Álomkert önerőből
A nagymegyeri Kosár Egrecká Milada pár évtizede él már Bogyán, a szülők felújított házában férjével és kislányával. A csallóköziek az egykori Last Blues Band és a NowEmber zenekarokból is ismerhetik a fuvolás hölgyet, aki meseszép kertet tervezett házuk köré.

A szlovák szülők gyermekeként magyarul is folyékonyan és akcentus nélkül beszélő Milada az ezredforduló idején pénzügyi tanácsadóként dolgozott, három ember munkáját végezte. Ekkor már több éve letette a hangszert is. Az állandó stressz és hajsza súlyos depresszióhoz vezetett nála, de semmiképp nem akart gyógyszerekhez nyúlni, „tisztán” szeretett volna ebből kievickélni.
– árulta el. Úgy 25 évvel ezelőtt a szülői házat az alapokig lebontották, majd újraépítették, a bő 15 áras telken akkor csak legelő birkák voltak.
– emlékezett vissza a kezdetekre Milada, aki szerint az a legjobb, ha minél több kertészeti könyvet elolvasunk, azok ugyanis általában nem tévednek, viszont az interneten egymásnak ellentmondó vélemények ütköznek és azoktól csak elbizonytalanodunk. Először legyen egy alapötletünk, tervezzük meg a kertünk vázát, s aztán építkezhetünk tovább. Fontos, hogy az örökzöldek legalább egyharmadnyi részét tegyék ki a növényeknek, hogy télen se legyen csupasz a kertünk, illetve, hogy minden hónapban legyen nyíló virágunk. Az sem gond, ha valami nem őshonos, de annak illeszkednie kell a klímánkhoz.
Pedig csak annyi történt, hogy Milada addig ásta és pótolta a földet, amíg ilyen egyenletes nem lett, a vad fű közé pedig fűmagot szórt. Amit már a kialakításnál figyelembe kellett venni, hogy a növényszigetek ne gátolják a közlekedést, de az sem jó, ha mindjárt kitárul a szemünk előtt az egész kert... Legyenek zugai, amiket fel lehet fedezni, amik között jó bolyongani és elidőzni, legyen kívánatos a szemünk számára.
A kerítés mellett általában bokrok találhatók, s igaz, némelyek virágoznak, de általában ott maga a levélzet a dísz, és azt sem árt minél színesebbre tervezni. Van egy része a kertnek, ami gyakorlatilag mindig árnyékban van.
Egy csöppnyi területről van csak szó, mégis mintha egy erdőszélre csöppentünk volna. A savanyú, tűlevéllel mulcsolt, nedves talaj belső felét erdei fenyő, hortenzia és páfrányok uralják, a szélen flox, szellőrózsa, kála, tiszafa tündököl. Milada a mulcsolást egyszerűen, a lekaszált fűvel oldja meg, mert az a legolcsóbb megoldás. Fontos a gyakori fűnyírás, a heti egyszeri alapos öntözés, de annál több a munka, minél több a füves terület, árulta el Milada.
Milada kertje kellő inspirációul szolgálhat azoknak, akik most kezdik felfedezni a kertészkedés csodálatos világát.
Megjelent a MAGYAR7 37. számában.