A velocipédtől a bolond bicikliig
Az egész Ipoly menti régió által gyakorta látogatott, 2020 nyarától létező balassagyarmati 1. Kerékpár Múzeum 2023 júniusától új helyen, a Civitas Fortissima téren, a Nógrádi Vármegyeháza épületében várja a bringabarátokat.

A városon 2019 nyarán áthaladt a Tour de Hongrie kerékpárverseny.
– kezdte a múzeum alapításának a történetét létrehozója, Olexa Miklós.
A beszélgetésből az is kiderült, hogy a gyűjtők fő problémája a kiállítóhely hiánya.
– Vannak gyűjtők, akik több száz kerékpárral rendelkeznek, hely hiányában teljesen lehetetlen, általában méltatlan, alkalmatlan helyeken tárolják a sok esetben komoly muzeális értéket képviselő kerékpárgyűjteményüket úgy, hogy esélyük sincs bemutatni kincseiket az érdeklődőknek– részletezte Olexa Miklós.
Olexa Miklós ezzel párhuzamosan – elsősorban túrakerékpárosok számára – elkezdte szervezni az Ipoly Túrarendszert, kihasználva a folyó környezetében a történelem által létrehozott emlékek, a kulturális örökség és az idegenforgalmi attrakciók lehetőségeit.
Ebből adódóan alakult ki Balassagyarmaton az Ipoly Túrarendszer Központja, ahonnan a folyó közel 200 kilométeres hosszában próbálják szervezni a kerékpáros, motoros és egyéb turizmust. A túraszervező központ részeként fejlesztik a kerékpármúzeumot, amely idén júniustól – a helyi önkormányzat támogatásával – a Nógrádi Vármegyeháza épületében működik.
– Szeretnénk, ha intézményünk a hazai és a nemzetközi kerékpáros világ Ipoly menti zarándokhelyévé válna. Szeretnénk megmutatni az érdeklődőknek a kerékpárok fejlődéstörténetét és az Ipoly mente alig ismert világának természeti, történelmi, kulturális kincseit, a határoktól mentes palóc világot – vázolta céljait a múzeumalapító, aki arra törekszik, hogy minden kerékpárfajtából legyen legalább egy kiállítási tárgyuk, így van egykerekű, kemping, háromkerekű felnőtt versenykerékpárjuk is.
A gyűjtemény alapját Sajgó Csaba ős bicikli-, velocipéd- és futóbicikli-gyűjteményének darabjai, illetve a Siklósi János, Márton Bálint és Kádár János gyűjtőktől kapott muzeális kerékpárok biztosítják.
A kiállítás teljes áttekintést nyújt a kerékpárok fejlődéstörténetéből az 1850-es évektől kezdődően napjainkig; a mintegy 300 négyzetméteres térben több mint 200 kerékpár várja az érdeklődőket, de külön termet kapott a magyar kerékpárgyártás és az ún. bolondbiciklik gyűjteménye is.
A Kárpát-medence első kerékpármúzeumának látogatásához előzetes bejelentkezés szükséges a 06-20-280-4030 telefonszámon vagy az [email protected] e-mail címen.
Megjelent a Magyar7 2023/29.számában.