Éljen a nádszegi Petőfi Sándor Alapiskola!
Szimpatikus, szabadságszerető, fiatalosan lendületes emberek élnek a mátyusföldi Nádszegen. Az intézmény kemény vállalással és hithű ígérettel felvette Petőfi Sándor nevét.

Szívélyesen fogadnak a nádszegi alapiskola kapujában a névfelvételi ünnepségre érkezvén. Ajándékot is kapok, egy, a diákok által papírból készített 19. századbeli pennát, amely szép emléket állít a rangos eseménynek. Az iskola igazgatója, Szarka Zsuzsa nagy mosollyal, szeretettel fogad, szemében látni, hogy büszke az intézményre, kollégáira, Nádszegre, amiért hosszas papírmunka árán és a bürokráciai útvesztőin átverekedve sikerült elintézni a névfelvételt. Zsuzsa férje, a Kossuth-díjas zenész, Szarka Gyula is készülődik, ugyanis az ünnepség során az iskola örökös himnuszává avatják az általa szerzett Petőfi dicsérete című dalt. A levegőben érezni a meghitt ünnepi hangulatot, mindenki tisztában van azzal, hogy a nádszegi alapiskolában olyan dolog történik, amely talán mindörökre meghatározza az intézmény szellemiségét.
Szarka Zsuzsa szerint Petőfit nem nehéz példaképként állítani a mai fiatalság elé, hiszen egyeznek az értékek. A család és a szülőföld szeretete, a kritikus világszemlélet, a humor és a mindent elsöprő szenvedély ott él a mai ifjúságban. A fiatalok szájából igazan szólnak Petőfi versei és gondolatai, és a fiatalos divat, a kihajtott fehér gallér is párhuzam a két korszak lázadó fiataljai között.
– Mindannyian keresztszülővé válunk, megkeresztelünk egy iskolát. Ígéretet teszünk Petőfi Sándornak, hogy érdemesek leszünk neve viselésére. A magyar nyelvünket, a magyar kultúránkat megőrizzük, és diákjainknak a lehető legmagasabb színvonalon oktatjuk. Minden alkalmat megragadunk, hogy tehetséges diákjainkat a magyar nyelvű versenyekre felkészítsük és tehetségük kibontakoztatását elősegítsük” – hangzott el a felemelő ígéret Szarka Zsuzsa szájából. Ezzel együtt minden évben megtartják a Petőfi Pikniket és jeles ünnepek alkalmával eléneklik a Petőfi dicsérete című iskolahimnuszt.
Petőfi neve egyenlő a vidék, a falu, a természet szeretetével és tiszteletével, ami oly közel áll a település lakóihoz, kezdte ünnepi beszédét Kacz Éva polgármester.
– hangzott el a polgármester köszöntőjében. Nádszegen ma is az a cél, hogy magabiztos, erős és öntudatos magyar gyerekeket neveljenek, akik ha elhagyják az alma matert, tudják hol a helyük a világban.
A néptáncbetétekből, irodalmi színpadi összeállításból és versekből, népmeséből létrehozott műsor után leleplezték az iskola névadójának a tábláját. A domborművet Túri-Török Tibor neves művész alkotta meg.
– mutatta be munkáját a szobrászművész.
– Petőfi a férfias karakter dolgában jeleskedett, a szobor visszatükrözi a jellemét, benne van a kemény férfi és a gyengéd lírikus is, ezért szeretem ennyire ezt a megfogható, erős karaktert ábrázolni – tette hozzá az alkotó.
Szarka Gyula meghatódva és nagy lelkesedéssel követte figyelemmel a helyi iskolások műsorát, majd maga is gitárt ragadott. Miután az elsősök engedélyt kértek tőle, hogy szerzeménye az iskola himnusza lehessen, a nádszegi iskola gyermekkórusával közösen énekelte el a Petőfi dicsérete című művet.
– Nagyon régen foglalkozom már Petőfivel, egy összefoglaló Petőfi-album megalkotására már hosszú ideje készültem. Arra gondoltam, hogy nem csupán a verseit fogom megzenésíteni, hanem írok egy dalt Petőfi tiszteletére – magyarázta a Kossuth-díjas művész, aki nagyon szereti a nagy költő verseit.
– Hálával tartozom, mert Petőfi rengeteg jó élményt szerzett már nekem, így ebbe a dalba azokat a gondolatokat foglaltam össze, amelyek megmutatják Petőfi virtusát, szimbolizmusát, humorát és életútját.
Egy iskolahimnusz és névfelvétel mindig kötelezettségekkel jár. Szarka Gyula nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy az iskola ezentúl vezérfonalként tekint a Petőfi dicsérete szerzeményre. Sok kórus, zenekar kért már engedélyt, hogy elénekeljék ezt a dalt, de különös öröm, hogy pont Nádszeg községet és annak közösségét erősítheti ez a csupa ritmus, csupa melódia petőfis szerzemény.
Megjelent a Magyar7 2023/27.számában.