Adventi készülődés költözéssel
Mozgalmas az év utolsó hónapja a komáromi Charita-Karitász nonprofit szervezet háza táján. Mivel a Nagyszombati Katolikus Egyházmegye december 31-ével felmondta a Jókai utcai székhelyére vonatkozó bérleti szerződést, az ünnepek között kénytelen átköltözni egy új helyszínre, az Európa-udvarban található Norvég Házba. Ez idő tájt önkéntesek bevonásával végzi sokrétű tevékenységét.

Ottjártunkkor nagy volt a sürgés-forgás a szervezet Szent Anna-kápolna mellett működő védett műhelyében, ahol fogyatékos fiatalok élték át a közösségben végzett munka örömét; többek közt mutatós karácsonyi dísztárgyakat. Hosnedl Natasa alapítótól megtudtuk, hogy a Nagyszombati Katolikus Egyházmegye égisze alatt 2006-ban, a munkaügyi hivatal némi anyagi támogatásával hozták létre a védett műhelyt és az önellátásra képtelen időseket, betegeket segítő gondozói szolgálatot. Az utóbbit azonban a nagy igény ellenére, pénzhiány miatt átmenetileg meg kellett szüntetni. A következő két évben a katolikus egyház és három asszisztens közreműködésével zajlott a tevékenységük. Ezt követően, 2009-ben az egyházmegye új vezetősége úgy döntött, hogy mivel a műhely tevékenysége nem nyereséges, a sorsára hagyja a lelkes csapatot. Ezért bő tíz éve a Charita–Karitász nonprofit szervezet égisze alatt munkálkodnak a sérült és a társadalom peremére szorult emberek érdekében.
A karácsonyi ünnepek után költöznek át új székhelyükre, az Európa udvarbeli Norvég Házba, ahol tovább működtetik a védett műhelyüket és a gondozószolgálatot.
Az előbbiben jelenleg négy fogyatékos fiatal napi 6 órát dolgozik, a terepen folyó idős- és beteggondozást pedig további négy önkéntes végzi, tudjuk meg Hosnedl Natasától. Tanácsadással is szívesen szolgálnak a hozzájuk betérők rokkantnyugdíjának és más problémáinak intézésénél.
Továbbra is kapcsolatba léphetnek velük a 0910 918 357-es telefonszámon, a [email protected] e-mail-címen és a www.rucnevyrobky.com honlapon, bár az utóbbi februártól némileg megváltozik. A szervezet védencei az elvégzett munkájukért szerény bért kapnak, a rezsiköltséget és a termékek alapanyagát pedig az általuk készített termékek eladásából fedezik. Kapcsolatot tartanak fenn két olyan Pozsony környéki bolttal, amelyek árusítják a portékájukat, de a komáromi munkaügyi hivatal alkalmazottai is besegítenek a vevőkörük bővítésébe. Ezenkívül Zselíztől Budmericéig több jótékonysági ünnepi vásáron is részt vesznek.
Novembertől március közepéig önkéntesek az utcán élő hajléktalanokat szokták főtt étellel és itallal ellátni, ebben a helyi vendéglősök segítőkészségére támaszkodhatnak. Karácsony és húsvét előtt pedig tartós élelmiszert tartalmazó csomagokkal ajándékozzák meg őket. Ezt a tevékenységüket a költözködés miatt pillanatnyilag kénytelenek szüneteltetni.
A szervezet az évek során több településtől kapott köszönőlevelet, mert a helyi rászorulókon kívül más helységekben élőknek is támogatást nyújtott. Például használt bútort és ruházatot vitt nekik. 2010-ben pedig gyűjtést rendezett a magyarországi vörösiszap-katasztrófa áldozatainak. Humanitárius-karitatív segítségnyújtásával 2016-ban kiérdemelte a Polgármester Díját, és Komárom város köszönőlevelét is megkapta.
Korábban egy színházi rendező karácsonyi műsort tanított be a fiataloknak, akik azt a katolikus plébánián nagy sikerrel mutatták be. Az egyik anyák napjára pedig jótékonysági előadással készültek, amellyel a plébánia közönségén kívül a helyi nyugdíjaspanzióban élőknek is örömöt szereztek.
Lehetőségeink szerint segítsünk e szervezetnek, hogy minél több rászoruló embertársunkat támogathassa.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/50. számában.