A Varkocs együttes Bulgáriában, Európa legnagyobb farsangi fesztiválján lépett fel
A somorjai Varkocs együttes január végén nagy sikerrel képviselte Szlovákiát a bolgár Pernik városában megrendezett Surva karneválon. A több évtizedes múltra visszatekintő esemény Európa legnagyobb farsangi fesztiválja, amely az UNESCO szellemi kulturális örökségének reprezentatív listáján is szerepel.
A Varkocs, élén Turtev Erik dorombművésszel, egyike volt annak a mintegy 20 külföldi csoportnak, amelyek meghívást kaptak az idei 31. Surva fesztiválra. Az együttes három fellépéssel is színesítette a programot, miközben bejárta a balkáni térséget. A Bulgáriába vezető úton még egy szerbiai koncertet is adtak: január 23-án a szentai Mojo klubban léptek fel, ahol a közönség nagy része nem is szerb volt, hanem vajdasági magyar.
– mesélte Erik.
A Surva fesztivál egyik leglátványosabb eleme a maszkos felvonulás, amelyen több tucat csoport vesz részt, és amelyet idén mintegy 12 000 látogató követett figyelemmel. A farsangi időszakra jellemző ,,kukeri" – azaz ijesztő maszkokba és bundákba öltözött alakok – célja, hogy elűzzék a gonosz szellemeket és siettessék a tavasz eljövetelét. Hagyományosan ezek a jelmezesek házról házra jártak, szerencsét és bőséget kívánva az új esztendőre.
Bár Erik szerint Pernik városán még ma is láthatók a kommunizmus nyomai, a helyiek vendégszeretete és a fesztivál hangulata gyorsan feledtette ezt.
– mondta a zenész. Számára azonban különösen érzelmes volt ez a fellépés, hiszen bolgár gyökerei miatt most először játszott szülőföldjén, miközben Szlovákiát képviselte.
A Varkocs együttes, amely szívesen épít be maszkos elemeket saját fellépéseibe is, a fesztivál egyik kiemelt eseményén, a maszkos felvonuláson is részt vett. Az együttes tagjai 30 percen keresztül meneteltek a város főutcáin, majd egy félórás koncertet adtak a Kultúrpalota előtti színpadon, amely óriási sikert aratott. A visszajelzések alapján további balkáni meghívásokat is kaptak. A fesztivál nemzetközi fellépőit, köztük a Varkocs tagjait, Pernik polgármestere, Stanislav Vladimirov is személyesen fogadta, és elismerésük jeléül emléklapokat, érmeket és ajándékokat kaptak.
A Varkocs a közelmúltban két digitális albumot adott ki (Rye Island – 2022, Ajjajjaj – 2024), és több videóklipet is készített, de igazi ereje az élő fellépéseiben rejlik. A zenekar saját meghatározása szerint ,,huligán folkot" játszik, amely ötvözi a pogány és középkori zenei elemeket, trance-hatásokkal és alternatív megoldásokkal. Hangzásuk középpontjában Turtev Erik dorombjátéka és éneke áll, míg a formáció többi tagja ütőhangszereken és pengetős hangszereken, például kobzán és tekerőlanton játszik.
Bár a Varkocs eredetileg csallóközi falusi búcsúkon és vásárokon lépett fel, az évek során egyre nagyobb fesztiválokra és nemzetközi eseményekre jutott el. Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban és Németországban is egyre nagyobb rajongótábort gyűjtöttek, 2023-ban pedig Szlovákiát képviselték a Zöld-foki-szigeteken megrendezett Atlantic Music Expo fesztiválon.
Ha valaki szeretné őket élőben is látni és hallani, erre február 20-án lesz lehetősége a farsangi
Táncházban, a KC Dunajban, ahol az est különleges vendégeiként lépnek színpadra