Amikor a lehetőséget is meg kell teremteni
A Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériuma pályázatot hirdetett a járóbeteg-ellátást végző intézmények támogatására. Pontosan meghatározták, mely szervezetek jogosultak a pályázásra, s ebből a felsorolásból kimaradtak azok az intézmények, amelyek költségvetési támogatással működnek. A minisztérium később módosította a pályázatot, amelyben már az ilyen formában működő intézmények is bekerültek a jogosult pályázók közé.

A párkányi rendelőintézet költségvetési intézmény, amely Nyitra megye fenntartásában működik. Farkas Iván, Nyitra megye önkormányzati képviselője lapunknak elmondta, a rendelőintézet az előző hétéves uniós ciklusban nem pályázott a CIS kisprojektre, ezért most lehetősége van részt venni az RCIS nagyprojektben. Ha sikeres lesz, elkezdődhet a nagyobb volumenű átépítés. A megye másik rendelőintézete, a vágsellyei, az elmúlt időszakban sikeres volt a CIS kisprojektben, ezért ők most nem pályázhatnak.
A legutóbbi testületi ülésen arra szólítottam fel a megyét, hogy kérje a pályázati kiírás módosítását oly módon, hogy a költségvetési intézmények is bekerüljenek a jogosult pályázók közé. Ezt egy emberként hagyta jóvá a testület. Megbíztuk a megyei hivatalt, hogy kérje a hiányosságok orvoslását. A napokban sikerült feloldani ezt a diszkriminációt – fejteti ki a megyei képviselő hozzáfűzve, hogy sikeres pályázat esetén létrejöhetne a komputertomográfiai (CT) és egy sor új diagnosztikai osztály, újabb szakorvosokkal bővülhetne a rendelőintézet, hiszen tavaly épp a jobb ellátás érdekében kötöttek szerződést a lévai kórházzal. Azóta pedig már az érsekújvári egyetemi kórházzal is együttműködési nyilatkozatot írtak alá.
A Párkány környékén élők szempontjából nélkülözhetetlen a rendelőintézet, hiszen a határ innenső oldalán mintegy ötven kilométerre található kórház, mégpedig Érsekújvárban és Komáromban. Ezért fontos, hogy egyre több vizsgálatot, diagnosztikai eljárást helyben képesek legyenek lefolytatni. Nem beszélve arról, hogy a párkányi rendelőintézetbe sokan járnak a szomszédos járásokból is. A majdnem ötvenéves épületet és a szolgáltatások körét, megyei és állami forrásokból folyamatosan korszerűsítik és bővítik.
A rendelőintézet tervei közt kiemelt helyen szerepel egy fekvőbeteg-ellátó részleg kialakítása, ahová a műtétet követő utókezelésre jöhetnének a páciensek. Azokról a lábadozó betegekről lenne szó, akiket a kórházból már hazaengedtek, de a napi rutinba még nem tudnak visszatérni, és a rendelőintézet fekvőbeteg részlegén maradhatnának lefeljebb egy hónapig. Olyan kezeléseket biztosítanának számukra, amelyek meggyorsítanák a felépülésüket, munkaképességük mihamarabbi visszanyerését. A tervdokumentáció már kidolgozva vár a pályázati vagy megyei támogatásra.
Radošicky Gábortól, a rendelőintézet projektmenedzserétől megtudjuk, hogy az állam eredetileg csak a kórházak támogatását tervezte, de megnyitották a lehetőséget a poliklinikák előtt is, főleg azok előtt, amelyek központi helyet foglalnak el az adott régióban. Kizáró ok, ha valamelyik már sikeresen pályázott a CIS kisprojektre és az is, ha a rendelőintézet olyan városban van, ahol kórház is működik.
Czékus András igazgató hozzáteszi, hogy hét éve is indulni akartak a kisprojekt pályázaton, újabb rendelők kialakítását tervezték, de akkor nem találtak olyan gyermekorvost, aki aláírta volna, hogy a projekt elkészülte után még öt évig az új rendelőben fog dolgozni. Abban a pályázatban rengeteg szabály és megkötés volt, ezt a minisztérium átértékelte, és a mostani nagypályázatban már nincs annyi betartandó kötelezettség.
Az igazgató elképzelése szerint a nagypályázatba az egész épületet bevonnák. A belső víz- és elektromos vezetékekkel komoly problémáik vannak, egyre gyakoribbak a csőrepedések, előnyös lenne tehát ezeket egyszerre cserélni. Ebből az összegből finanszírozhatnák a röntgen részleg felújítását, valamint új műszerek, berendezések vásárlását, valamint a CT üzembe helyezését.
– Ott tartunk, hogy mindent előkészítettünk, a projektdokumentáció is elkészült. Amikor megláttuk a kiírást, minden követ megmozgattunk, hogy bekerüljünk a jogosult pályázók közé – hangsúlyozta Czékus András igazgató, aki rögtön írt a minisztériumnak, s azt a választ kapta, hogy a kiírást november 20-a táján fogják kiegészíteni. Szerencsére mára ez már eldöntött tény.
Radošicky Gábor projektmenedzser kitért arra is, nehéz időszak volt a pályázat kiírásától a kiegészítésig eltelt idő, mert azért izgultak, nem tudják majd tartani a benyújtás határidejét, ami az eredeti kiírásban december 13-a volt. Ennek ellenére úgy készültek, hogy pályáznak, bármi történjék is. Hozzátette, a felújításokat harminc hónapon belül meg kell valósítani, a pályázat önrésze nyolc százalék.
Amikor még nem volt egyértelmű, hogy változtatnak-e a kiíráson és a költségvetési formában működő intézmények is pályázati lehetőséghez jutnak-e, az egészségügyi tárcánál és Nyitra megye önkormányzatánál is érdeklődtem.
A frissítés jóváhagyás alatt áll, megjelenését a 46., illetve a 47. naptári héten az ITMS21+ információfigyelő rendszeren keresztül, valamint a Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériumának honlapján az „Eurofunds” rovatban tesszük közzé. Ugyanakkor hozzátesszük, hogy 2025. január 13-ra tettük át a pályázati kérelem benyújtásának határidejét.”
Nyitra megye is megerősítette, rögtön a kiírás megjelenése után felhívták a minisztérium figyelmét a hiányosságra, amely azt a választ adta, hogy a kiírás aktualizálása folyamatban van.
Mára eldöntött, hogy a párkányi rendelőintézet is pályázhat épületének megújítására és korszerűsítésére. S most, hogy a pályázat beadásának határideje is kitolódott, lesz idő a pályázat alapos előkészítésére is.
Megjelent a Magyar7 2024/48. számában.