Elfeledett mesterségek a könyvtárban
Mozgalmasan telik a nyár a rimaszombati Matej Hrebenda Könyvtárban, ahol Elfeledett mesterségek címmel a szünidő alatt hat különböző foglalkozást elevenítenek fel a programsorozat résztvevőinek.

Herczeg Rita, a könyvtár igazgatója elmondta, hogy a foglalkozások célcsoportjának elsősorban a szülők és a gyerekeik, valamint a nagyszülők és az unokák számítanak. Számukra szerettek volna közös tanulással és szórakozással egybekötött minőségi időtöltést biztosítani a nyári vakáció idején.
A szerdai találkozások során a kicsik és nagyok is sok érdekességet tudhatnak meg az előadó mesterektől, ráadásul lehetőségük van kipróbálni az alkotófolyamatokat, és saját kezűleg is készíthetnek tárgyakat.
Elsőként a bábkészítés rejtelmeibe nyerhettek betekintést Šafár Gábor, a Budapest Bábszínház mechanikai műhelyének vezetője által. A párkányi származású bábkészítő megemlékezett Kemény Henrikről, a leghíresebb magyar bábmesterről, valamint közkedvelt figuráiról, Vitéz Lászlóról és Hakapeszi Makiról. Ezután többféle bábkészítési technikát mutatott be, kezdve a kesztyűsbábtól a marionett- és asztali bábon keresztül az árnybábig. A gyerekek természetesen kipróbálhatták a bábokat, majd a szüleik segítségével maguk is készíthettek saját alkotásokat.
Más alkalommal Herczeg Tamás órásmester mutatkozott be, aki mesélt az órák történetéről és az idő mérésének különböző módjairól, majd a résztvevők itt is kipróbálhatták a saját tervezésű óra elkészítését.
A rendezvények végén kisorsolnak két nyertest, akik átvehetik a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával megvalósuló programsorozat logójával ellátott nyereménybögrét.
Ugyancsak a könyvtárban tartott kézműves-foglalkozást Kovács Márton bőrműves, valamint Csank Tímea, aki az agyag varázsáról és a kerámiakészítés titkairól árult el műhelytitkokat.
A rimaszombati könyvtár további programjairól az intézmény honlapján tájékozódhatnak.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/31. számában.