„Egy nép kiáltott. Aztán csend lett.“
Királyhelmecen a Bodrogközi Magyar Kultúra Házában az idén Márai Sándor naplóbejegyzései adták meg az 56-os forradalomra való megemlékezés hangulatát.

Sajnos, az ünnepi beszédre eredetileg felkért Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója betegsége miatt nem tudta megosztani gondolatait a megjelentekkel. Igy az intézmény vezetője, Pásztor István üdvözölve az est vendégeit, a megyei és a helyhatósági választások képviselőjelöltjeit, ünnepi gondolatai elején Márai Sándort idézte.
Felelevenítette, hogy ´56 őszén a magyar munkásparaszti réteg az értelmiséggel együtt vette a bátorságot és fellázadt az országot elnyomó, hatalomként uralkodó egyik világhatalom, a Szovjetunió ellen. Utalt arra, ami nekünk, felvidéki magyaroknak ezekből az őszi forradalmi eseményekből a legnagyobb tanulság lehet, és amire ma is oda kell figyelnünk, ami szerint ma is élnünk kellene.
- tette fel a kérdést, majd azt megválaszolva elmondta, hogy véleménye szerint
elsősorban a függetlenséget és az önrendelkezést jelenti, vagyis magát a demokráciát. Azt az önrendelkezést, amiért még a mai napig is küzdünk, mert az itteni magyar közösség számára ezt máig nem sikerült teljes mértékben kivívni. Ezért kell továbbra is szüntelen küzdenünk.
Örömét fejezte ki, hogy Szlovákiában létrejött az összefogás, egy párt, amely felvállalta az itteni magyarság egységes képviseletét és a Bodrogközben is egységes a csapata. Bizalmát fejezte ki, hogy ez a csapat őszintén felvállalva az itteni magyarság érdekeit Királyhelmecet és a Bodrogközt kívánja építeni, gazdagítani.
Mint mondta, egyre kevesebben vannak köreinkben azok, akik megélték az ´56-os történéseket, egyre többen viszont azok, akik a forradalom utáni diktatórikus rendszerről semmiféle tapasztalattal nem rendelkeznek. Ezen generációk számára véleménye szerint mindig fel kell mutatni a jelentős történelmi eseményeink tanulságát.
Záró gondolataiban bizalmat szavazott a felvidéki magyarság közös politikai képviseletének,a Szövetségnek, hogy ezen eszmeiség vezérli majd a jövőben is cselekedeteit.
Az est hátralévő részében Márai Sándor naplóbejegyzései alapján, a Kassai Thália Színház színművésznői, Kövesdi Szabó Mária és Dégner Lilla előadásában felelevenedtek az ´56-os októberi, novemberi forradalmi napok budapesti, bécsi és New York-i történései.
Márai 1945-ös naplóbejegyzésében mintha megjósolta volna az 1956-os magyar forradalmat…
