2020. február 25., 08:40

Agyvérzéses betegek életét mentheti meg az új technológia a galántai és dunaszerdahelyi kórházakban

Jelentősen gyorsul majd a galántai kórházban az agyi érkatasztrófán átesett betegek ellátásának folyamata az újonnan bevezetett mesterséges intelligenciára épülő szoftvernek köszönhetően. Az e-Stroke Suite rendszernek köszönhetően az orvosok gyorsabban állíthatnak fel diagnózist stroke esetén, így több ember életét menthetik meg.

Fotó: Svet Zdravia

Hét kórházában vezette be márciustól az e-Stroke Suite mesterséges intelligencia alapú szofvert a Svet Zdravia lánc. A stroke ellátást gyorsan és hatékonyan segítő rendszert a galántai Szent Lukács Kórházban is sikeresen alkalmazzák. Ezenkívül  dunaszerdahelyi, a tőketerebesi, a garamszentkereszti, a nagymihályi, a varannói és a felsővízközi kórházakban nyújtanak ezentúl komplexebb ellátást a program segítségével.

A Brainomix vállalat által kifejlesztett szoftver a beteg képalkotó vizsgálatának (CT) elkészülte után harminc másodperccel megmutatja a pontos károsodás helyét, azt, milyen kiterjedésű a sérülés, hol van érelzáródás, mennyi agyszövet menthető meg, és milyenek a keringési következmények.

Mindezen információk kiderítésére egy szakorvosnak a szoftver nélkül legalább tizenöt percre van szüksége, nem beszélve arról, hogy ilyen esetekben a radiológus és a neurológus között komoly együttműködésre van szükség.  A rendszer a kész leletet az orvos mobiltelefonjára vagy más elektronikai eszközre is elküldi, ez lehetővé teszi és megkönnyíti a betegellátók gyors szakkonzultációját és véleménycseréjét. A mesterséges intelligencia döntéstámogató rendszer, nem mond diagnózist, de az orvos keze alá dolgozik. A deep learning (mély tanulás) rendszer alapján működő szoftver ugyanúgy képes tanulni az előző esetekből és kiértékelni azokat, mint egy orvos.

Oto Petrík, a galántai neurológia főorvosa elmondta, a rendszer semmiképpen nem helyettesítheti az orvos szakdiagnózisát, de nagyszerű segédeszközként szolgál. A fiatalabb, még nem elég tapasztalattal rendelkező kollégák munkáját pedig mindenképpen nagyban meggyorsítja.

Róbert Hill, a Pro Care klinikahálózat és a Svet Zdravia hálózat orvosigazgatója elmagyarázta, hogy Szlovákiában egyre növekszik az agyi érkatasztrófák száma, és ez egyre több fiatalt érint. A gyors és pontos diagnózis nagyban növeli a páciens életben maradásának és felépülésének az esélyeit. Minél több idő telik el a tünetek kezdetétől számítva, annál kevesebb esélye van a betegnek a gyógyulásra, ezért az igazgató úgy véli, az új rendszer bevezetése mindenképpen növeli majd a betegellátás minőségét.

A galántai kórházban tavaly 465 agyi érkatasztrófán átesett pácienst kezeltek. Ennek nyolcvan százaléka akut iszkémiás stroke volt. Oto Petrík elárulta, a Galántai járásban háromszor magasabb az agyi érkatasztrófák száma, mint az Európa Uniós átlag. A stroke újabban főleg a 35 év körülieket érinti, a stresszes, helytelen életmód miatt. Elmondta azt is, míg országos átlagban negyven perc alatt látnak el egy ilyen beteget, addig a galántai átlagidő sokkal jobb, huszonöt perc. A mesterséges intelligenciának köszönhetően ezentúl még hatékonyabbak lehetnek.

Az e-Stroke Suite rendszert mindössze egy hónapja alkalmazzák a galántai kórházban, de a segítségével már sikerült megmenteniük egy kilencvenéves hölgy életét, aki álmában kapott agyvérzést. A rendszer ebben az esetben úgy is segít, hogy leméri, mennyi idő telt el az agyérkatasztrófa kezdete és a CT-be kerülés között.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.