2025. február 3., 10:51

Egy őszinte Márai-monográfia

A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma a pozsonyi Liszt Intézettel és a Hagyományok és Értékek Polgári Társulással közösen a magyar kultúra napja alkalmából bemutatta Mészáros Tibor Márai Sándor életéről szóló kétkötetes monográfiáját. Az Egy 20. századi Odüsszeia – Márai Sándor élete című könyv kapta a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának 2024. évi Az év legjobb könyve díját.

Márai-monográfia
Mészáros Tibor és Csanda Gábor
Fotó: Dunajszky Éva

A monográfiát Csanda Gábor, a Madách Egyesület elnöke mutatta be egy beszélgetés formájában a szerzővel. 

Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója azzal kezdte ünnepi beszédét, hogy van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa és a világ kultúrájának, ez az örökség tartást ad, ezzel gazdálkodni lehet, valamint segíthet a mai gondok megoldásában is.

Márai-monográfia
Venyercsan Pál
Fotó:  Dunajszky Éva
A magyar kultúra egy különleges szövet, amelyet az évszázadok alatt szőttünk, irodalmunk, zenénk, képzőművészetünk, népművészetünk és hagyományaink mind egyedülállóan tükrözik népünk lelkét. 

Az ünnep segít felhívni a figyelmet nemzeti kultúránk gazdagságára, annak megőrzésére és átörökítésére az utókor számára, mondta Jarábik Gabriella, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának igazgatója ünnepi köszöntőjében.

– Márai legújabb életrajzi kötete minden bizonnyal hozzájárul ehhez, a rengeteg információt, másfajta látásmódot tartalmazó kétkötetes monográfia ugyanis igyekszik árnyaltabb képet adni az egyik legkülönösebb életutat bejárt magyar írónkról.

„Márai Sándor magyar és világirodalmi jelentőségét ma már talán senki sem vitatja. Számos róla szóló cikk, tanulmány, sőt könyv jelent meg az elmúlt évtizedekben – ennek ellenére aligha találunk köztük olyan munkát, mely egyszerre, egymás tükrében mutatja fel az írót és az embert, az életrajzot és a műveket” – olvasható a monográfia fülszövegében. Mészáros Tibor irodalomtörténész, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum kurátora 1988 óta foglalkozik Márai Sándorral, és 1997 óta kezeli az író hagyatékát. Az irodalomtörténész beszélgetőtársa Csanda Gábor kiemelte, Mészáros Tibor összetett látásmódja a Márai-életmű olyan részleteit tudta megragadni, amelyeknek köszönhetően sikerült egészen közelre hozni Márait, és élesíteni a kialakult Márai-képet.

A szerző az évtizedek kutatómunkájával összegyűjtött adatokra építve, a levelezés és a naplók mentén sorra veszi a teljes életút eseményeit, bemutatja és elemzi a Márai-köteteket, feltárja a személyéhez kapcsolódó vitákat, árulkodó anekdotákat. Rámutat Márai életének és műveinek különösen szoros egységére, de fontosnak tartja az íróhoz kapcsolódó történeteket is. Figyelmet érdemel, hogy a monográfia szerzője kiemelten foglalkozik Márai kevésbé értékelt publicisztikájával is, amelyek jó része nem jelent meg kötetben.

A szerző szerint szükség van a Márai-életmű újragondolására, mert nehéz helyzetbe hozza az író iránt érdeklődőket az életút hányatottsága. Mint mondta, a monográfia írásakor szerette volna az összefüggő dolgokat együtt láttatni. 

Márai-monográfia
Résztvevők
Fotó:  Dunajszky Éva
Ezért is döntöttem úgy, hogy próbáljuk meg ezt az életművet ilyen szempontból nagyon őszintén megalkotni. Semmit nem hagytam ki belőle, a terhelő dolgokat sem, a kényes kérdéseket is beleírtam a kötetbe, azt, hogy Márai szabadkőműves volt-e, s hogy antiszemitának bélyegzett sorai vannak

– mondta hozzáfűzve, ez egy őszinte könyv a hibáival együtt.

A szerző több érdekes összefüggésre és a nyilvánosság számára eddig ismeretlen körülményre is rámutatott kötetében. Kritikus gondolkodásra hív, mértéktartó, nyugodt mérlegelésre ösztönöz, valódi megértésre törekszik. Az olvasó pedig érdekes felfedezésekre juthat, ha úgy dönt, részese lesz ennek a 20. századi Odüsszeiának.

Márai-monográfia
Márai-monográfia
Fotó:  Dunajszky Éva

A monográfia 2024-ben jelent meg a Magyar Művészeti Akadémia gondozásában.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/4. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.