Autóbusz-közlekedési válság Besztercebánya megyében - a vádaskodások körbe érnek
A Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat zólyomi részlegének (SAD Zvolen) vezetése még január 23-án hozta meg a döntést, ami szerint január 25-étől nem biztosítja tovább a Besztercebánya megyei településközi autóbusz-közlekedést.

A több, a magyarok által lakott községet is nagyban befolyásoló döntést többek között azzal indokolták, hogy anyagi téren nem tudtak megegyezni a megye döntéshozóival.
– olvasható a közlekedési vállalat közleményében, amiben egyúttal tájékoztatják a közlekedő nyilvánosságot, hogy – az egyes települések között kötött személyi szerződések alapján működtetett járatok kivételével –
minden településközti járatot megszüntetnek.
A közleményben hangsúlyozzák, hogy
az ügyben semmilyen felelősség nem terheli őket, s mivel az alapvető közlekedési szolgáltatás biztosítása a törvény szerint a Besztercebánya Megyei Önkormányzat feladata,
javasolják, hogy a felmerülő kérdéseket közvetlenül a kialakult helyzetért felelős személyeknek, a megye elnökének, Ján Lunternek és a megye alelnökének, Ondrej Lunternek tegyék fel.
A Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat zólyomi részlegével még Milan Murgaš kötött egy tíz évre szóló szerződést, amihez utódja, Vladimír Maňka és Marian Kotleba is tartotta magát. A szerződés lejárta után Kotleba – a kerület közlekedésügyi és pénzügyi bizottságának, valamint a megye önkormányzatának jóváhagyásával – meghosszabbította azt további öt évvel. Ez lehetővé tette, hogy a közlekedési vállalat havonta előleget kapjon a megyétől a szolgáltatás biztosítására. Lunterék szerint a szerződés érvénytelen, ugyanis versenytárgyalás nélkül kötötték azt meg, s az előírások szerint az ilyen szerződések nem lehetnek hosszabbak két évnél. A Besztercebánya Megyei Önkormányzat ezzel kapcsolatos beadványát a Zólyomi Járásbíróság helybenhagyta.
A megye elnöke zsarolásnak tekintette a vállalat lépését, január 24-ére azonban tárgyalásra hívta képviselőit. Mivel a megbeszélés eredménytelenül végződött, a közlekedési vállalat szombat hajnaltól nem indította el járatait. Lunter ugyan – arra hivatkozva, hogy a vállalat részvényeinek 40 százalékát a kormány birtokolja – Pellegrini miniszterelnök segítségét is kérte, ő viszont nem tett tevőleges lépéseket az ügyben, kizárólag a megyeelnök kompetenciáját és felelősségét hangsúlyozta.
Január utolsó hétvégéje a tárgyalások jegyében zajlott, amelyekbe a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) is bekapcsolódott. Vasárnap délután éppen ennek a szövetségnek a közbenjárásával született meg az ideiglenes megállapodás, így hétfőtől minden egyes kerületi járat útnak indul az eredeti menetrend szerint.
A városközi finanszírozás kérdésében, valamint az autóbusz-közlekedési vállalat és a megye közt fennálló ellentétek ügyében fontos szerepe lesz a Besztercebánya Megyei Önkormányzat rendkívüli ülésének, amire január 27-én 13 órakor kerül sor. A fejleményekről természetesen portálunk is beszámol.
A helyzetet bonyolítja, hogy három politikai csoportosulás is érintett a besztercebányai tömegközlekedés ügyében.
Egyrészt ott van Kotleba korábbi döntése, amely a megszokott támogatási formát változtatta meg.
Másrészt ott van az állami tulajdonnal bíró zólyomi autóbuszvállalat, ahol a legnagyobb kormánypárt jelentős felügyelettel bír. Harmadszor pedig nem feledkezhetünk meg a jelenlegi megyei vezetésről sem, amely a parlamenti ellenzéki pártok támogatásával állt össze.
Ez az a tipikus eset, amikor a vádaskodások nagyon könnyen kölcsönössé válnak - azaz mindenki szidhat mindenkit, és a legvégén maga az utas veszít a legtöbbet.
A témára a későbbiekben visszatérünk.