Bécsi torták kóstolója a zselízi Sacher-házban
Melyik az „igazi” Sacher-torta? A Hotel Sacher által forgalmazott körpecsétes? Netán a Demel, az egykori császári és királyi udvari cukrászda által forgalmazott, háromszög pecséttel ellátott? Az elmúlt időszakban a Sacher Polgári Társulás háza táján gyakran tették fel ezeket a kérdéseket. A közelmúltban – szimpatizánsok és szakértők körében – a gyakorlatban is összevetették őket; 2024 szeptemberében tortakóstolót tartottak.

"A Bécsből érkezett két tortát kiegészítettük egy szintén osztrák manufaktúra által készített Schubert-tortával is, ami diós-mákos-csokis ízekkel érkezett.
– summázták közösségi oldalukon a polgári társulás vezetői.
„Miután Franz Sacher 16 évesen Metternich herceg udvarában megalkotta a »csokoládéba öntött isteni adományt«, jó ideig nem foglalkozott találmányával, s szakmájához híven rangos szakácsként tevékenykedett. A torta akkor bukkant fel termékként és márkaként, amikor fia, a Zselízen született Eduard elszegődött Demelhez és ott bemutatta apja kreálmányát. Később viszont ráérzett, hogy ebben a történetben több van, ezért saját csemegeboltot nyitott, majd saját hotelt alapította; ott is kezdte forgalmazni a tortájukat. A Demel Cafe viszont megpróbálta az 1930-as években kisajátítani a márkanevet, legalábbis az originál jelzőt, így több évtizedig elhúzódó pereskedés vette kezdetét. Végül a Gazdasági Versenyhivatal a Sacher Hotelnek adott igazat, így mindmáig ők használhatják az eredeti »jelzőt«” – foglalta össze a 19. század második felében zajlott ún. bécsi tortaháború legfontosabb mozzanatait a polgári társulás elnöke, Kepka Márk.
Ahogy azt az egyesület másik történésze, Csonka Ákos hozzáfűzte, napjainkban a Sacher Hotel konyhaműhelye évi 360 ezer darab tortát értékesít, míg a Demel Cafe 68 ezret.
S hogy az Original Sacher vagy a Demel nyerte a kóstolót? A válasz a szervezők szerint egyöntetű volt: a helyitől egyik sem jobb!