2024. július 18., 12:16

Az okot gyógyítja, nem a tünetet

Már Párkányban is elérhető a sportmanuálterápiás kezelés. A sportmanuális, vagyis az SMT módszer lényege, hogy a terapeuta a pácienssel együttműködve bizonyos fogásokkal feloldja, ellazítja a görcsös, bemerevedett testrészt. Szegi Dávid fiatal okleveles gyógy-masszőr-sportmanuálterapeuta Párkányban, a sétálóutca közvetlen közelében nyitotta meg szalonját, hogy segítsen a mozgásszervi problémákkal küzdő embereken.

Szegi Dávid masszőr
Fotó: Bokor Klára

Szegi Dávid tulajdonképpen magán akart segíteni, ezért érdeklődött a különböző terápiák iránt. Kicsi korától sokféle mozgásszervi problémája volt, több műtéten is átesett, de az állapota nem javult.  

Érdekelt mi lehet a bajom, és hogy lehet ezen segíteni. A családomban is többeknek volt ilyen gondja. Megfogadtam, megtalálom ezekre a bajokra a gyógymódot. Ennek ellenére nem errefelé indultam a párkányi közgazdasági középiskola elvégzése után. Fuvarozó cég alapításán gondolkodtam, meg is terveztem a cég logóját: RTQ – kezdi a beszélgetést Dávid. A cégalapításból azonban nem lett semmi, mert bajaival az ismert marcelházai csontkovácshoz, fizioterapeutához, Pálinkás Viktorhoz fordult, és akkor merült fel benne, neki is ezen az úton kellene elindulnia.

"Kissé tartottam az anatómia résztől, mert az izmokat, az ízületeket, az idegeket, a tapadásokat és eredéseket nem volt elég magyarul és szlovákul megtanulni, muszáj volt latinul is. Ezzel kicsit megkínlódtam. A fogásokra, tapintásokra azonban már a kezdetekkor jól ráéreztem. Nagy volt bennem az akarat, jobban szerettem volna kitanulni a szakmát, mint bárki más. Gyorsan sok kliensem lett, mert gyakorolni akartam, minél többet és új esetekkel ismerkedni. Rengeteget kérdeztem Viktortól, így gyorsan el tudtam jutni viszonylag magas szintre."

A mai napig kérdezek tőle, ha valami új esettel találkozom – idézi a kezdeteket a fiatal terapeuta.   

Sokan fordultak hozzá nagyon különböző mozgásszervi problémákkal, ezért úgy érezte, hozzá kell még tanulnia az eddigiekhez. Vékáš Mihály kiváló csontkovács, manuálterapeuta oktatóvideóit nézve határozta el, ez az az út, amely számára a fejlődést jelenti. Korábbi mentora, Pálinkás Viktor segítségével sikerült is bejutnia a budapesti képzésre, ahol rengeteget tanult. Specifikus vizsgálatok, célzott ízületkorrekció, személyre szabott kezelések és tartós eredmények jellemzik a módszert. Az oktató látta benne a tehetséget és további tanulásra biztatta. 

"Sose gondoltam volna, hogy bármi közöm is lesz az egészségügyhöz, a munkámhoz viszont kell az ilyen irányú képzés. Rövidtávú tervem leérettségizni az egészségügyi tantárgyakból, később pedig még a „BodyMaster Method”-ot is szeretném elsajátítani angol nyelvű képzésen, a mesterem, Vékáš Mihály példája nyomán, aki Oxfordban tanulta meg ezt a technikát. A nyelv nem okoz majd gondot, hiszen angol–szlovák kétnyelvű középiskolába jártam."

Megkeresi az okot, azután gyógyít

"A masszázs a kisebb fájdalmak és a túlzott izomterhelés esetén jelent megoldást.

Ezzel szemben a manuálterápia konkrét fájdalmak – csukló, könyök, hát, derék, gerincproblémák, zsibbadó test, idegbecsípődés – esetén segít. Keresnek egészen fiatalok és idősek is. A páciensek ajánlanak egymásnak elmondva, kinek miben segítettem.

Az első találkozón elvégzem a neurológiai és ízületi vizsgálatokat, az izomfunkció és az izomreflex-teszteket, mert a tüneti kezeléssel nem megyünk semmire. Igyekszem minél rövidebb idő alatt kigyógyítani a beteget. Az a tapasztalat, hogy 1-3 kezelés után teljesen megszűnnek a panaszok" – mondta Dávid.

Mindenki teljesen más 

Az a tapasztalata, hogy ugyanaz a tünetegyüttes, és mégse segít mindenkinek ugyanaz. Ez az, ami miatt ez a munka nagyon érdekli. A szolgáltatásait keresők közt egyre több a túlterhelt fiatal, főleg a sportolók.

 Az a legrosszabb, ha valaki többéves problémával jön és azt várja, hogy egy kezelés után elmúljon. Olyan azért nem fordult elő, hogy valaki hétrét görnyedve jött és fitten ugrott le az ágyról, de olyan már igen, hogy valaki mankóval érkezett és anélkül távozott

– emeli ki.  

Nagyon fontos, hogy a páciens is akarjon gyógyulni, és fogadja meg a terapeuta tanácsait. A nyári időszakban a klíma miatt legtöbben a lapocka és a nyak fájdalmaival keresik fel. Többen elmondják, jártak már orvosnál, mások egyenesen hozzá jönnek, mert nem szeretnének gyógyszert szedni. Szegi Dávid azonban hangsúlyozza, hogy az orvost ez a módszer sem tudja helyettesíteni. 

Fontos, hogy a kezelés ne fájjon!  
A kezelés hasonlít a csontkovács által végzett kezeléshez, de nem az. Nálunk elv, hogy a terápia teljesen fájdalommentes legyen. A szöveti feszülés után, csak a pillanatnyi mozdulat az, amivel szüntetjük a fájdalmat. Sokkal alacsonyabb a sérülésveszély, mivel nem mozdítunk nagyot az izmon. Az eljárás lényege a kommunikáció is, hogy a páciens mondja, mit érez. Nálam benne van az árban a köpölyözés. Van, aki eleinte tart tőle, nekik elmagyarázom, hogy ellazítja az izmokat, a letapadásokat felhúzza, segíti az izmok regenerációját, gyulladáscsökkentő. Ez olyan pozitív hatású kezelés, amit vétek kihagyni

– bátorítja pácienseit Dávid.

"Az RTQ logót nem erre a vállalkozásra terveztem, de láss csodát, így is lett értelme: Rehabilitáció–Terápia–Quality, vagyis minőség. Az érdeklődők megtalálhatnak a www.rtq.sk portálon, de a közösségi oldalakon is elérhető vagyok. Az oldalamon foglalási rendszer van, ami nagyban megkönnyíti az időpontok kiválasztását. A visszajelzések után bátran mondhatom, mára márkanév lett az RTQ. Ezt a sikert többek közt két kiváló oktatómnak, Pálinkás Viktornak és Dip.BmP Vékáš Mihálynak köszönhetem – mondja zárásképpen a céltudatos fiatal terapeuta, Szegi Dávid."

Megjelent a Magyar7 2024/28. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.