2024. augusztus 1., 08:42

Apáról fiúra száll a bronzöntés tudománya

Bartusz Zsolt öntödéjében vagyunk Kéménden. Az üvegtetős műhelyben formázószekrények, égetőkemence, bronzolvasztó, sínek, emelők, forgatható asztal. Látványnak se mindennapi. Bartuszék izgalmas szakmaként élik meg, nem csoda, hogy már a negyedik generáció marad a mesterségnél. 

 

Bronzöntés
Fotó: A szerző felvétele

Bartusz Zsolt elmondja, 1928 körül nagyapja cserepeket, kútgyűrűket gyártott. A háborúban a műhely megsemmisült, nagyapja elhunyt. Úgy látszott, az öntöde végképp eltűnt a család életéből.  

– Apukám testvérbátyja, Bartusz György ismert szobrászművész unszolta apámat, öntsön szobrokat. Ő vonakodva felvállalta, ám a szocializmus alatt csak munka mellett tudott ezzel foglalkozni, miközben Magyarországra járt a szakmát elsajátítani. Sajnos, nagyapám után semmi eszköz nem maradt, mindent, ami itt a műhelyben látszik, apám épített ki – meséli a mester.  

Vonzódás a szakma iránt, mint családi örökség

– Én ebbe a szakmába belenőttem – mondja mosolyogva Zsolt, hozzátéve, gyerekként a műhely körül játszott, néha hívták őt segíteni, de akkoriban még nem érzett vonzódást a bronzöntés iránt. Kitanulta az épületasztalos szakmát, szerette is, de behívták katonának és mire leszerelt már úgy érezte, az apja mellett a helye. 

Meséli, hogyan készülnek a bronzszobrok, nem nagyon értem, ezért javaslom, menjünk a műhelybe, hátha az eszközök láttán többet megértek a folyamatból.

Bronzöntés
Fotó:  A szerző felvétele

Zsolt magyarázza, a művészek gipszből megformált szobrot hoznak. Mivel a legtöbb szobor köztéri és életnagyságú, ezeket szét kell darabolni, hogy beleférjenek a formázótáblába. 

Sokszor napokig nézem a szobrot, hol lehetne hosszanti irányban megfelezni. Ez egy nagyon fontos eleme a munkának, mert a kész szobron egyáltalán nem szabad meglátszania, hogy nem egy darabban öntötték. A táblák vizes homokkal vannak megtöltve, ezekbe kerülnek a feldarabolt szoborrészek, majd mennek a hatalmas szárító kemencébe, amelynek polcrendszerét síneken lehet mozgatni. Megvárunk két-három munkát, hogy a kemence megteljen, hiszen egy-két napon át száradnak a koksztüzelésű szárítóban"

– magyarázza a mester, hozzátéve, amit itt látunk, azt mind édesapja építette, azt a földbe süllyesztett kemencét is, ahol a bronzot olvasztják. 

A gyártási folyamat a homokforma bronzzal való felöntésével folytatódik, majd jön az összehegesztés, a köszörülés, a csiszolás. 

– Vannak művészek, akik részt szeretnének venni a munkafolyamatban, de ez nem szerencsés. Én arra biztatok mindenkit, a kész művet nézze meg. Természetesen, ha az illető ragaszkodik a jelenléthez, megteheti – veti közbe Zsolt. Kitér arra is, az öntés több-

emberes munka, egyedül nem lehet végezni. Ilyenkor 45-50 fok van a műhelyben, csakis védőruhában dolgoznak. Ez akkora koncentrációt igényel, hogy bár a műhelyben szinte mindig szól a rádió, ekkor kikapcsolják és csak az ő instrukcióira koncentrálnak. Mostanában már viaszba is öntik a szobrokat, mindig aszerint, ahogy a megrendelő kéri.  

Márk, Zsolt fia már negyedik generációs öntőként folytatja ősei mesterségét 

Mivel ezt a szakmát nem tanítják iskolában, Márk vízszerelőnek tanult, de nem műveli a szakmát, hiszen őt is fogva tartja a bronzöntés szépsége, amely változatos és kihívásokkal teli. Örömmel van apja mellett. Zsoltnak segít az apósa is, igazi családi vállalkozás az övék.   

– Minden nap kijövök a műhelybe, sokszor még vasárnap is – mondja Zsolt, s ez az a mondat, amit éppen meghall hazaérkező felesége. 

– Zsolt maximalista, nem tud kiadni a kezéből olyan munkát, amivel önmaga nincs százszázalékosan megelégedve. Éppen ezért túlhajszolja magát, bár próbálom rábeszélni, szakítson több időt a pihenésre – szól közbe Viktória, aki egyébként büszke családjának férfi tagjaira, mert igazi remekművek kerülnek ki a műhelyükből. Ő is besegít, általában a könyvelési munkákat végzi.  

Bronz
Fotó:  A szerző felvétele
– Nekem a munkám a hobbim – vallja Zsolt. Az öntés mellett gondolatban kacérkodott már azzal is, hogy szobrokat készítene, de erre nincs ideje. Vannak megrendelői, akiket „örökölt” az édesapjától, de jönnek újak is, mert szájról szájra terjed, hogy jól és időre dolgozik. A családi vállalkozás pedig lehetőséget ad arra, hogy baráti árat tudjon megszabni. 

Amikor a fényképeket nézegetjük, eláll a szavam, egyik munka szebb, mint a másik. Ők készítették például Érsekújvár két legismertebb emlékművét, II. János Pál és Széchényi György szobrát, de a tardoskeddi István király-szobor bronzba öntése is az ő műhelyükhöz köthető. Szülőfalujában, Kéménden az iskola falát díszíti egy általuk öntött Petőfi-emléktábla, a közeli Bényben pedig a turulmadár. A legnagyobb alkotás, amit kiöntöttek, egy 3,6 méter magas szlovák katona szobra.

Vannak alkotásaik Szlovákia- és Magyarország-szerte, két éve készült el bronzból az a zongora, amit egy valóságos hangszer alapján terveztek, mellette Lasica–Satinsky–Filip életnagyságú szobraival, ami egy pozsonyi köztéren áll.

Még egy kávéscsésze is található rajta. Páratlan alkotás. Zsolt elmondja, a magyarsággal kapcsolatos szobrok, címerek, emléktáblák, érmék kiöntése áll a legközelebb a szívéhez, és az, amikor ajándéknak szánja az alkotást. Legutóbb például a barátjának egy ágyút formázott meg, amelyhez maga kereste meg a fegyver alkotóelemeit. Egy-egy nagyobb alkotás 300-400 kilogramm is lehet, bár a belseje üreges. 

– Érdekesség, hogy a gipszszobor soha nem olyan szép, mint a bronzból kiöntött. Ilyenkor életet kap minden kis részlet. A bronz örök, s ha simogatják, mind fényesebb lesz – mondja mintegy végszóként Bartusz Zsolt. 

Megjelent a Magyar7 2024/30.számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.