2025. március 22., 20:05

Aki fényt hagyott maga után

A 130 évvel ezelőtt született Mécs László emlékének felelevenítését Királyhelmecen dr. Szalay Lászlónak, az egykori királyhelmeci plébánosnak köszönhetjük. Negyedszázaddal ezelőtt fedezte fel az 1930–1944 időszakban a városban szolgáló premontrei szerzetes pap és költő verseit, és útjára indította a Mécs László szavalóversenyt. Ennek idei évfolyamát megelőzte a költő egyik versének címét viselő Fényt hagyni magunk után jubileumi kiállítás megnyitója a Mailáth József Regionális Múzeum nagytermében.

 

Mécs László130 emlékkiállítás Királyhelmecen - 2025
Fotó: Molnár Gabriella

Az intézmény igazgatónője, Pakosta Andrea elmondta, kutatásaik is bizonyítják, hogy annak idején Mécs Lászlónak meghatározó szerepe volt a királyhelmeci közösség életében, rengetegen szerették, tisztelték és megbecsülték. A pap költőre emlékezve, a Gödöllői Premontrei Apátság kiállítási anyagát néhány Bodrogközben fellelt verseskötettel, megjelent kiadvánnyal, könyvvel gazdagították azt remélve, hogy sikerül minél több érdeklődőt becsalogatni az április végéig látogatható tárlatra.

A költő szülőfalujából, Hernádszentistvánról Királyhelmecre érkezett paneleken egy tucatnál több Mécs-verset olvashatunk, és megtudhatjuk azt is, hogy 354 darab idegen nyelvű versét ismerjük, amelyek 25 országban 14 nyelven jelentek meg. Alkotói korszaka 61 évet ölel fel és összesen 2380 költeménye ismert. Fotókon láthatjuk a gyerekkorától szívesen szavaló Mécset, köztük a leghíresebb, párizsi fellépésén is.

A kiállítás megnyitóján jelen lévő Kovács Ágnes, a premontrei apátság levéltárosa több éves kutatómunkája eredményeként születhetett meg a bemutatott anyag is. Mint olvasóinknak elárulta, egyrészt közel 30 Kárpát-medencei állami, egyházi és magánkézben lévő könyvtárat, illetve levéltárat keresett fel, másrészt több tízezer folyóirat- és könyvoldalt nézett át és több Mécs-kéziratot őrző magánszeméllyel vette fel a kapcsolatot. Kutatómunkájának fő eredménye a digitális Mécs-versadatbázis, amely 809 számítógépes oldalon jelenleg 2380 (1912–1973 között keletkezett) vers adatait őrzi.

– Ez azonban még korántsem a végleges érték, mert, ha kis túlzással bármelyik, a két világháború között megjelent magyarországi folyóiratot fellapozzuk, biztos, hogy találunk benne egy Mécs-verset. A napjainkban még be nem fejezett szellemi aranymosás nagy türelmet igényel, de a kitartás elnyeri jutalmát – mondta a kutató, megemlítve a költő Mécstászky szerzői álnéven írt Sírfelirat 1222-ből című versét, amelyre a Prágai Magyar Hírlap egyik 1922-es számában bukkant. 

A versadatbázis alapján ismeretlen Mécs-versek eddig magánszemélyektől nem bukkantak fel. A kutató azt is elárulta, hogy a Mécs-hagyaték legnagyobb részét a Gödöllői Premontrei Apátság Levéltára őrzi. Ez 99 százalékban dokumentumokból áll, s elenyésző részben kiadványokból, hangzó anyagokból, személyes tárgyakból, a szerzetes költőt ábrázoló képző- és fotóművészeti alkotásokból. A jelenleg is feldolgozás alatt álló, három iratfolyóméternyi dokumentumon belül megkülönböztethetők a pap költőhöz írt, valamint a róla szóló dokumentumok. Kuriózumként tartják számon a Mécs-rajongók leveleit.

Kovács Ágnes olvasóinknak azt is elárulta, hogy Gödöllőn találhatók a Mécs-kéziratok, az autográf kéziratok és az egyetlen példányos, meg nem jelent versek kéziratainak legnagyobb része. A levéltárukban levő Mécs-verskéziratoknak a felét nem adták ki. A legtöbb megjelent (277) és meg nem jelent költeményével (326) is állományuk büszkélkedhet. Gyűjteményük ékessége a Mécs László 17 és 20 éves kora között szerzett, kis füzetekbe írt 110 verse, valamint önéletrajza első részének gépelt másolata is. A személyes tárgyak közül kiemelkedik a szerzetes költő fogva tartása idejéből származó, 1953–1956 közötti, kenyérbélből készített rózsafüzér és titkolt miséinek szertartásához használt bádogeszközök.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/10, számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.