2024. augusztus 6., 18:25

Az állatokat is megviseli a hőség

A nagy hőség nem csak az emberi szervezetet viseli meg, hanem az állatokét is, ezért ilyenkor nagyobb törődést igényelnek. A kisgazdáknak és az állattartóknak érdemes betartani néhány szabályt, hogy a jószágok könnyebben átvészeljék a forróságot.

Juhász farm
Fotó: Nagy Andrea

A kánikulában az állatok számára a legfontosabb, hogy mindig legyen elérhető friss ivóvizük, illetve biztosítva legyen számukra az árnyékos hely. Ne hagyjuk az állatokat a tűző napon. A lovas edzéseket is vagy a reggeli- vagy az esti órákban tartsuk meg.

„A takarmányba is tehetünk ilyenkor elektrolit pótlókat, por vagy folyadék formájában. Amire még ügyelhetünk, hogy nyaló só, elérhető legyen számukra, hogy amit az edzések és az izzadás során vesztenek, azt pótolni tudják. Ha legelőn vannak, akkor biztosítsunk számukra vagy beálló, vagy fa árnyék formájában árnyékolt helyeket, illetve hogyha az istállóban vannak, picit segítsünk rá, hogy mozogjon a levegő, nyissuk ki az ablakokat” – nyilatkozta Farkas Lúcia, állatorvos.

A haszonállatok sem bírják a hőséget. A szarvasmarha napi vízigénye 40-50 liter, így az itatókat gyakran fel kell tölteni. A baromfi is nehezen viseli a meleget. 

„Ilyenkor kevesebb a tojás, úgyhogy az üzletekben is muszáj várniuk, nehezebben tudjuk nekik megadni azt a mennyiséget, amennyit szeretnének. És ugye a tehenek is napközben bent vannak, mivel nem szeretnek a melegben legelni, úgyhogy csak este járnak ki” – mondta Tóth László, kisgazda.

Juhász farm
Fotó:  Nagy Andrea

Csomatelke község egyik gazdája mutatja, hogy a kútjában alig van víz a csapadékhiány és a forróság miatt. Juhász István 160 hektáron 60 szarvasmarhát tenyészt. A forróság miatt, az erdőből 2 hektárt hozzá kerítettek a legelőhöz, így az állatok napközben ott tudnak hűsölni, emellett az ivóvíz-ellátást is meg kellett oldani.

„Idetelepítettünk egy háromezer literes önitató vályút, ugyanis egy darab szarvasmarhának a száraz, meleg időszakban 25-30 liter víz kell, egy ivásra ennyit képes meginni az állat. Ezért friss állott vízre van szüksége, és ez állandóan tulajdonképpen utánpótlódik” – mondta Juhász István, gazda.

A szarvasmarhák folyadékbevitele befolyásolja a tejhozamot is, ezért is fontos a friss víz, hiszen a gazdaságban 18 borjú van.

A gazdák azt is tudják, hogy az állatok viselkedését is figyelemmel kell kísérni az extrém időjárás ideje alatt, és ha bármilyen abnormális vagy aggasztó jelet észlelnek, sürgősen állatorvoshoz kell fordulniuk. Az állatorvosok pedig azt javasolják a gazdáknak, hogy a rekkenő hőségben fordítsanak nagyobb figyelmet a házi kedvencekre csakúgy, mint a haszonállatokra. 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.