Az alsószeli gőzmalom új élete
Csodálatos termek tárulnak a látogató elé a felújított alsószeli gőzmalomban. A százéves műmalom innentől fogva új életet él, a Galántai Honismereti Múzeum depozitraktára lesz, és egy állandó kiállítás kapott helyet benne. A Nagyszombat megye támogatásával felújított műremekből érződik, hogy szeretettel újították fel, és nagy álmok, tervek megvalósulásának helyszíne lesz

Keressünk valami csúnyább helyet raktárnak, és használjuk ezeket a pompás termeket kiállításokra, divatbemutatókra, táncházakra, kultúrára inkább – nevetnek össze a malom átadóján az emberek. Sok alsószelinek ez a gőzmalom a múlt és a jelen találkozását jelenti, bár az emberek megjegyzik, hogy az impozáns épületet szinte senki nem láthatta belülről az elmúlt évtizedekben. Most ez megváltozik, a galántai múzeum a földszinti teremben nyitotta meg a felújított malom régi szépségét felidéző állandó tárlatát. Megtekinthetőek a 20. században használt hengermalmok berendezései, mérlegek, darálók, okiratok, az alsószeli gőzmalomról szóló iparengedély.
A Galántai Honismereti Múzeum ötlete nyomán Nagyszombat megye támogatásával valósult meg az alsószeli gőzmalom felújítása 600 ezer eurós befektetéssel. Az eredményt látva elmondható, egyértelműen megérte foglalkozni ezzel az épülettel. Az egykori malom épülete az utcafronton négyszintes, a magasabb oldalon ötszintes monstrum.
Az alsószeli gőzmalmot 1922-ben építtette a Kajos és társai részvénytársaság. A malom 1923-ban kezdte meg működését, a részvényesek nagy része Alsó- és Felsőszeli lakosai voltak. A berendezést az Európa-szerte ismert budapesti Ganz gépgyárból szerezték be, sajnos ezek a tárgyak nem maradtak fenn. A múlt század hatvanas éveiben a Jednota szövetkezet szerezte meg a malmot és levéltárrá, üzemi irattárrá alakította. A ‘90-es évektől az épület az enyészeté lett, a teljes leromlástól Nagyszombat megye mentette meg. A felújítást a malom építésének századik évfordulóján, 2022-ben fejezték be.
A megye első alelnöke, Berényi József maga is alsószeli lakos, a megnyitó ünnepségen emlékplakettet vett át Takács Mihály múzeumigazgatótól.
A felújított malomépület emlékeztetője annak, hogy Nagyszombat megye képviselői hatékonyan dolgoztak az elmúlt választási ciklusban, és sikerült valós értékeket megmenteniük. Berényi József szerint megvalósult egy álom, amikor Nagyszombat megyének a Galántai járásban megvalósuló legnagyobb beruházásaként megvásárolták és felújították a gőzmalom épületét.
Ez újabb bizonyítéka annak, hogy törődnek a molnárok örökségének megőrzésével, hiszen Interreg pályázatok segítségével korábban felújíttatták a jókai vízimalmot és a közeljövőben kezdődik a tallósi vízimalom teljes körű felújítása is.
– hangsúlyozta Berényi József.
Feltette a kérdést, vajon miért döntöttek 1920-ban úgy a helyi gazdák, hogy a világháború utáni nehéz időkben saját erőből létrehoznak egy gőzmalmot? Miközben malmok voltak a Kis-Dunán, megszűnt a Magyar Királyság és létrejött Csehszlovákia.
– véli Nagyszombat megye első alelnöke.