Czuczor Gergely elhivatott kutatója
Az andódi születésű, Érsekújváron élt Vágvölgyi Szilárd fáradhatatlanul kutatta a szintén andódi származású Czuczor Gergely életét. A 19. századi költő, nyelvész, író munkássága annyira magával ragadta, hogy két könyvet is írt róla, valamint megalapította az andódi múzeumot, ahol egy egész terem őrzi a bencés szerzetes emlékét.

Vágvölgyi Szilárd két évvel ezelőtt, 88 évesen elhalálozott. Életéről, életművéről feleségével, Kalkó Évával beszélgettünk.
Elmondja, férje vegyésznek tanult, de a mezőgazdasági és a közgazdasági egyetemet is elvégezte. Élete nagy részében a dohányiparban tevékenykedett, volt külkereskedelmi ügyintéző (így munkája révén bejárhatta a fél világot), tanácsadó és ügyvezető igazgató is. Munkája nem függött össze se az irodalommal, se a helytörténettel, mégis ezek kutatásának szentelte minden szabadidejét.
Vágvölgyi Szilárd az összegyűjtött adatok alapján megírta Czuczor Gergely mátyusföldi papköltő és tudós életét, munkásságát. Pió Mária felelős szerkesztő így ír róla a könyv előszavában: „A szerző nem irodalomtudós. Onnan jött, ahonnan Czuczor Gergely. És olyan közegben írta meg munkáját, amelyben már erősen megkopott a magyar nyelv ismerete. De ő évről évre ápolja a szülőföld neves képviselőjének az emlékezetét és próbálja menteni az utókornak, ami menthető.”
Írt egy tudományos művet is Czuczor Gergely Hősköltemények, románcok, balladák, legendák címmel. Ez a válogatás eltér a hagyományos kiadványoktól, a szerző az egyes költeményeket prózai ismertetővel és jegyzetekkel látta el, hogy a megértésük könnyebb legyen.
Mindezekhez maga készítette a rajzokat és fényképeket, mert mind a képzőművészetben, mind a fényképészetben otthon volt.
Vágvölgyi Szilárd az andódi Czuczor Gergely Társaság alapító tagja, később titkára, majd elnöke lett. A Czuczor Gergely életművét feltáró és népszerűsítő munkájáért Érsekújvár polgármestere Polgármesteri-díjjal tüntette ki.
– Szilárd érdeklődésének a központjában Andód és Czuczor állt. Hogy az itt élők minél jobban megismerjék a múltat és értékeljék neves szülöttjük munkásságát – fűzte hozzá Éva asszony.
Megjelent a Magyar7 2024/46. számában.