2024. szeptember 26., 14:05

Betegellátás felső fokon

Az érsekújvári kórház neurológusával, Erdei Gergellyel beszélgettem egy kellemes cukrászdában. A fiatal orvos „Exceptional standard” feliratú pólóban jelent meg. Pont erről volt szó, a szakmai felkészültségről, a beteghez való hozzáállásról és az elvárható színvonalról.

Erdei Gergely

Azért kerestem meg őt, mert többen dicsérték a betegekhez való hozzáállását. Elmagyarázza mi a diagnózis, milyen kezelés elé néznek, a magyar nyelvű betegeknek természetesen magyarul. Ennek bizony elvárható színvonalnak kellene lennie, de valószínűleg többen tapasztaltuk, hogy ez nincs mindig így.

Erdei Gergely Besenyőről származik, ügyvédjelölt feleségével és egyéves kislányukkal, Lilivel Érsekújvárott él. Tizenhárom éve dolgozik ideggyógyászként. Pályaválasztáskor még nem volt kiforrott önismerete, de olyan foglalkozást szeretett volna, ami biztos munka és meg lehet belőle élni. Vonzotta az orvosi pálya, s mivel nagyon jól tanult, egyből fel is vették a pozsonyi orvosi karra, bár beadta a jelentkezését Budapestre és Brünnbe is. 

– Kiskapuként még beírtam a vegyészeti egyetemet is, és máig foglalkoztat, onnan vajon hová jutottam volna – fűzi gondolatait Erdei Gergely. 

Magyar alapiskolába, majd a Marianum egyházi gimnáziumba járt Komáromba. Szerette a várost, mert akkor még teljesen magyar kulturális környezet volt. Folyékonyan az egyetemen sajátította el a szlovák nyelvet. 

Szakágat már nehezebb volt választani, mint szakmát. A sebészet mellett a szemészet tűnt a legideálisabbnak, de akár háziorvosként is el tudtam magam képzelni. Az érsekújvári kórház szemészetére akkoriban művészet volt bekerülni. Végül, miután Bese Laci szobatársam a neurológia szakot választotta, gondoltam, az nekem is megfelelne. Így erre orientálódtam, és fel is vettek az újvári kórház neurológiai osztályára.

Az első hónapokban még szerettem volna átlépni a szemészetre, de időközben megtetszett a munka és maradtam. Azóta is ott vagyok – árulja el a fiatal orvos hozzátéve, hetente egy napot Surányban szolgál és természetesen kórházi ügyeleteket is vállal. 

A Covid és a neurológia
Évről évre nő az ideggyógyász segítségére szoruló betegek száma, ezt tapasztaljuk. Ami biztos, hogy a Covid-fertőzés hozzájárult a neurológiai betegek számának növekedéséhez. Bárkiben lehet valami rejtett génhiba, autoimmun betegségre való hajlam, ami nem muszáj, hogy megnyilvánuljon, de a vírusfertőzés által ezek a felszínre törhetnek.

A SARS-Cov-2 vírus neurotrop, megtámadja az idegrendszert, rámegy az ízületekre és hajlamossá tesz a vérrögképződésre – emeli ki Erdei doktor.    

Egyébként a rendelőjébe a betegek háromnegyede azzal megy be, hogy fáj a háta. Ezt okozhatják izomrándulások, megerőltetések, a csigolyák közti lemezek elcsúszása. Miután megállapítják az okot, néha elég a rehabilitáció, máskor elkerülhetetlen a műtét. 

– Sajnos, a hátfájást akkor is nehéz kikezelni, ha tisztában vagyunk az okokkal – teszi hozzá. 

A kórházban más a helyzet. Ott is sok a hátfájásos, de már a szélütéses esetek száma dominál. Az agyi infarktusnál elzáródik egy agyba vezető ér, az agyvérzésnél elpattan és bevérzik. Az infarktusok nagyon jól kezelhetők, a bevérzések kevésbé.

Erdei Gergely külön is kiemeli, milyen fontos, hogy időben jöjjön a beteg és megfelelő kezelést kapjon. Ha a beteg jó kezelést kap, és jól reagál a kezelésre, a sztrók okozta elváltozásokból ki lehet lábalni. Az Érsekújvári Egyetemi Kórházat jól ellátták az ehhez szükséges műszerekkel, sőt a robotikát is a betegek szolgálatába állították. Emellett alaposan fel kell tárni a betegség kialakulásának okait, hogy még egyszer ne forduljon elő.

– Itt kell megjegyezni, hogy az emberek nemigen ismerik a neurológiai betegségeket, pedig sok van belőlük. Ezeknek lehetnek testi és pszichés okai is.

Egyik kollégám esetét tudom felhozni, aki már minden módszert kipróbált hátfájásának enyhülése érdekében, de nem állt be pozitív változás. Az egész mögött egy családi tragédia állt, s miután elrendeződött, a hátfájás is megszűnt. Bizonyos lelki bajok miatt lefolyhatnak olyan biokémiai anyagcserék a testben, amelyek testi elváltozáshoz vezethetnek. A neurológia olyan tág tudomány, hogy nincs ember, aki átlátja az egészet. Tavaly részt vettem egy prágai konferencián, ott is elhangzott, specializálódni kellene a neurológiai betegségek terén is

– fogalmaz az orvos.

Az első alkalommal érkező pácienst alaposan kikérdezi és kivizsgálja, hogy a betegség okaira fény derüljön. 

Úgy vélem, a betegnek mindenképpen tudnia kell, mi a baja, miért tanácsos szednie a felírt gyógyszereket, s annak esetleg milyen mellékhatásai vannak. Kórképének nagyon részletes magyarázatába azonban nem kell belemenni, a betegnek egy bizonyos szinten meg kell bíznia az orvosban. Nem szoktam agresszíven követelni azt se, hogy valaki ne alkoholizáljon, ne dohányozzon, ne legyen elhízott, mert mindenki felelős a saját egészségéért

– hangsúlyozza. 

Kitérünk még arra, a napjainkban gyakran felmerülő kérdésre, hogy a vallásos lelkület segítheti-e a gyógyítást és a gyógyulást. 

– Egészséges dolog hinni a természetfelettiben, jómagam keresztény nevelésben részesültem, vallom, hogy a lélek halhatatlan, nem kell agyonaggódnunk magunkat – vélekedik. 

A pihenés számára az, hogy nem viszi haza a munkát. Régebben bokszolt, gitározott, mostanában inkább olvas és a családjával tölti az időt. Utazni is szeretnek, az idén az olasz tengernél jártak. 

– Mostanság el sem tudom képzelni, mit csináltam addig, amíg nem volt meg a kislányunk. Szeretünk vele lenni és tervezzük a kistestvérét. Szoktam mondogatni, a legfontosabb, hogy egészséges és lány legyen – mosolyog Erdei doktor.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/38. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.