Ékszerek útján a galántai múzeumban
Csodaszép ékszerek kiállítását tekintheti meg a nagyközönség a Galántai Honismereti Múzeumban. Petra Toth ékszertervezőt népi motívumok ihlették meg az egyedülálló ékszerek megtervezésére. A kiállítás megnyitója leginkább a hölgyeket vonzotta. A martosi népi ihletésű ékszereket sokan a legszebbnek tartják.

Népviseletek ihlették alkotásra a neves szlovák ékszertervezőt, a pozsonyi Petra Tothot. A fiatal ékszertervező darabjait nagy rajongás övezi. A Szlováki ékszerútja elnevezést nyert vándorkiállításának Pozsony után Galánta volt az első állomása. A Galántai Honismereti Múzeumba Pukkai Judit lektornak köszönhetően jutott el a kiállítás, aki az Instagramon szerzett tudomást arról, hogy Petra Toth vándorkiállításra készíti elő a népi ihletésű ékszerkollekcióját.
Az ékszereket a tervező népviseletek alapján álmodta meg. Egyedi szépségűre sikeredett a martosi népviselet által ihletett ékszeregyüttes.
A galántai tárlatot február 5-én nyitották meg. Az ékszerkiállításnak különösen szép helyszínt nyújt a múzeum néprajzi szobája. A kiállítás megnyitóján rengetegen voltak, értelemszerűen leginkább a hölgyeket vonzotta a szép ékszerlátvány ígérete.
- Csodaszép a látvány, még az esküvőmre is akartam ilyen ékszert. Szívesen jöttünk – hallottuk a kiállítás látogatóinak szavait. A múzeum dolgozói közben elárulták, már a megnyitó előtt nagyon sokan jöttek be a múzeumba, még a környező boltokból is, hogy előzetesen megtekintsék az ígéretes tárlatot.
Ha az hölgyeket kísérő urak elunják az ékszerek látványát, átmehetnek a múzeum nagy kiállítótermébe, ahol éppen egy egyedi, exkluzív pipakiállítás zajlik. A két tárlat párhuzamban látható egymás mellett, akár egy valentin napi randevút is le lehet szervezni a múzeumba – mosolyognak a tárlatvezetők.
A kiállítás megnyitójára a tervező Petra Toth is ellátogatott. Örömmel hallgatta az ifjú tehetség Haris Karmen előadását. A martosi népviseletbe öltözött kishölgy martosi népdalokat is előadott. Petra Toth is elérzékenyülve hallgatta a kislány előadását, elárulta, bár ő maga nem ért magyarul, a zene és a közönség szeretete nemzetközi nyelv, és ő roppant hálás, amiért a mátyusföldi közönség is ilyen szeretettel fogadja őt és munkáit.
Petra Toth ékszerei különleges szépségűek, egyedi darabok, kollekciói általában limitáltak. Ékszerei ezüstből, hematitból is készülnek, áruk megfizethető, így bárki rendelkezhet egy-egy decens és szép kiegészítővel.
– magyarázta a kiállításon Petra Toth. Elárulta, különös szépségűnek találta a martosi tájházat, ahol a kerámiák is megihlették. Az ékszereivel szeretne visszaadni valamit a régióknak abból a sok szépségből, amit az embereknek adnak.
