Csemadokosok és gazdák összefogása Kolozsnémán
A Csemadok Komáromi Területi Választmánya és Kolozsnémai Alapszervezete a házigazda község önkormányzatával közösen, július 14-én a helyi óvoda udvarán tartotta meg a 61. Járási Dal- és Táncünnepélyt. Annak egyik fénypontjaként, a Szlovákiai Agrárkamara és a Gazda Polgári Társulás közreműködésével került sor a felvidéki ünnepélyes búzaösszeöntésre, mely a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű összmagyar program része.

A népi értékőrzők zarándokhelyén ismét számos hagyományőrző csoport és szólista gondoskodott a jó hangulatról. Tiszteletre méltó, hogy ők juttatás nélkül, időt és energiát nem sajnálva éltetik a térségre jellemző népi hagyományokat. Örvendetes, hogy a kor igényeihez igazodva, egyre több ifjú fellépő más-más műfajokkal is színesítette a műsort.
Sátor Zoltán, a Csemadok OT tagja, Szalay Rozália, Kolozsnéma polgármestere és Petheő Attila, a Csemadok Komáromi TV elnöke megnyitója után a színpadon egymást váltották a lelkes szereplők: a lakszakállasi Jácint Népdalkör, az ógyallai VeszTa Retró Duó és az Ógyallai Irodalmi- és Daloskör, az ímelyi Fagyöngy Vegyes Éneklőcsoport, a pathi Piros Tulipán Hagyományőrző Népdalcsoport, az Excuded Duó (Keszegh Vivien Bátorkesziről és Vörös Bence Csallóközaranyosról), a Caritas Éneklőcsoport Kulcsodról, Heller Antónia és Jurányi Viktória Somorjáról, Nátek Eszter Bátorkesziről, a Csiribiri és Hajnal Néptáncegyüttes Alistálról. Ambrus Lelkes Szimóna pedig Zsolti bohóccal közös gyermekműsorral szórakoztatta az aprónépet.
Kísérő rendezvényként a járás vadásztársaságainak a főzőversenyét is beiktatták, amely során legjobbnak a tanyiak bizonyultak. A tombolahúzás (kerékpár fődíjjal), a könyvbemutató, a vásár, és a hajókázás (Gönyüre és vissza) ugyancsak színesítette a rendezvényt, amely a magyarországi Groovehouse és a pozbai LM-Retro Band koncertjével zárult.
Szalay Rozália polgármester lapunknak elmondta, nagy megtiszteltetés, hogy ebben az évben Kolozsnéma lett a hagyományos búzaösszeöntés helyszíne.
– Azért is helye van ennek az 1959 óta meghonosult Csemadok-napunkon, amely 1965-ben a nagy árvíz, 1968-ban a szovjet csapatok megszállása miatt maradt el, majd a '70-es évek végén egyszer Örsújfalun tartották, szóval azért is helye van már nálunk ennek az ünnepélynek, mert az összetartozásunkról, összefogásunkról szól.
Ahelyett, hogy falunapot tartanánk, a járás magyarságát összekovácsoló ünnepélyt rendezzük meg. Valljuk, hogy ez a föld, ahogy ez a búza is, a miénk! Fontos az ilyen eseményekkel is erősíteni fiataljaink nemzettudatát, a magyar nemzethez való tartozásunk érzését...
Petheő Attila szintén örvendetesnek tartja, hogy hat évtized elmúltával is igény és érdeklődés mutatkozik a kolozsnémai rendezvény iránt. Úgy látja, hogy egyre több fiatal is fontosnak érzi a magyar kulturális értékek és a Csemadok továbbéltetését.
A járási rendezvényünk kapcsán pedig köszönet illeti Vass Laura járási Csemadok-titkárt, aki oroszlánrészt vállalt a szervezőmunkából, a kultminoros és bethlenes pályázati támogatás megszerzéséből és a többirányú, hatékony kapcsolattartásból!
A 2010-ben indult Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem összmagyar program szervezői a Magyarok Kenyere Alapítvány, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
A magyar gazdák Kárpát-medence-szerte önkéntes alapon adományoznak búzát, s az abból készült lisztet a rászoruló magyarországi és külhoni magyar szervezeteknek, intézményeknek, családoknak adományozzák.
A Felvidéken hetedik éve folyik a búza gyűjtése és ünnepélyes összeöntése, s ez utóbbi idei, kolozsnémai helyszínén jelen levő falugazdászok: Ollári Adrianna, Bugár Jolán, Varga Beáta, Varga Péter, Šuba Viktória, Pecsérke Andreas, Bojti Beáta a komáromi, dunaszerdahelyi, galántai, érsekújvári, zselízi, lévai és nagykürtösi régiót képviselték.
Az általuk és a magyarországi, valamint erdélyi vendégek által egy teknőben összeöntött búzát a katolikus Ambrus atya megszentelte, Lévai Attila református lelkipásztor pedig megáldotta. Végül a szervezők által szétosztott szép kis zsákocskákban bárki vihetett haza pár maroknyit a búzából.
A nemzetegyesítő szolgálatra hivatott program kapcsán Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke elárulta, a határ menti régiókban van 15 falugazdászuk és a körzetükben egy-egy búzagyűjtőpont.
– Minden évben a Dunaszerdahelyi és a Komáromi járásból érkezik a legtöbb adomány. Az ukrán gabonabotrány kirobbanásáig a gútai malomban őröltük a búzát lisztté. Újabban pedig a kisebb teljesítményű lakszakállasi malom segít be.
Az egész program minden évben a búzaföld felszentelésével kezdődik, ami az idén Nyékvárkony nagyközségben történt. A jelképes búzaösszeöntés pedig tavaly Kistárkányban, azelőtt Gömörben volt. Minden régióba el akarunk jutni, jövőre a Nagykürtösi vagy a Lévai járásba készülünk. Örültünk annak, hogy a közreműködésünkkel még szebbé tehettük a nívós kolozsnémai ünnepélyt.
Horváth Vivien, a program budapesti ügyvezetője hangsúlyozta, a közösségkovácsoló búzaösszeöntéssel is erősítjük nemzeti hovatartozásunkat.
– A program révén ma 40 szervezet együttműködését koordináljuk, határon innen és túl, a teljes Kárpát-medencét, a mai és egykori magyarlakta területeket lefedve… A program egy – a gazdák lelkéből fakadó – magánkezdeményezés, de hiszünk az egymásért való felelősségvállalásban ezen keresztül is… Fohászkodunk is: ahogy az imádságban is szerepel „a mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma”.
A 14. év után ezt olyan biztosnak veszik, mint hogy reggel felkel a nap. Így hát nekem, nekünk nincs is más feladatunk, kötelezettségünk, hogy kérjünk, koordináljuk, tovább éltessük a hitüket. Ami ma egy falat kenyér, holnap akár egy erős mankó azért, hogy a támogatásban részesült apróságok felnőve aktív tagjai legyenek a magyar közösségeknek, hasznos tagjai a társadalmunknak… Együtt – erő vagyunk!
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/30. számában.