Díjat kapott Lipcsey György szobrászművész – KÉPEKKEL
A Szent György-napok rendezvénysorozatának részeként április 22-én, a dunaszerdahelyi Vermes-villában ünnepélyesen átadták a Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 1860 Városvédő Egylet által alapított Szent György-díjat.

A díjjal minden évben azoknak a jeles személyiségeket ismerik el, akik Dunaszerdahely város egyházi, kulturális és társadalmi életében elévülhetetlen munkát fejtenek, vagy fejtettek ki, illetve példamutatásukkal, munkásságukkal magyar közösségünk meghatározó alakjai.
Az elismerést idén 11. alkalommal adták át, a díjat pedig Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész vehette át, aki januárban töltötte be 70. életévét.
A Szent György-díjat eddig Zsidó János, Dunaszerdahely korábbi esperesplébánosa és díszpolgára, Cséfalvay Erzsébet egykori városi képviselő, Soós Lajos, az 1960–70-es évek dunaszerdahelyi színjátszásának egyik legendás alakja, id. Görözdi Miklós néhai dunaszerdahelyi református lelkész (posztumusz), a város hírnevét öregbítő Szent György Kórus, Marczell Béla néprajzi gyűjtő, muzeológus (posztumusz), Nagy Frigyes egykori alpolgármester, a Szent György Lovagrend Szlovákiai Nagypriorátusának elöljárója, Simon Ferenc, a Sikabony Polgári Társulás tiszteletbeli elnöke, Kulcsár Tibor templomatya, a helyi katolikus plébániaközösség gazdasági tanácsának tagja és Mons. Szakál László János korábbi dunaszerdahelyi esperes, alistáli lelkipásztor kapta meg.
Az eseményen jelen volt többek között Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere, Karaffa Attila és Puha György, a város alpolgármesterei, Nagy Darina hivatalvezető, Zsidó János, Dunaszerdahely korábbi esperesplébánosa, továbbá Varga Viktor, a Csallóközi Népművelési Intézet igazgatója. A megjelenteket Nagy Krisztián városi képviselő, az Ifjúsági és Sportbizottság elnöke köszöntötte.
Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere hangsúlyozta, hogy 2025 rendkívüli év Dunaszerdahely szempontjából, ugyanis 770. évfordulóját ünnepeljük a város első írásos emlékének. Miközben emlékeztetett a közelmúlt nagyszabású infrastrukturális fejlesztéseire, hangsúlyozta, hogy egy település nem attól lesz nagy és ismert, hogy milyen épületek, milyen utcák, milyen terek kerülnek kiépítésre, hanem az elmúlt évszázadok és a jelenkor közösségének teremtő ereje által. Mint fogalmazott, azok a személyiségek is, akik eddig átvehették a Szent György-díjat, ehhez nagyban hozzájárultak.
fejtette ki a polgármester és hangsúlyozta, hogy minden egyes díjazottra büszke, aki már korábban megkapta ezt a díjat, és arra is, aki a mai napon át fogja venni.
A díjazottat és munkásságát a Kortárs Magyar Galéria igazgatója, Iván Péter laudálta. A méltatás elején megjegyezte, hogy
Iván Péter kiemelte, hogy Lipcsey György szobrászművész munkássága híd a múlt és jelen, az egyéni sors és a kollektív emlékezet, anyag és transzcendencia között, majd röviden bemutatta a művész eddigi életútját. Lipcsey György 1955. január 5-én született Dunaszerdahelyen. Gyermekéveit a Nyitra melletti Lédecen, majd Hegyétén töltötte. Már fiatalon megmutatkozott kivételes vizuális érzéke. Főként autodidakta módon képezte magát. 1987-ben tagja lett a Szlovák Képzőművészeti Uniónak, és ettől kezdve egyre aktívabb résztvevője lett a közéletnek is. 1995 és 1998 között elnöke volt a Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társaságának. Több kiállítást és közösségi művészeti projektet szervezett. 2000-ben felvételt nyert a Magyar Szobrásztársaságba, 2006-ban pedig átvehette a Munkácsy-díjat, a magyar állam legnagyobb presztízsű képzőművészeti kitüntetését. 2012-től tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, 2014-től a Magyar Alkotóművészek Szlovákiai Egyesületének, 2015-től a Magyar Művészeti Akadémiának, 2016 és 2019 között a Nemzeti Kulturális Alap Képzőművészeti Kollégiumának. 2006 és 2010 között pedig kuratóriumi elnöke volt a Kortárs Magyar Galériának. 2007-ben Posonium Művészeti Díjjal, 2017-ben, 2021-ben és 2022-ben a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének szakmai elismerésével, 2015-ben pedig Dunaszerdahelyen Pro Urbe díjjal jutalmazták. Lipcsey nemcsak szobrász, hanem művészetszervező és közösségépítő is. 1998-ban megalapította Dunaszerdahelyen az Art-Ma Galériát, amely közel másfél évtizeden keresztül a magyar és közép-európai kortárs művészet egyik jelentős felvidéki bemutatóhelye lett. Köztéri szobrai számos felvidéki településen megtalálhatók. A méltató szerint
Ilyen például Dunaszerdahelyen az 1848–49-es szabadságharc emlékműve vagy a Szent István-szobor a Szent István téren, a kitelepítéseknek emléket állító szobor a Vermes-villa bejáratánál, a világháborús emlékmű Pozsonyeperjesen. Közismert alkotása Bartók Béla szobra Nagymegyeren. Iván Péter aláhúzta, hogy ezek a szobrok nemcsak emlékeztetnek, hanem tanítanak is. Formájukkal, nyelvezetükkel, jelenlétükkel.
foglalta össze a díjazott művészetének lényegét Iván Péter.
Lipcsey György pár szavas köszönőjében kiemelte, hogy a városvédő egylet és az ő munkásságában is központi szerepet játszik a múlt tisztelete, utalva ezzel arra, hogy e nélkül a jövőbe tekintés csak puszta üresség marad.
