Az érsekújvári „macis” könyvesbolt - KÉPEKKEL
Bresťák Marikával, az érsekújvári Kultúra Könyvesbolt mindenesével, a helyiség egy meghitt zugában beszélgettünk. Az üzletben nem csak kereskedés folyik, találkozóhelye ez az újvári magyaroknak, ahol elbeszélgethetnek könyvekről, olvasmányélményeikről, de személyes dolgaikról is. Aki tovább szeretne maradni, azt a tulajdonosnő a híres kávéjával vendégeli meg, a könyvekkel teli polcok elé helyezett kis asztalnál.

Marika kiskorától szeretett olvasni. Mesélte, anyukájával misére menet mindig megállt az újságosbódénál, válogatott az újságok, hetilapok között, alig lehetett őt elhúzni onnan. Ügyes volt a szervezés terén, többek közt ő szervezte a színházlátogatásokat is osztálytársai számára. Sokéves titkárnői és könyvelői munka után, Dobos László biztatására vállalta el a Madách Posonium égisze alatt szerveződő könyvesüzlet vezetését húsz évvel ezelőtt.
– meséli Marika.
Berendezték az üzletet, melyhez a legtöbb segítséget férjétől, Sándortól kapta, valamint Plichta Péteréktől, akiktől az üzlethelyiséget bérelték. Kialakították az üzlet miliőjét. Pár év működés után a Madách kifogásolta, hogy kevés a bevétel, ez arra indította a Bresťák házaspárt, hogy vegyék át a boltot magántulajdonba.
– Ekkor már sok munkánk benne volt az üzletben, kezdett kialakulni a vevőkör és nagyon tetszett a könyvesbolti munka. Értelmét láttam, s azóta is lelkes vagyok, végezném ezt a munkát tán az idők végezetéig. Sajnos, a családban nincs, aki átvegye a bolt vezetését. Az unokák még kicsik, a lányom pedig hat nyelven beszélő elkötelezett tanár, aki szereti a hivatását – fonja tovább a beszélgetés fonalát Marika.
– Ha a vásárló nem kapja meg időben a kért könyvet, megrendeli, esetleg máshonnan szerzi be. Nálam nem kell hosszan várni a keresett kiadványra és a könyv utaztatásának költségét sem számolom fel. Hogy az új könyveket minél hitelesebben tudjam ajánlani, tízből két-három könyvet el kell, hogy olvassak, különben nem lennék képben, és persze a többit is átlapozom. A legtöbben azokat a divatos könyveket keresik, amelyeket a médiában felkapnak, esetleg filmek alapján, persze vannak tudatos vásárlók is, akik listával jönnek. Környékünkről Strba Sándor érsekújvári történész, Benkő Tímea tanár és Lang Tamás, az érsekújvári zsidó hitközség vezetőjének könyvei fogytak leginkább – mondja a tulajdonos.
Marika hangsúlyozza, a digitális világban nehéz megtartani egy könyvesboltot, de ezer előnyét látja az olvasókkal való személyes találkozóknak, akik bíznak ajánlásaiban, elmesélik, hogy hatott rájuk a könyv, hozzák gyermekeiket, unokáikat. Több olyan hónap van, amikor a forgalom a csak a bolt fenntartására elég, sokszor az év utolsó három hónapja hozza be az egész évet, ha ügyesen tájékozódik az új könyvekről. Nagy segítség a közösségi oldal, ahová felrakja az újonnan érkezett könyveket, és tartja a kapcsolatot a vevőkörrel. Hálás hűséges, visszatérő vásárlóinak, mert az ő támogatásukra lehet alapozni.
Marika meséli, eleinte egy reklámtáblát helyezett el az üzlet előtti lámpaoszlopon, de egy idő után felszólította őt a város, fizessen a reklámért. Ekkor kapott „fülest”, olyan népszerűsítő eszközt vegyen igénybe, amely a ház faláról nyúlik a térbe.
– Már régebben üldögélt egy maci az üzletben, ő került ki a bejárati ajtó mellé. Mivel unokáim gyorsan kinőtték ruhácskáikat, elkezdtem ezekből öltöztetni a macit, alkalomhoz illően – ballagáskor matrózgallért kap, karácsony előtt Mikulás-ruhát, tavasszal zöld mellényt és esetleg kalapot. Már szinte sportot űzök ebből.
Ha kapok használt könyveket, azokat pedig a kirakat ablakpárkányán helyezem el, a legtöbben már tudják, onnan a könyvek ingyen elvihetők – magyarázza lelkesen Marika. Megemlíti, épp a napokban küldött két láda használt mesekönyvet egy többgyermekes, könyvet szerető, mesét olvasó családba.
Beszélgetésünk közben többen megfordulnak az üzletben, köztük Gőgh Zoltán Szímőről.
– sorolja Zoltán. A zenéről aztán hosszan elbeszélgettünk, felidézve a környék rockbandáit, a budapesti Metró Klub koncertjeit, a magnó beszerzésének nehézségeit. Az ilyen beszélgetésekért is érdemes betérni Bresťák Marikához az érsekújvári magyar „macis” könyvesboltba.
Megjelent a Magyar7 2024/9. számában.
