Éger Edit Éva életigenlése
Emléktáblát avattak Éger Edit Éva pszichológus, holokauszt-túlélő tiszteletére Kassán, a szülőháza, az Andrássy-palota falán.

Éger Edit Éva 1927-ben született Kassán, szülei Elefánt Lajos és Ilona, magyar származású zsidók voltak. 1944-ben családjával együtt Auschwitzba deportálták. Túlélte a koncentrációs táborok kínzásait, a háború után Csehszlovákiában élt, majd 1949-ben az Egyesült Államokba emigrált. Gyári munkásként kezdett dolgozni, majd pszichológus diplomát szerzett. Még ma, 95 évesen is praktizál, segítve az embereknek veszteségeik feldolgozását. A döntés című könyve világszerte elismert szerzővé tette. A kötetben többször említést tesz az Andrássy-palotáról, gyerekkora helyszínéről, amelyhez sok kedves emléke fűződik.
Magyarország kassai főkonzulátusa ennek az épületnek a falán avatott tiszteletére emléktáblát, Szabó Ottó képzőművész alkotását, amelyet Hetey Ágota főkonzul és Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere leplezett le.
Beszédében a főpolgármester úgy fogalmazott, az Andrássy-palota mozgalmas történelmének egyik fejezete az Elefánt család szomorú története, egy 16 éves kassai lány története, aki nővérével együtt túlélte a haláltábort.
– A múlt nem tűnt el, nem léptünk túl rajta. Továbbra is itt él közöttünk. Él a táncoslány történetében, aki a Halál angyala előtt táncolt a pokolban. Él az emlékekben, a holokausztot túlélő Éger doktornő rémálmaiban. Él a nőben, aki ma jelképesen családjával együtt hazatér szülővárosába – fogalmazott a főpolgármester. Hozzátette, a tábla emlékeztesse a kassaiakat és az erre járókat a gyűlöletben, fanatizmusban, rasszizmusban és az előítéletekben rejlő veszélyekre.
Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja kiemelte, egy olyan világhírű kassai előtt tisztelegnek, aki az átélt traumák ellenére mindig szeretettel emlékezik vissza gyermekkora helyszínére.
A borzalmakat túlélve egy olyan bölcsesség birtokosává vált, amelyre mindannyiunknak nagy szüksége van, és amelyet 95 évesen is lelkesen oszt meg követőivel: életigenléssel a magunk épülésére kell használni a traumáinkat.
– Éger Edit Éva mindig magyarnak vallotta magát, és bár nem bánt vele kegyesen a sors és a haza, felül tudott emelkedni a sérelmeken és traumákon. Kassa és a kassaiak – szlovákok és magyarok – büszkék lehetnek a város híres szülöttjére, mint ahogy Éger Edit Éva is büszkén vallja meg kassai származását. Nagy örömmel fogadta, hogy Magyarország köztársasági elnöke idén szeptemberben amerikai otthonában tüntette ki magyar állami kitüntetéssel – mondta Hetey Ágota.
Az emléktábla leleplezését követően a résztvevők átsétáltak a közeli moziba, ahol dokumentumfilmen ismerhették meg Éger Edit Éva történetét, illetve meghallgathatták az emléktábla felavatása alkalmából megfogalmazott üzenetét.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/48. számában.