Állataikat sirató gazdák tüntettek Lúcson egészséges jószágaik megmentése érdekében - VIDEÓKKAL
Könnyek, düh, kétségbeesés. Ezek az érzések uralkodtak szerdán a nagylúcsi parkban, ahol több tucat gazda gyűlt össze, hogy tiltakozzon a hatóságok döntése ellen. A száj- és körömfájás veszélye miatt elrendelt állatleölések elkeserítették a helyi gazdálkodókat, akik attól rettegnek, hogy egészséges állataikat is elpusztítják a faluban történt pozitív eredmény miatt.

Az óvintézkedések értelmében a fertőzés gócainak három kilométeres körzetében minden állatot el kell pusztítani, amelyeket megfertőzhet a száj- és körömfájás, még akkor is, ha nem mutat semmilyen tünetet. Ezen határozat ellen gyűltek össze az állattartók.
A tüntetők egy teherautó útját is elállták, amely a falun keresztül haladt volna, és amelybe feltételezhetően az elhullott állatokat rakják.
A helyszínen feszültség alakult ki, a tiltakozók dühösen követelték, hogy az egészséges állatokat ne érje hasonló sors. A tiltakozást végül a rendőrség oszlatta fel, és a teherautó folytathatta útját.
A tüntetés nemcsak a helyi gazdák, hanem az egész közösség fájdalmának kifejeződése volt. Síró emberek ölelték egymást, mások dühösen szorították ökölbe kezüket.
Egy gazda, akinek a családja harminc éve nevel állatokat, elcsukló hangon mesélte:
A demonstráció középpontjában az az aggodalom áll, hogy a hatóságok túlzottan drasztikus intézkedéseket hoznak. A gazdák ezt igazságtalannak és kegyetlennek tartják.
– fakadt ki egy fiatalember, aki ugyan nem tart párosujjú patásokat, de együttérez a gazdákkal. Értetlenül áll a döntés előtt.
A helyiek a polgármestertől várnak segítséget, azt várják, közvetítsen a gazdák érdekeit képviselve köztük és a hatóságok között. A demonstráció után tárgyalás zajlott a közegészségügyi hivatal egyik képviselőjével, hogy jobb belátásra bírják a döntéshozókat, aminek eredményéről majd az egyik szervező értesíti portálunkat.
– sírta egy asszony, aki két kisunokáját is elhozta a tüntetésre. Ő a családja részére tart mangalicákat. Elcsukló hangon nyilatkozott stábunknak.
A demonstráció végén a gazdák megbeszélték, hogy nem adják fel, és ha kell, jogi lépéseket tesznek az ügyben. Kérdés azonban, hogy a hatóságok hallgatnak-e rájuk, vagy továbbra is a szigorú előírások szerint cselekszenek. Közösen petíciót írtak, amelyben követelik, hogy a hatóságok változtassanak az eljáráson, és ne pusztítsák el az egészséges állatokat. A dokumentumot több százan aláírták, és azt tervezik, hogy a megfelelő hivatalokhoz is eljuttatják, remélve, hogy ezzel megakadályozhatják a tragédiát.
