2025. március 27., 09:51

A zselízi sortűzre emlékeztek

Balassagyarmatot szokás Civitas Fortissimaként, tehát a legbátrabb városként emlegetni, viszont 1919. március 23-án Zselíz is felkelt, hogy hangját emelje Magyarországtól való elszakítása ellen. A Csemadok zselízi alapszervezete a minap erre az eseményre emlékezett.

Zselíz
Fotó: Csemadok Zselíz
A főutcát színültig töltő nép békés felhangját puskadördülések némították el, öt fiatal pedig élettelenül hullott a földre. Fejes Károly, Nagy János, Várai Anna, Séda Károly és Várai Mária Lujza az önkény, a terror és sok felelőtlen politikus áldozata lett”

– emlékeztek, majd felidézték a történelmi eseményeket:

102 évvel ezelőtt a négy évig elhúzódó, szörnyűségekkel terhes világháború után Európa békére vágyott. A nagyhatalmak háborúját azonban a győztes nagyhatalmak békéje követte. Európa térképét spekuláns politikusok rajzolták át, mit sem törődve az etnikai és a földrajzi sajátosságokkal. Ezt megelőzően azonban, 1918 elején az Egyesült Államok elnöke, Wilson 14 pontban közreadta azokat a feltételeket, amelyek alapján a háborút le lehetett volna zárni. Magyarország kormánya bízott abban, hogy ezek a pontok érvényesülnek majd. Eszerint az ország nemzetiségei szabad választással dönthettek volna arról, hogy melyik országhoz akarnak tartozni. Tudjuk, erre itt sohasem került sor. A Tanácsköztársaság létrejötte kiváló ürügyet szolgáltatott a csehszlovák és a román hadseregnek az ország megszállására.”

Amint azt Csonka Ákos helytörténész megfogalmazta, 1918. október 28-a után a cseh haderő elkezdte elfoglalni a birtokába jutott területet, ami egyre komolyabb aggodalomra adott okot a lakosoknak: „Sok helyütt nemigen tudták megemészteni ezt a gyalázatot és protestálással szegültek szembe az igazságtalansággal. Ezek a tüntetések több helyen tettlegességig fajultak, így Pozsonyban, Kassán, Komáromban és a Garam menti kisvárosban, Zselízen is. Az utcán demonstráló tömeg békés úton fejezte ki ellenszenvét a csehszlovák megszállókkal szemben, amire azok a legtöbb esetben erőszakkal válaszoltak. Így történt ez Zselízen is, ahol a március 15-ei megemlékezés után alig egy héttel a főutcát ellepő tiltakozó tömeg a cseh haderő távozását követelte, ellenben azok a távozás helyett inkább a tömeg feloszlatásába kezdtek. Mivel ezt szavakkal nem tudták elérni, a fegyverek nyelvére váltottak és válogatás nélkül a tömegbe lőttek.”

Így vesztette életét a 16 éves Várai Mária Lujza, a 18 éves Vá­rai Anna, a 32 éves Nagy János és a 40-50 év körüli Séda Károly.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.