Az utolsó vacsora szoborcsoport - Lőcse
A lőcsei Szent Jakab-templom a történelmi Magyarország egyik legszebb gótikus építménye. Divald Károly és más kutatók szerint egy korábbi, valószínűleg 1245 után épült templom helyén építették.

A déli előcsarnokot a felette lévő oratóriummal 1474-ben építették, amikor Mátyás király meglátogatta Lőcsét. Egy másik fontos látogatás emlékét őrzi a templom Havas Boldogasszony-oltára. Akkor építették, amikor a négy Jagelló fivér találkozott itt, sőt egy pad is emlékeztet erre a látogatásra. A találkozót követően a templom gyönyörű késő gótikus részletekkel lett gazdagabb. Ez idő tájt készült el a világ legmagasabb, 18,62 méter magas főoltára.
A hársfából készült remekmű Lőcsei Pál mester és a mesterségüket rendkívül magas színvonalon végző segédeinek a keze munkáját dicséri. Az oltárt Lőcse királyi városa rendelte a temploma számára, ezzel is hangsúlyozva Lőcse kivételes voltát és gazdasági erejét. Talán az is arra ösztönözte a városi elöljáróságot, hogy egyre inkább felzárkózzon a régió minden szempontból kiemelkedő városa, Krakkó mellé.
Az oltárt és a templomot a vallási villongások és tűzvészek sem pusztították el. A Lőcse város gyönyörű piacán álló Szent Jakab-templomot évente több ezren felkeresik. Volt rá példa, hogy hosszasan kellett sorakozni a belépésre váróknak. Az oltár díszeit így is csak kellő távolságból lehet megtekinteni, de a szemközti Thurzó Házban berendezett múzeumban kedvünkre nézelődhetünk a kiváló minőségű másolatok között.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/15.-16. ünnepi számában.