Dunaszerdahelyen átadták a város rangos elismeréseit – KÉPEKKEL
Már hagyománynak számít, hogy az ünnepélyes díjátadóra a Szent György-napok keretében a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színháztermében került sor. A díjazottak személyéről a város szervezetei, polgári társulásai és klubjai által benyújtott felterjesztések alapján a március 25-i városi képviselő-testületi ülésen született határozat.

A délután háziasszonyai, Bíró Éva és Tilajčík Edit köszöntőjükben hangsúlyozták, hogy mivel Dunaszerdahely városa a település okiratban történő említésének 770. jubileumát is ünnepli, az eredeti tervek szerint minden eddiginél gazdagabb kultúrműsorra számíthattak volna a jelenlévők, azonban Ferenc pápa halála árnyékot vet az ünnepségre. A Szentatya halála és temetése miatt a szlovák kormány nemzeti gyásznapot rendelt el, ezért 8 és 18 óra között általában a szórakoztató zenés programokat mellőzik a rendezvényeken. Így történt az idei díjátadón is, a kulturális blokk szűkebb teret kapott, a szórakoztató jellegű produkciók pedig elmaradtak.
A városi díjátadó ünnepség Bertók Mátyás tavaly elkészült, az én városom Dunaszerdahely című filmjének részletével kezdődött, majd a dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola vonósnégyesének előadását láthatták a jelenlévők. Az ünnepségen természetesen egyperces néma csenddel megemlékeztek az elhunyt Ferenc pápáról is. Idén sem a város díszpolgári címére, sem pedig a Pro Urbe Juvenis-díjra nem érkezett jelölés, így ezeket a díjakat nem osztották ki. Átadták viszont a város Pro Urbe-díjait, a Pro Educatione-díjat, továbbá Dunaszerdahely város polgármesterének díjait és a polgármesteri emléklapokat.
Ünnepi beszédében Hájos Zoltán polgármester kiemelte, hogy minden település tükrözi közössége múltját, földrajzi és történelmi adottságait, így ez alól Dunaszerdahely sem kivétel.
szögezte le Hájos, utalva Dunaszerdahely gazdag sport- és kulturális életére, továbbá a lokálpatrióta vállalkozói szférára.
mondta a polgármester, majd hangsúlyozta, hogy az igazi erőforrás maga az ember, az itt élő, itt dolgozó és itt álmodó közösség, mert ők azok, akik Dunaszerdahelyt formálják, akik nap mint nap munkával, hittel és szeretettel naggyá tudják tenni ezt a várost olyan módon, hogy példát mutatnak egymásnak és jövőt építenek utódainknak. Ezután a polgármester Puha György és Karaffa Attila alpolgármesterekkel együtt a díjazottaknak átadta Dunaszerdahely rangos elismeréseit.
Dunaszerdahely Város Pro Urbe-díját olyan egyéneknek vagy közösségeknek adományozhatják, akik tevékenységükkel érdemeket szerzetek Dunaszerdahely város fejlődésében, alkotó tevékenységet végeztek, vagy a kultúra, a sport, az oktatás, a nevelés, a tudomány és a társadalmi élet területén kiemelkedő eredményt értek el.
Elsőként a Dunaszerdahelyi Plébániai Karitász vehetett át Pro Urbe-díjat a rászorultak önzetlen segítéséért, a város lakosainak javára végzett, humanitárius tevékenységért, két évtizedes sokrétű aktív munkálkodás elismeréseként. Az elismerést Bozay Krisztián katolikus esperesplébános vette át, aki kiemelte, hogy az érdem azoké, akik csöndesen, halkan, nagy szorgalommal végzik hétről hétre ezt a szolgálatot immár húsz éve. Sajnos vannak olyanok is, akik már nem lehetnek köztünk.
fejezte ki köszönetét az esperesplébános. Az idén 20. jubileumi esztendejét ünneplő szeretetszolgálat 2016 óta már a Nagyszombati Érsekséghez tartozik. Munkájukat mintegy 150 rászoruló család javára végzik, 10 állandó önkéntes segítségével, napi rendszerességgel, továbbra is az önkormányzat támogatásával, illetve nagyon szoros az együttműködésük a Nagyszombati Főegyházmegyei Szeretetszolgálattal. Kapcsolatban vannak a nagyobb élelmiszerláncokkal, de segít a dunaszerdahelyi hajléktalanszálló ellátásában is, ahová élelmiszert, ágyneműt, ruhát és tisztítószereket juttat, egészségügyi segédeszközöket kölcsönöz.
Szintén Pro Urbe-díjat kapott a dunaszerdahelyi 10. sz. Szent György Cserkészcsapat, a több mint három évtizede tartó elkötelezett tevékenysége elismeréseként, mellyel vallásgyakorlásra, természetszeretetre, hazaszeretetre, magyarságuk megtartására neveli a reá bízott fiatalokat, és a város legaktívabb ifjúsági közösségeként segíti a dunaszerdahelyi ifjúság eszmei és szellemi fejlődését. A cserkészcsapat már 34 éve foglalkozik a fiatalok nevelésével. A cserkészmunka során vallásgyakorlásra, természetszeretetre, hazaszeretetre, magyarságuk megtartására neveli őket.
Pro Urbe-díjat adományoztak Garay László volt városi képviselőnek is a közéletben és az építészet területén végzett munkájáért, a város fejlődéséhez való szakmai hozzájárulásért, továbbá a négy évtizedet átölelő városi képviselői munkássága elismeréseként. Garay László 1954. szeptember 23-án született Dunaszerdahelyen. A Szlovák Műszaki Egyetem Geodézia és Kartográfia tanszékén szerezett diplomát 1979-ben. A kataszteri hivatalban dolgozott mint igazgatóhelyettes, később magánvállalkozó volt. A városi képviselő-testület tagja volt a rendszerváltástól 2022 év végéig. 2002–2006 között Dunaszerdahely alpolgármestere, majd 2006 decemberétől ismét magánvállalkozó. 1984-től 1994-ig részt vett a városi építészeti bizottság munkájában, majd 1994–2006, 2010–2014 és 2018–2022 a városi építészeti bizottság elnöki tisztét töltött be. Képviselőtársai közül a leghosszabb ideig volt Dunaszerdahely városának képviselője.
Pro Educatione-díjat kapott Kiss Anasztázia, elismerésként szakmai elhivatottságáért, kiváló oktatási-nevelési eredményeiért és a módszertan területéhez való rendkívüli hozzájárulásáért. A díjazott 1986-ban kezdte pályafutását a Szabó Gyula Alapiskolában, alsó tagozatos tanárként. Munkássága során külső munkatársként dolgozott a pozsonyi Szlovák Pedagógiai Intézetben is, mint magyar nyelvi szakértő. Elsősorban lektori tevékenységet végzett, és részt vett a magyar nyelv és irodalom tantárgyi oktatási standardjának kidolgozásában a magyar tanítási nyelvű alapiskolák alsó tagozata számára. 2001 és 2023 között az alsó tagozatért felelős igazgatóhelyettesi pozíciót töltötte be. Aktív hozzáállása és kivételes szervezői képességei kulcsfontosságú tényezői voltak számos iskolai rendezvény sikerének. Ma is aktív pedagógusa az iskolának, elkötelezettsége és lelkesedése a tanári hivatás iránt felbecsülhetetlen értékű példamutatás minden kollégája számára.
A polgármesteri díjat olyan magánszemélyek és csoportok kaphatják meg, akik a város területén élnek illetve tevékenykednek, a város érdekében dolgoznak, kimagaslót alkottak, vagy kiemelkedő eredményt értek el a tudomány, a technika, a művészet, a sport, a nevelés területén, illetve tevékenységet végeztek az emberi élet védelmének, a város vagyonának és lakosainak érdekében. Ezenkívül olyan személyek, akik tevékenységükkel érdemeket szereztek a város gazdasági és kulturális fejlődésében, jó hírnevének itthon és külföldön való terjesztésében, illetve olyan véradóknak, akik a Jánsky-emlékérem arany fokozatának birtokosai.
Dunaszerdahely Város Polgármesterének Díját adományozták a dunaszerdahelyi Csallóközi Könyvtárnak sokéves, az olvasás szeretetére nevelő és a közösség építéséért kifejtett tevékenységük, valamint a helyi kulturális és társadalmi élet gazdagításának elismeréseként, illetve az intézmény jubileuma alkalmából.
Polgármesteri díjban részesült továbbá Martákné Vésey Katalin is, a kultúra, az oktatás és a nevelés területén végzett munkásságáért, a bábművészet területén kifejtett sokéves, eredményes tevékenységéért, illetve Dunaszerdahely kulturális életének gazdagításáért, a város hírnevének öregbítéséért.
Szintén polgármesteri díjjal ismerték el Schevela Rolandot, a Janský-plakett gyémánt fokozatának a tulajdonosát humanitárius munkájáért, példaértékű áldozatkészségéért, nyolcvan alkalommal történt véradásáért.
A polgármesteri emléklapot olyan személyeknek és közösségeknek adományozhatják, akik kiemelkedő módon szereztek érdemet a város vagy a régió fejlődésében, képviseletében és népszerűsítésében, de az elismerés adományozható kiemelkedő munkahelyi, életkori vagy egyéb jubileum alkalmából, a köz érdekében vagy non-profit szervezet érdekében kifejtett sokéves tevékenység végzéséért is.
Polgármesteri emléklapot kapott dr. Angst Svetozár, köszönetként és a dunaszerdahelyi valamint a környékbeli betegek számára a gyermekgyógyászat, valamint a klinikai immunológia és allergológia területén szakértelemmel, odaadó gondoskodással és empátiával végzett munkája elismeréseként.
A gálaesten ünnepélyesen kinevezték Dunaszerdahely régi-új diákpolgármesterét, Bíró Bulcsút is, aki Hodossy Gyula Még tart az út című versét is elmondta. Diák-alpolgármesternek Dziadek Tamást, Milan Škodát és Nagy Zsoltot választották meg. A kultúrműsorban fellépett még Szabó Ilona előadóművész.
