Áll már államalapító királyunk szobra Érsekújvárott
Régi álma vált valóra az érsekújvári magyarságnak. Tegnap este felavatták Szent István szobrát az érsekújvári Csemadok székház előtt. Szent István személye az egység szimbóluma a magyarság számára, a város szervezetei, intézményei is közösen tudtak fellépni a szobor létrejöttének érdekében.

Nagy Péter Érsekújvár alpolgármestere ünnepi beszédében kiemelte: „Hála a közösség példás összefogásának, városunk Szent István király megkoronázásának 1024. évfordulóján államalapítónk szobrával gazdagodik.”
Az érsekújvári Csemadok szervezet elnöke Danczi József ismertetőjében elmondta, a szoborállítás gondolata jó néhány évvel ezelőtt fogalmazódott meg a tagság körében.
– fejtette ki Danczi József.
Kitért arra is, hogy kezdeti lelkesedésüket a járványhelyzet megtörte, az adománygyűjtés leállt. Tavaly nyújtottak be pályázatot a Bethlen Gábor Alaphoz, akik támogatták a szobor elkészültét, de ez sajnos nem fedezte az eredeti elképzelést – életnagyságú egészalakos szobor kivitelezését. Nem akarták elszalasztani a lehetőséget, ezért felkeresték Lukács János szobrászművészt, akit Szent István mellszobor megalkotásával bíztak meg.
„A szobor összköltsége 9360 euró volt, a magyar kormány 2630 euróval támogatott, az önök adományai pedig 6730 eurót tettek ki. Szívből köszönjük, aki akár anyagilag, akár kétkezi munkával támogatta a szobor létrejöttét” – hangsúlyozta az érsekújvári Csemadok elnöke hozzátéve, a szobor a Czuczor Gergely-szobor mellett kapott helyet a Csemadok székház előtt, méltó tér lesz ez a március 15-i és az augusztus 20-i ünnepségeknek is.
Lukács János szobrászművész elmondta, az alkotás kutatással kezdődött, hogy Szent Istvánt valami új, eredeti formában ábrázolja. A szobor nem a koronázás pillanatát ábrázolja, hanem azt, ahogyan ma tekintünk a nagy királyra.
A szobrot Bárdos Gyula a Csemadok országos elnöke, Nagy Péter alpolgármester, Danczi József a Csemadok helyi elnöke és Lukács János szobrászművész, a mű alkotója leplezték le.
Szent István szobrát Ďurás Márk plébános szentelte fel, áldást mondott Szaszák Attila református lelkész.
Ďurás Márk plébános atya és Szaszák Attila református lelkész megszentelték az új kenyeret, Nagy Péter alpolgármester pedig megszelte.
A rendezvényen közreműködtek: a Csemadok vegyes éneklőcsoport, a Csemadok gyermek néptánccsoport, Ozsvald Damián, Tárnok Katalin, Gál Noémi a Pázmány Péter Gimnázium diákja, Szolár Zsófia a Czuczor Gergely Alapiskola diákja, Gál Teodóra műsorvezető.
Az ünnep záróakkorjaként díszbe borult a székház. Ilyen egyedi látványosságra eddig még nem volt példa. A KultúrKorzó a fényjáték és épületvetítés aláfestéséhez Havasi Balázs Prelude – Age of Horoes szerzeményét választotta, de közreműködött Horváth Szkokan Tímea, Farkas Attila és Szakácsová Krisztína. Lélelemelő befejezése volt ez az ünnepnek.
