2025. április 19., 12:23

Csontváry és a gácsi gyógyszerészek

A napokban mutatta be Puntigán József losonci helytörténész, író a Fejezetek Csontváry és a gácsi gyógyszerészek életéből című könyvét a losonci Nógrádi Könyvtárban. A teljes színnyomású 112 oldalas kétnyelvű, magyar–szlovák kötetet több mint 200 fotó és dokumentum teszi még hitelesebbé. A szövegeket a Nógrádi Könyvtár egyik munkatársa, Denisa Šebová fordította szlovákra. 

 

Puntigán József: Fejezetek Csontváry és a gácsi gyógyszerészek életéből
Galéria
+3 kép a galériában
A könyv borítójának egy részlete, az egykori gyógyszertár látható rajta
Fotó: Puntigán József - reprofotó

Nógrád képzőművészetének történetében különleges helyet foglal el a gyógyszerészből lett festőművész, Csontváry Kosztka Tivadar művészete. A kisszebeni születésű festőművész 1880 októberében az iglói gyógyszertár előtt olyan misztikus élményt élt át, amely alapjaiban megváltoztatta az életét. Hogy festői pályára léphessen, a jó megélhetést jelentő gyógyszerészi hivatását elhagyta, a biztosat a bizonytalanra váltotta, és bár vágyott rá, életében nem volt része elismerésben. Halála után több évtizednek kellett eltelnie ahhoz, hogy művészi munkássága az őt megillető helyre kerüljön.

 

A festő nógrádi tartózkodása

Puntigán József közel 40 éve foglalkozik Csontváry Kosztka Tivadarral. Mint mondta, ahogyan a festő élete több részletét is a titokzatosság homálya fedi, úgy azt is, hogy miért Gácson nyitotta meg a gyógyszertárát. Feljegyzéseiben és a művészetét bemutató könyvekben jobbára csak az olvasható, hogy Gácson 1884 és 1894 között készült festői hivatására. Tény azonban, hogy a nógrádi kisközség egészen a haláláig meghatározó szerepet töltött be az életében.

– Aki kicsit is ismeri a festő életútját, az tudja, hogy életében milyen meghatározó szerepe volt a Gácson, és részben Losoncon, 1884 decemberétől eltöltött évtizednek. Ekkor nyitotta meg a gyógyszertárát, és innentől kezdve hatalmas elánnal dolgozott a köz érdekében is, tehát megpróbált beilleszkedni az itteni közösségbe, ami csak részben sikerült neki. 
Puntigán József: Fejezetek Csontváry és a gácsi gyógyszerészek életéből
Kosztka Tivadar egyik legérdekesebb hirdetése, melyet a helyi lapokban közölt
Fotó:  Puntigán József - reprofotó

1886 és 1887 fordulóján egymás után három konfliktusba keveredett, aminek az lett az eredménye, hogy gyakorlatilag felhagyott a közéleti tevékenységgel. Megjelentek még hirdetései a losonci lapokban, és ő maga is részt vett különféle rendezvényeken, sőt némelyiket támogatta is, de 1891-ben kilépett a Felső Nógrádi Magyar Kulturális Egyesületből, és ezzel teljesen a saját útját kezdte járni. Ez azt jelenti, hogy a festészettel komolyabban kezdett foglalkozni. Az 1891-es év abból a szempontból is érdekes, hogy akkor adta bérbe a gyógyszertárát, és a bérleti díjból befolyt összegből finanszírozta a tanulmányait, utazásait.

Puntigán József érdeklődése középpontjában először a világhírű festő nógrádi élete és tevékenysége állt, de ez fokozatosan kiterjedt a hozzá köthető mai szlovákiai és magyarországi településekre, személyekre, családi és egyéb kapcsolataira. Ennek fontos része, hogy kezdeti kutatásainak a megállapításait a később szerzett adatok és információk több esetben felülírták, bővítették.

 

Misztikum lengte körül

Csontváry az általánosnak egyáltalán nem nevezhető élete során kialakított egyfajta misztikumot maga körül, amit később a vele foglalkozó kutatók tovább erősítettek. Néha talán túlzottan is.

– Részt vettem a festményeiből összeállított 2023-as budapesti kiállítás részeként megrendezett beszélgetésen, amelynek előadói szinte egyhangúlag állapították meg, hogy jó lenne lebontani ezeket a misztikumokat, és az életét a maga tényleges valóságában feltárni. Ennek én nagyon örültem, mert én is így gondolom, és ezen az alapon, a valóságból kiindulva foglalkoztam és foglalkozom vele. Számomra rendkívüli megtiszteltetés, hogy az egyre bővülő kutatásaim során személyesen ismerhettem meg a Csontváry-életmű számos kutatóját és őrzőjét, Romváry Ferencet, Czakó Ferencet, Bellák Gábort, Gerlóczy Gábort, Nagy Andrást, és még sorolhatnám, akiktől sok segítséget kaptam és kapok jelenleg is. Meg kell említenem a kisszebeni Antónia Iľkivová tanárnőt, az ottani Csontváry emlékek őrzőjét és ápolóját, valamint Székely Sándor és Cornidesz Károly gyógyszerészek ma élő utódait, akiktől szintén sok érdekes információt kaptam – avatott be Puntigán József.

Puntigán József: Fejezetek Csontváry és a gácsi gyógyszerészek életéből
Az iglói gyógyszertára a lebontása előtt
Fotó:  Puntigán József - reprofotó

A most bemutatott kötet a helytörténész több mint 400 oldalnyi adatot és információt tartalmazó, a festőről szóló kéziratának csak egy részét tartalmazza. Hangsúlyosan Csontváry gácsi gyógyszertárának történetére, az abban dolgozó gyógyszerészekre és életükre összpontosít.

 

„Baglyok és denevérek” társaságában

A kötetben helyet kapott egy Csontváry életútját felvázoló fejezet is, amely Kisszebentől Gácsig majd Gácstól Budapestig követi azt az utat, melyet a különc művész bejárt. Ugyancsak önálló fejezet ismerteti azokat az általa ismert festményeket, melyek a gácsi padlásról kerültek elő. Csontváry ugyanis két helyen őrizte a festményeit. Az általa jónak tartott képeket Budapesten, az általa rossznak tartott képeket pedig a gácsi gyógyszertár egyik elkerített részébe, a „baglyok és denevérek” társaságába száműzte. 

Puntigán József: Fejezetek Csontváry és a gácsi gyógyszerészek életéből
A gácsi gyógyszertár padlása, ahová a neki nem tetsző festményeit száműzte
Fotó:  Puntigán József - reprofotó

– Utóbbiakat egyetlen kiállításán sem szerepeltette, róluk rajta kívül csak az épület bérlőinek, majd tulajdonosainak volt tudomása. A Csontváry-hagyatékot, benne a festményeket megmentő Gerlóczy Gedeon, illetve az általa is megbízott kutatók csak az 1920-as évek közepe táján szereztek tudomást a gácsi padláson elhelyezett festményekről. A két helyszínnek meghatározó szerepe van a Csontváry-festmények azonosításában is – teszi hozzá Puntigán József.

A kötet tartalmaz kevésbé ismert információkat is a világhírű festőről, például az eperjesi, a (poprád-)felkai és a selmecbányai tartózkodásáról, de érdekesek a család recski vonatkozásai is.

– A könyvet igyekeztem tudományos hitelességgel összeállítani, de mivel a nagyközönségnek szánom, olvasmányosan írtam meg, tehát bárki a kezébe veheti és olvashatja. Nem tartalmaz láb- és végjegyzeteket, a forrásokra való utalások beépültek a szövegbe, illetve a képi anyagokhoz írt ismertető magyarázatokba. Reménykedem, hogy a bevezetőben említett sokkal részletesebb kézirat is napvilágot lát majd egyszer – zárta a helytörténész. 

Az írás megjelent a Magyar7 2025/14. számában.

 

 

Puntigán József: Fejezetek Csontváry és a gácsi gyógyszerészek életéből
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.