Az ajnácskői fecskehotel
A tavasszal visszatérő fecskéknek épített otthont az ajnácskői Kosec Tibor helyi gazda és acélszerkezetek gyártója, aki nem mellesleg természet- és állatvédő. A negyvenlakásos fecskehotel Tibor portáján, a falu szélén, csodás környezetben, az erdő közelében kapott helyet.

A madárszálloda ötlete Tibor kolléganője, Olsiak Krisztina fejéből pattant ki, és Tibor szívesen adta a tudását a kezdeményezéshez. Krisztina bútorok restaurálásával foglalkozik, így ismerkedtek meg néhány éve Tiborral, akit zavart a tető alatt lévő fecskefészkekből lepotyogó sár. Az ablakpárkányok folyamatosan piszkosak voltak, eső után pedig fekete nyomokat hagytak a falon. A madarakat azonban nem szerette volna elűzni.
– mondja Krisztina.
– veszi át a szót Tibor.
Bár a villásfarkúak első turnusa megérkezett, egyelőre nem vették birtokba a rájuk váró otthonukat. Néhányan elkezdték újjáépíteni a tető alatt lévő fészkeket, amiket Tibor nem fog bántani, de abban bízik, hogy az első költés után felfedezik maguknak a műfészkeket is. Mint mondja, ha nagy lenne irántuk az igény, további húszat is fel tud szerelni az építményre.
Tibor portáját egyébként szeretik a fecskék. A közelben van két kis mesterséges tavacska, így a fészek építéséhez szükséges sár biztosított a számukra. A füstifecskék a garázsban és az istállóban leltek otthonra, a műfészkek pedig a molnárfecskéknek lett kialakítva.
– mondja mosolyogva Tibor –, de mivel betartottuk a fecskefészkek eredeti paramétereit, ezért a többi madár nem fér be. Mivel elsősorban a villásfarkúak számára készítettük a „lakásokat”, ügyeltünk arra, hogy más madarak ne foglalhassák el őket. Különféle internetes portálokat tanulmányozva és az eredeti fészkeket alapul véve jutottunk el a méretekhez.
Tibor vallja, hogy
egy portának a fecske hozza meg a szerencsét.
– Várgedéről származom, ahol gyermekkoromban kisebb ünnepnek számított a fecskék tavaszi visszatérése. Ezért én bűnnek tartom a madarak elűzését. Ha a műfészkek mégsem lelnének kedvező fogadtatásra, akkor hagyom, hogy a tető alatt éljenek tovább a kis énekesmadarak.
Krisztina szeretne más madarak számára is lakhelyet biztosítani, folytatni a mentésüket, hiszen rendkívül fontos szerepet töltenek be a természet rendszerében.
Balázs Csaba ornitológust, biológus-ökológust, hivatásos természetvédőt kérdeztük a fecskeállomány csökkenéséről. Elmondja, hogy fecskéből, vagyis a fecskefélék családjából Közép-Európa területén három faj fészkel: a füstifecske, a molnárfecske és a partifecske. Mindhárom rovarevő és vándormadár. Az európai állományok Afrikában telelnek, az utóbbi évtizedekben azonban több országban is jelentősen csökkent a számuk. Így van ez a szlovákiai és a magyarországi fészkelő állományok esetében is.
– magyarázza a szakember.
Napjainkban egyre kevesebb ember él a természet közelségében. A 20. század falusi emberével ellentétben ma már egyre kevesebben ismerik a haszonállattartást, így kevesebben látják a saját szemükkel a fecskék hasznos tevékenységét, mennyi legyet és szúnyogot pusztítanak el. Csak kevés hétvégi túrázónak jut esetleg eszébe, hogy milyen jó is lenne, ha a vérszívó rovarokat nem a szúnyogriasztó vegyszer, hanem a fecske riasztaná el.
– mondja az ornitológus.
A világ több országában használt műfészkek is ezt a hiányt igyekeznek pótolni. A fecskéknek készülő műfészkek paraméterei kötöttek, anyaguknak is megfelelőnek kell lenni. Elhelyezésük történhet épületre, például eresz alá, de számos településen kialakítottak külön e célra olyan oszlopokat, ahol a telepes fészkelésüket remélik. Ajánlott olyan hely közelébe tenni őket, ahol már van elfoglalt fecskefészek, de az is fontos, hogy kellő magasságban legyenek elhelyezve, megfelelő rögzítéssel.
Figyeljünk oda a fecskékre, mert az állományuk csökkenése óva int, hogy az élőhelyek állapotát jelentősen javítanunk kell a közeljövőben, mondja Balázs Csaba.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/19. számában.