2025. március 14., 17:35

Az 1848/49-es forradalomra és szabadságharcra emlékeztek Sikabonyban – KÉPEKKEL

A Sikabony Polgári Társulás és a Biró Márton Polgári Társulás nemzeti ünnepeink és emléknapjaink alkalmával e jeles eseményekről pár esztendeje már Sikabonyi Gálffy Ignác 1848-as honvédtiszt felújított sírjánál emlékezik meg, Dunaszerdahely Sikabony városrészében. Nem volt ez másképpen idén márciusban sem.

megemlekezes-sikabonyban-02
Galéria
+17 kép a galériában
Megemlékezés Sikabonyban
Fotó: Lacza Gergely

A sok ünnepi esemény torlódását elkerülvén március 14-én került sor a sikabonyi temetőben az ünnepélyes megemlékezésre, melyen részt vettek Karaffa Attila alpolgármester, Nagy Attila helytörténész, a Biró Márton Polgári Társulás elnöke, Vajda Barnabás helytörténész és Nagy Árpád, a Szabó Gyula Alapiskola igazgatója, továbbá az iskola diákjai és a polgári társulások tagjai.

nagy-attila-es-karaffa-attila_
Nagy Attila és Karaffa Attila
Fotó:  Lacza Gergely

Nagy Attila korábban elmondta, hogy a 48-as honvédtisztek sírjai közül Dunaszerdahelyen csupán Gálffy Ignác sírja maradt fenn, mivel őt a régi sikabonyi temetőben helyezték örök nyugalomra és utólag sem mozdítottak a síron. A régi temető szép lassan az enyészeté lett, de Gálffy Ignác sírja megőrződött. A honvédtiszt részt vett a Jellasics horvát bán elleni harcokban, továbbá a Pest megyei önkéntes nemzetőr zászlóalj kötelékében szolgált és honvéd hadnagyként szerelt le. A világosi fegyverletétel és a kiegyezés közti időszakban visszavonultan élt és gazdálkodott, 1867-től azonban politikai pályára lépett és Pozsony vármegye esküdtje lett.

Miért fontos az, hogy itt vagyunk 1848 emlékkét ápolva? Azért, mert magyarok vagyunk, és a szabadság miatti vágy nemcsak 1848-ban, hanem az évszázadok során mindig megérintette a magyarságot”,

hangsúlyozta Nagy Attila.

nagy-attila-beszede
Nagy Attila beszéde
Fotó:  Lacza Gergely
Ahogy Nagy Attila is említette, ez az egyetlen honvéd sírunk itt a városban. Ma fellapoztam az ún. Antal-féle krónikát, és abban van egy említés, hogy 1849-ben zajlott egy kisebb csata Dunaszerdahelyen a császári hadak és a Magyar Honvédség között, és az elesettek sírja az úgynevezett városi út mellett van. Sajnos egyelőre nem tudjuk, hogy ez hol van, így a történész feladata lesz majd az, hogy utánajárjon, kutasson, hogy hol lehetett ez a csata, hol nyugodhatnak azok a honvédek, azok a katonák, akik elestek a csatában,”

fejtette ki Karaffa Attila, aki kokárdát is hozott a diákoknak, amit, mint mondta, nemcsak a ruhánkon viselhetünk március idusán, hanem viselhetjük a szívünkben, a lelkünkben az év minden napján, hiszen kiállunk a magyarságunk, az értékeink mellett, amelyekért a honvédek is kiálltak, hiszen ők is a szabadságért harcoltak, azért, hogy magyarul tudjanak beszélni, magyarul tudjanak írni, magyarul lélegezhessenek, magyarul érezhessenek.

nagy-attila-es-karaffa-attila__0
Nagy Attila és Karaffa Attila
Fotó:  Lacza Gergely
Az a legfontosabb, hogy megbékéljünk a többi nemzettel, de ami a sajátunk, azt soha ne adjuk fel”,

tette hozzá az alpolgármester.

megemlekezes-sikabonyban-09
Megemlékezés Sikabonyban
Fotó:  Lacza Gergely

A beszédeket követően a jelenlévők elhelyezték a sírnál az emlékezés virágait és meggyújtották az emlékezés lángját.

megemlekezes-sikabonyban-04
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.