Csatornahálózat Nagyabony és Nemeshodos között
A Nemeshodos és Nagyabony közötti csatornahálózat kiépítésének terve 2011-ig nyúlik vissza. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, és a konkrét munkák késtek. Csak 2022-re érte el a két falu vezetősége, hogy megépüljön és működőképessé váljon a csatornarendszer.

Balódi Lászlóval, Nemeshodos község polgármesterével beszélgettünk a közös csatornahálózat kialakításáról és a megvalósítási fázisok nehézségeiről. A polgármester a Nyugat-szlovákiai Vízműveknél kopogtatott először, a csatornarendszer kiépítésében tehát a cég volt az első kontaktus.
Az ember jogosan kérdezheti, mi tartott eddig, miért nem épült meg már évekkel ezelőtt a csatornarendszer?
– Először a projektjét kellett elkészíteni, ami nem kevés pénzbe és időbe került. A tervezetet többször is módosítani kellett, és azt is sokáig tartott kideríteni, hogy a hálózat kiépítésének kérvényezője lehet-e kizárólag Nemeshodos község, vagy szükséges mellé más település is. Canossa-járás volt ez az egész, de végül kiderült, hogy közösen Nagyabonnyal tudjuk megépíteni a csatornarendszert, ugyanis a két község lakosságszáma megfelel a rendszer kiépítéséhez szükséges feltételeknek – vázolta fel Balódi László.
Ehhez azonban szükség volt létrehozni egy közösségi egyesületet, vagyis jogi személyt, amelynek Balódi László lett az elnöke. Így kérelemmel fordulhattak a környezetvédelmi minisztériumhoz, amellyel 2019-ben a sikeres tárgyalásokat követően a szerződést is aláírták. A szennyvízelvezető csatornarendszerre 10,8 millió euró állami támogatást kapott a két község.
– Községeink talán legnagyobb beruházásának tekinthető a csatornarendszer kiépítése. 24,9 kilométer vezeték fekszik Nagyabony és Hodos között, hét darab átemelőállomással, részünkről majdnem 5,3 millió euróba került a beruházás. A végső elszámolás szerint a két község 710 ezer eurót visszafizetett az államnak, mert nem használtuk fel az egész összeget. Az utolsó fázisban vagyunk éppen, amikor is információkkal látjuk el a két község lakosságát arról, hogyan történjen meg a rácsatlakozás a háztartásokban. Eddig nagyon jók a visszhangok, a lakosság örül a lehetőségnek. Augusztus folyamán négyezer nemeshodosi és nagyabonyi háztartás lakóinak életét könnyítenénk meg ezzel. Egyúttal búcsút mondunk a szippantós tartálykocsiknak, és az egyéb nem igazán környezetbarát megoldásoknak – tette hozzá a polgármester.
Győri Béla hodosi lakos szerint nagyon sokan türelmetlenül várják a hálózatra való rákapcsolódást. Mint mondja, rengeteg problémát old majd meg a modern szennyvízelvezető rendszer.
– Egy tartálynyi szennyvíz elszállításáért nagyjából 30 euró körüli összeget fizetünk, a kellemetlen szagról nem is beszélve. A csatornázással azonban minden gondunk elszállna – vélekedett Győri Béla.
Balódi László arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakók nem a községek önkormányzatával, hanem a vízművekkel köthetnek majd szerződést. Véleménye szerint nem kell majd nagyon győzködni a lakosságot, hiszen a csatornarendszer a lakosság javát és kényelmét szolgálja.
Eleinte úgy gondolta a két község vezetősége, hogy tisztítóállomás is épül a csatornarendszerhez, ám technikai okok miatt erről le kellett tenniük.
Balódi László úgy véli, rendkívül fontos beruházás valósult meg, amely környezetkímélő és hozzájárul a Csallóköz ivóvízkészletének megóvásához.
Megjelent a Magyar7 2022/29.számában.