2025. február 7., 19:32

A vonal fátyolba öltése – Egy különleges kiállítás a Liszt Intézetben

Mazán Anikó képzőművész, képzőművész tanár Textura Temporaris et Statii című önálló kiállítása volt az első kiállításmegnyitó az idei évben a pozsonyi Liszt Intézetben.

Kiállításmegnyitó, Liszt Intézet
Fotó: Dunajszky Éva

Mazán Anikó a gútai iparművészeti szakközépiskolában kezdte meg középiskolai tanulmányait, majd a budapesti „Kisképzőben”, vagyis a budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetem előképző iskolájában folytatta tanulmányait. A festőművész szakot már a képzőművészeti egyetemen végezte el, majd egy évvel később képzőművész tanári diplomát is szerzett. Jelenleg az udvardi Majtényi Alapiskolában tanít, és Dunaszerdahelyen tart felvételi előkészítőket középiskolások számára.

Fiatal művészek bemutatkozása

„Mazán Anikó alkotói tevékenysége a természetművészet és a performansz köré összpontosul. Az elmúlt két évben csatlakozott az IN SITU szimpózium köré csoportosuló művészekhez” – mondta megnyitó beszédében a Liszt Intézet, Pozsony igazgatója, Venyercsan Pál. Hozzátette, a fiatal művész a csoporttal közösen kiállított már a somorjai At Home Galleryben és a pozsonyi „NOCkában”, azaz a Szlovákiai Művelődési Központban is.

kiállításmegnyitó
Fotó:  Dunajszky Éva

„A Liszt Intézet céljai közt szerepel, hogy pályájuk elején lévő szlovákiai magyar képzőművészeknek is bemutatkozási lehetőséget biztosítson. Örömünkre szolgál, hogy Mazán Anikó elhozta nekünk ezt a különleges kiállítást” – mondta az intézetigazgató.

„Anikó már egy jó ideje kamerát szerelt a gépkocsijába, amely az elsuhanó tájról videófelvételeket készít. Mintha abból a gyakorlati megfontolásból tett volna így, hogy a ki tudja hány millió képkockából majd néhányat megfest” – kezdte a kiállítást méltató beszédét annak kurátora, Pálmai László képzőművész, hozzátéve, Anikó a kamera által rögzített felvételeket elmenti, és személyes vizuális megfontolás szerint képeket válogat belőlük.

kiállításmegnyitó
Fátyolra öltött vonalak
Fotó:  Dunajszky Éva
És elindul egy spontán folyamata a gép által rögzített kép személyes képpé tételének. Először a spontán válogató, elemző rátekintésben, majd az egyre tudatosabb választásban, végül pedig a kiválasztott képkocka laza gesztuális tájképpé festésében.

S ebben a megfestésben a mindenkori alkotó totális jogot formál a világra, s Anikó a kamera személytelen objektivitását teljesen szubjektív világérzéssé formálja a táj megfestésében” – mondta a kurátor. Hozzátette, a gesztuálisan megfestett tájkép így nemcsak az emlékezés próbája, nemcsak egy intellektuális kaland, hanem a tapasztalati világ személyessé tételére irányuló totális igény alkotói tevékenységben kiélve.

Öltésekkel újraértelmezett vonaltájkép

„A munkafolyamat és a mű következő meglepően izgalmas része, hogy Anikó a gesztuális jelekként megfestett tájképeket áttetsző fátylakkal írja felül, melyekkel az eredeti tájakat kivarrja. Az első rétegben a felfestett jellel az időpillanatból lobban a jelenlétbe, ennél a második rétegnél pedig a meggyújtott időből” – fogalmazott a kurátor, hozzátéve, a vonal fátyolba öltésében a megfestett kép egyszerre fedetik el és fedetik fel.

kiállításmegnyitó
Az alkotó, Mazán Anikó és a kurátor Pálmai László
Fotó:  Dunajszky Éva

Ez a fátyolba öltögetett vonalréteg ráadásul négydimenziós vonalakból áll össze képpé. Térbeli vonalainak természete a szemlélő mozgásának szöge, iránya, gyorsasága és ritmusa szerint tárul fel, tovább bővítve így a mű sokdimenzionális nyitottságát.

A felgyorsult időből a jelenlétbe hajtott tájképek így végül egyszerre három idősíkot láttatnak velünk: a lineáris időt, a ciklikus időt, és mint kettejük paradox viszonyát és együttes zengését a radiális időt, mely, mint önsemlegesített téridő, az időtlenség szimbóluma is egyben”

– mondta Pálmai László.

A kiállításon látható rétegzett képek a mulandóság nyomai. Egy autó mozgásának pillanatképei, a gyorsan múló idő törékeny dokumentumai. A festett tusvonások a valóság utolsó érintéseit őrzik, de a hímzések által ezek a vonalak újra megszületnek – mint ahogyan az emlékezés mindig új formát ad a múltnak. A harmadik réteg, amely kiselejtezett függönyök anyagára kerül, maga az emlékezet, elhalványulva és szétfoszlóban, mint egy régi álom.

kiállításmegnyitó
Fotó:  Dunajszky Éva

A kiállítás egyik darabja, az „1079 nap” című alkotás az idő végtelenbe nyúló spiráljának lenyomata. A számsor, amely az ukrán-orosz háború napjait jelöli, folytatódik, mint az idő, amely egyszerre mérhető és felfoghatatlan. A rétegek és a hímzések nem csupán technikai elemek, hanem a lét törékenységének filozófiai metaforái. Az emberi tapasztalat itt a pillanatok múlandóságának és az emlékezés szubjektív félhomályának szövedékévé válik.

kiállításmegnyitó
Fotó:  Dunajszky Éva

„Ez a kiállítás is, mint minden más dolog, ami megtapasztalható a világban, egy térbeli is időbeli tapasztalat. A képek kiindulópontja egy fedélzeti kamera objektívén keresztül rögzített valóság, gépi szem által látott világ, ami emberivé válik.

Ez az installáció nem egy válasz, nincs benne semmi, ami végleges lenne vagy változatlan. Minden, ami itt van változó, és nyitott kérdéseket tár fel.

Egy megnyitó mindig egy belépés egy térbe, amelyet a művek és a néző tekintete együtt alakítanak ki, ez igaz akkor is, ha alkotóként nézem és akkor is, ha a mű befogadójaként vagyok jelen. Most egy ilyen átmenet részesei lehetünk, nem csupán passzív részesei vagyunk a térnek, hanem aktív formálói is” – fogalmazott a kiállított művek alkotója, Mazán Anikó, aki a kiállítás végén az 1079 nap című befejezetlen művére felírta a következő számot, ami azt jelzi, hogy február 6-án, azaz a kiállításmegnyitó napján hány nap telt el az orosz-ukrán háború kitörése óta.

kiállításmegnyitó
Vajon mikor készül el ez a kép...?
Fotó:  Dunajszky Éva

A kiállítás 2025. február 28-áig tekinthető meg a pozsonyi Liszt Intézet kiállítótermében.

MAZÁN ANIKÓ 1995-ben született Zselízen. 2022-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen festőművész szakon. Mestere Bukta Imre, később Ötvös Zoltán volt. Alkotásaival saját bevallása szerint célja az, hogy valamiféle dinamikát, feszültséget vagy paradoxont hozzon létre azáltal, hogy a szerves, természetes, az emberi jelenlétre (is) utaló jelenségeket szembeállítja a gépies, mesterséges, szervtelen anyagokkal. Ennek művészi eszköze nem a harsányság vagy az exhibíció: alkotásai kifinomult és visszafogott esztétikájúak, inkább a belső elmélyülés irányába viszik a szemlélőt.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.