Denevérszámlálás a Szlovák Karszt Nemzeti Parkban
A Szlovák Karszt Nemzeti Parkban jelenleg zajlik a denevérek téli számlálása, amelynek célja megállapítani, hogy az egyes denevérfajokból mennyi található meg a nemzeti park területén fekvő telelőhelyeken.

Az eddigi eredmények alapján a már megvizsgált barlangokban 18 denevérfaj összesen körülbelül 65 ezer egyede telel – közölte Štefan Matis denevérszakértő, a nemzeti park igazgatóságának munkatársa. Hozzátette, legnagyobb számban közönséges törpedenevérrel találkoznak, amelyből eddig 60 ezer egyedet számláltak. Ez nem meglepő, hisz e faj harmadik legjelentősebb európai telelőhelye a Szlovák Karszt Nemzeti Park, az itteninél nagyobb létszámban csak Bulgáriában és Romániában telelnek.
A szakértő szerint hegyesorrú denevérből és nyugati piszedenevérből évről évre egyre kevesebbet számlálnak, számuk egyre csökken.
Matis megjegyezte, minden téli denevérszámlálás tartogat valamilyen meglepetést, és ez az idén sem volt másképp. „A jászói barlangban megfigyeltünk egy gyűrűzött nagy patkósdenevért, amelyet magyarországi kollégáink gyűrűztek meg még 1993-ban. Tehát egy 26,5 éves denevérről van szó, ami azt jelenti, hogy ez fajának eddig megfigyelt legöregebb példánya Szlovákia és Magyarország területén” – fejtette ki.
A denevérszámlálás a tervek szerint március közepéig tart majd a Szlovák Karszt Nemzeti Parkban, az ország legnagyobb karsztvidékén, ahol több mint 1300 barlang található.
A nemzeti park igazgatóságának munkatársai önkéntesek segítségével a téli időszakban több mint száz barlangot, szakadékot és bányaművet vizsgálnak át.