Egyre többen csatlakoznak a zselízi csatornahálózathoz
Zselíz városa már 2009-től próbálkozott pályázati forrásból bővíteni csatornahálózatát, ám az első öt próbálkozás nem járt sikerrel. Ennek oka általában a rendelkezésre álló támogatási források hiánya volt.

A 2015-ben benyújtott kérvény sem kapott eredetileg támogatást annak ellenére, hogy minden kritériumnak megfelelt. 2016-ban az ún. tartalék projektek közé került. Státusza 2020-ban változott, amikor a környezetvédelmi minisztérium arról tájékoztatta a várost, hogy megváltoztatta határozatát, és támogatja a zselízi szennyvízcsatorna-hálózat építésének pályázatát.
A beruházás eredetileg 2021 márciusában kezdődött volna, a közbeszerzés során adódó komplikációk miatt azonban előbb 2022 márciusára, majd májusára módosult.
2022. május 13-án lett végleges: megkezdődhet a helyi szennyvízcsatorna-hálózat bővítése. Az építési terület átadásáról szóló jegyzőkönyvet a város részéről Juhász András polgármester, a kivitelező AVA-stav részéről pedig Gányovics Ervin projektmenedzser ekkor írta alá.
– nyilatkozta korábban Zselíz polgármestere a kivitelezés szakaszába lépő pályázatról.
A településvezető arról is tájékoztatott, hogy a közbeszerzésbe 10 vállalat kapcsolódott be, és a támogatás 7,5 millió eurós összegét jócskán lefaragva a győztes 5,3 millió eurós ajánlattal nyerte el a kivitelezés jogát.
A szennyvízcsatorna-hálózat 2024 nyarára vált működőképessé, így miután a város és a Nyugat-szlovákiai Vízművek Rt. (ZsVS) meg is hirdette: augusztus 1-jétől a lakosok szerződést köthetnek a társasággal, és csatlakozhatnak a közhálózatra.
Az utolsó nyári hónap folyamán 180 háztartásból jelezték szerződéskötési és csatlakoztatási szándékukat.
– idézte a Zselízi Hírmondó a ZsVS lévai vállalata zselízi üzemegységének vezetőjét, Szabó Zoltánt.
A csatornadíj jelenleg 1,7740 euró/köbméter, ami azt jelenti, hogy egy átlagos háztartás számára az anyagi megtakarítás egyértelmű, ha azzal hasonlítjuk össze, hogy az emésztőgödör tartalmát néhány hetente kell üríteni.
A ZsVS tájékoztatójából kiderül, hogy míg egy 10 köbméteres emésztőgödör esetében évi 12 szállítás árát 1260 euróra becsülik, a csatornadíj azonos időszakra azonos fogyasztás esetén kevesebb mint 213 euró. A számítás szerint tehát a mintegy 1000 eurós bekötési költség már egy év alatt megtérül.