2024. december 13., 19:01

Az Érsekújvári járás legidősebb aktív tűzoltója

A Bajtán élő 88 éves Sajli Sándor 16 éves korától tűzoltó. Előbb önkéntesként, majd hivatásosként szállt szembe a lángokkal. A tűzoltóság ikonikus alakja, ismerik és elismerik, a legidősebbektől a legfiatalabbakig. Bevetésre már nem jár, de ott van a legtöbb versenyen, a tűzoltósághoz kapcsolódó ünnepen és máig elnöke a bajtai önkéntes tűzoltószervezetnek.   

Sajli Sándor

Fényképalbumok, kitüntetések között beszélgetünk, de előkerül az egyenruha is. Sajli Sándor 1952-ben állt tűzoltónak, amikor szülőfalujában, Leléden toboroztak a szervezetbe. Első dolguk az volt, hogy az Úr sírját őrizzék a templomban húsvét előtt. 

Igazából a kézi kétsugaras fecskendő tetszett meg neki, amelyet mindkét oldalon négy-négy ember pumpált. Nagyon nehéz munka volt, de érdekesnek tűnt.

Ezzel mentek az első tűzoltóversenyre is Szalkára. 1956 őszén elvitték katonának Csehországba, s amikor a laktanyában tűz keletkezett, ő volt az, akinek sikerült beüzemelni a tűzoltóautót. Akkor bízta meg a felettes tiszt azzal, hogy alapítson tűzoltócsapatot. 

Sajli

A leszerelés után a szomszéd faluba, Bajtára nősült. Még abban az évben át is léptett a bajtai önkéntesek közé. 

– Apósom is tűzoltó volt, később a fiam, sőt lányunokám is. Akkoriban kaptunk egy „nyolcas” gépet, amely érdekelte az embereket, mert azt hitték, száz méterről is felhozza a vizet. Emlékszem, elvittük a fecskendőt a kocsmába, feltettük az asztalra én pedig egy sör mellett elmagyaráztam nekik a működését és azt, hogy csak nyolc méter mélyről képes felszippantani a vizet. Abból volt pénzünk, hogy néhányan kaszáltuk a kovácspataki tábor területét, az ott kapott pénzből tudtunk ruhát venni a tagoknak. Az évek során voltam gépész, parancsnok és elnök, immár 44 éve. Emellett tizenkét évig a járási plénum tagja is voltam – sorolja a történéseket Sanyi bácsi. Hozzáfűzi, 1975-ben már 12-es fecskendőt kaptak, amely 1200 liter vizet lő ki percenként. Tűzoltóautójuk máig nincs, mert Bajta környékén nincs árvíz, belvíz se nagyon, és a környező falvak, ahol vannak autók, közel vannak.  

Kitér arra is, hogy lánycsapatuk is volt, ők azonban hamar feloszlottak, férjhez mentek, tanultak.  

Az idők folyamán a tűzoltószertárt háromszor is felújították. „Aludj is ott, ha neked mindig az az első!”, mondta neki időnként a felesége, amikor munka után még a tűzoltószertár rendbehozatalával foglalkozott. Egyszer egy évben fogadják az óvodásokat, akik kis tömlőkkel öntözhetnek, ezt nagyon élvezik.  

Sajli

Sanyi bácsi nemcsak az önkéntes tűzoltószervezetben tevékenykedett, hanem foglalkozásának is ezt a hivatást választotta, a párkányi állomáson volt a tűzoltócsapat tagja. Innen ment nyugdíjba. Volt munkájuk bőven. Az volt a legveszélyesebb, amikor mozdonytűzhöz kellett kivonulni, mert szinte a lángok közt kellett tüzet oltaniuk, közben az elektromosság csak úgy szikrázott, mondta Sanyi bácsi. Emellett hívták balesetekhez és tűzestekhez a környék cégei és lakosai is. A lyukas tartályszerelvényeket is ők javították.  

Érdemei elismeréseként számos kitüntetést kapott, amelyek közül a legemlékezetesebb az 1998-ban kapott érdemrend, amelyet Minárik Jozef országos tűzoltóparancsnoktól vehetett át. Úgy emlékszik, még a könnye is kicsordult a meghatottságtól.  

Sajli Sándor maga a tűzoltóság krónikája, aki anyagot gyűjtene erről, ne habozzon felkeresni.

Megjelent a Magyar7 2024/49.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.