Átadták az egykori zsidó iskola felújított épületét Léván
2024 áprilisában már látogatókat fogadott a közelmúltban felújított egykori zsidó iskola épülete Léva városában. Az épületet a Műemlékvédelmi Hivatal 2015-ben vette fel a nemzeti kulturális műemlékek listájára.

A Léva központjában található egykori zsidó iskola jobb sorsra érdemes épülete a Norvégia, Izland és Liechtenstein által kialakított finanszírozási rendszert átfogó Norvég Alap támogatásával újult meg. A projektre mintegy 1,2 millió eurót szántak.
Amint az a járási székhely magyar nyelven is elérhető hivatalos honlapján olvasható, függetlenül attól, hogy a zsidók tömeges betelepítése csak az 1830-as években történt meg, Léván az izraelitákról szóló első írásos említés 1713-ra tehető. Az első egyházközséget és a zsidó iskolát 1840-ben alapították. Két évvel később már azzal a kéréssel fordultak a hivatalokhoz, hogy jelöljenek ki helyet a temetőjüknek. Romantikus-klasszicista stílusban épült zsinagógájuk – a helyi zsidó közösség adományaiból – 1853-ban épült. Az eleinte magánintézményként működő iskolát ennek közvetlen közelében hozták létre.
– informál Léva város honlapja.
A 19. század végére az ezret közelítette meg a lévai zsidók száma. Mivel ezzel együtt az egyházközség tagjainak száma is egyre növekedett, kinőtték a zsinagógát. Szükségessé vált annak átépítése és kibővítése. Az új, négyszáz ülőhellyel ellátott imahely alapkövét 1883. április 24-én tették le. Ekkor helyezték el egy gyógyszeres üvegbe az alapító oklevelet, valamint egy ezüst tízgarasost és egy Körmöcbányán vert huszonkét karátos aranyérmét, amelyet I. Ferenc József trónra lépésének 35. évfordulója alkalmából adtak ki.
A zsinagógát ugyan Czibulka Rudolf lévai építész közbenjárásával 1902-ben felújították, az időkapszula mégis csak a 2011-ben zajló renoválás során került elő, egy 1939-es, magyar és héber nyelvű zsebnaptárral egyetemben.
Az 1941-es népszámlálási adatok szerint összesen 1271 zsidó élt Léván, a város lakosságának tíz százaléka. 1944. június 13-án indult velük a vonat Auschwitz és más koncentrációs táborok felé, ahonnan a második világháború befejezte után alig két-háromszázan tértek csak haza, de ők is jobbnak látták, ha az újonnan megalapított Izraelben telepednek le. Léván csupán maroknyian maradtak.
Az iskolaépület és a zsinagóga állapota az évek során egyre romlott. Az imahely, miután 1967-ben a csehszlovák állam lett a tulajdonosa, bútorraktárként funkcionált egészen a rendszerváltozásig. Miután a város tulajdonába került, többször felmerült a renoválása, amire végül csak 2011-ben kerülhetett sor. A lévai önkormányzat az Építési és Vidékfejlesztési Minisztérium jóvoltából 1,5 millió eurónyi uniós forráshoz jutott, így a felújítási munkálatok után az objektum ma már különböző kulturális rendezvényeknek, koncerteknek és kiállításoknak a színhelye. Mostantól az egykori zsidó oktatási intézménynek is hasonló szerepe van. A lévai városközpontban így egy olyan komplexum jött létre, amely valóban kulturális-alkotói központként működhet.