Búcsút inthetünk a Szoroskő-alagútnak?
A helyiek már évtizedek óta várják, hogy végre megépüljön az alagút a Szoroskő-hágó alatt, s így a forgalom elkerülhesse a balesetveszélyes hegyi szakaszt. Még tart az R2-es gyorsforgalmi út érintett szakaszára kiírt versenypályázat, de a kormány több tagja is a projekt ellen foglalt állást. A helyi polgármesterek szerint a kifogások legtöbbje nem állja meg a helyét.

Az R2-es gyorsforgalmi út a tervek szerint a D1-es autópálya szakaszait kötné össze Trencséntől Zólyomon, Losoncon, Rimaszombaton, Rozsnyón és Kassán át. A mintegy 340 km-es útnak eddig csak rövid szakaszait adták át a forgalomnak. A Nemzeti Autópálya-kezelő Társaság (NDS) honlapjának tájékoztatása szerint valamivel több mint 260 km-nyi útszakasz van az előkészítés különféle fázisaiban. Ezek közé tartozik a Rozsnyó és a Szádalmás közötti 14,1 km-es szakasz, amelynek része a Szoroskő-alagút is.
A HNonline portál néhány napja arról számolt be, hogy a 4,25 km hosszú alagút sorsa kétséges.
Ezt egyebek mellett azzal támasztotta alá, hogy a projekt nem rendelkezik hatályos építkezési engedéllyel, nem világos, született-e érvényes építményelhelyezési határozat, s nem vásárolták fel a szükséges telkeket. Az INEKO elemzője szerint tavalyig csupán az érintett területek kétharmadát rendezték.
Emellett attól tartanak, veszélybe kerül Szádalmás ivóvízellátása, megdrágul az építkezés, mivel a leendő alagút nyomvonalán barlangok találhatók, továbbá az Állami Természetvédelem (ŠOP) is kifogásokat emelt.
A tender kiírását a szakértők műszakilag előkészítetlennek, elhamarkodottnak minősítették. Andrej Doležal közlekedési miniszter szerint keresik a módját a versenypályázat leállításának. Veronika Remišová beruházásokért és informatizálásért felelős miniszterelnök-helyettes Kassán tett munkalátogatása során úgy nyilatkozott, hogy átértékelik, megvalósítható-e a projekt, amelyet nagyon rosszul készítettek elő az előző kormány idején. A találkozón Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke úgy fogalmazott, a kerület úthálózatának egyik neuralgikus pontjáról van szó, és „nagyon csalódottak” lennének, ha leállna a projekt.
Valójában úgy tűnik, hogy egyszerűen nincs pénz az építkezésre, vagy ami még rosszabb, folytatódik az előző kormányok gyakorlata, és továbbra is csak hitegetik a nehéz helyzetben levő régiónak a lakosságát a különféle beruházásokkal, fejlesztésekkel, ám azok soha nem érkeznek meg.
A tervezett alagúttal szomszédos települések polgármesterei szerint a fenti kifogások legtöbbjének nincs valóságalapja.
Slavomír Zubriczky, Szádalmás polgármestere úgy véli, szándékos félrevezetés történik. Mint rámutatott,
Az építményelhelyezési határozat kapcsán hangsúlyozta, azt a határidő lejárta előtt, 2020. május elejétől további három évre meghosszabbították. Hozzátette, az aktuális, 2020. júniusi adatok szerint az építkezéshez szükséges telkek 95 százalékát felvásárolta az NDS, és mivel még folyamatban van a közbeszerzés, nem választották ki a kivitelezőt, a hátralevő időben rendezni lehet a fennmaradó telkeket.
A polgármester szerint
Az előbbi furcsa is lenne, hiszen az engedélyeztetési eljárás korábbi szakaszában, amikor három variáns, két földfelszíni, illetve egy föld alatti megoldás közül kellett választani,
Annak kapcsán, hogy a barlangok, üregek megdrágíthatják az építkezést, illetve veszélybe kerülhet Szádalmás ivóvízellátása, Zubriczky hangsúlyozta, ezekkel már a kezdetektől tisztában vannak a tervezők és a helyiek is, és közösen dolgoznak a megoldáson. Amikor a hidrogeológiai fúrások során kiderült, hogy veszélybe kerülhet a vízforrás, felhívta rá az NDS figyelmét, hangsúlyozva, hogy új forrásra és új vízvezeték építésére van szükség. Most ott tartanak, hogy
megvan az új forrás, elkészült a megépítéséhez szükséges projektdokumentáció, ki van adva a jogerős építményelhelyezési határozat, el lehetne indítani az építkezési engedélyeztetés folyamatát.
Ezt mindenképp szükséges megépíteni, és nem olyan költséges, hogy ne lehetne megvalósítani és folyamatban van a területrendezési eljárás.
– állítja Zubriczky.
Parti Gábor, Körtvélyes polgármestere szerint a környék lakossága szeretné, ha megépülne az útszakasz, aminek köszönhetően biztonságosabb és gyorsabb lenne a forgalom. Mint mondja,
Emődi Róbert, Hárskút polgármestere sajnálatosnak tartja, hogy minden kormányváltás után találnak valamilyen kifogást, miért nem épülhet meg a gyorsforgalmi út és az alagút.
Öt évvel ezelőtt több mint 10 ezer aláírást adtak le a kormányhivatalban annak érdekében, hogy megépüljön az R2-esnek ez a szakasza, majd 2017-ben tüntetést szerveztek a gyorsforgalmi út építésének folytatásáért. Múlt héten a petíciós bizottság tagjai ismét összeültek, s a jövő héten sajtótájékoztatón ismertetik az álláspontjukat. Zubriczky szerint biztosan tesznek majd lépéseket ez ügyben, de konkrétumokról egyelőre nem beszélt.
Megjelent a Magyar7 hetilap 202/29. számában.