A szőlőszüret lassan a nyári munkák közé lesz sorolható
Az idén három héttel tolódott előbbre a szüret a hosszantartó extrém forróság miatt. Hatással van ez a mennyiségre és minőségre? Ez tudakolom egy köbölkúti, muzslai és kicsindi borásztól.

– Nekem sok szőlőm van, a korábbi fajtákat már leszüreteltem, de a munka még tart. A hőség miatt a fürtök alján már kezdtek aszadni a szemek, utolsó pillanatban jött az eső és ismét szép teltek lettek. A jó idő az, amikor a reggel hűvösét fokozatosan oszlatja el a nap. Magas a cukorfok, főleg a Dunaj fajtánál, kíváncsi vagyok a savakat hogyan adja ki az idei termés, az ízekkel nincs gond. Bőséges a termés 170 tőkéről megtelt egy 550 literes kád. Egy hete volt a szüret és már szépen ki is forrott – sorolja Štekláč Patrik Köbölkútról.
Kitér arra, nagyon érdekli a borkészítés, ezért az egész szőlőtermést feldolgozza. A nagyapja, Vas István által szerette meg a szőlővel való munkát, már kilencévesen a vesszőt hordta ki az ültetvényről.
Nagyapja mesélte, a mostani pince helyén egy 1860-ban épült állt, de azt 1945-ben találat érte és összedőlt. A pince rész megmaradt, föléje a 60-as években új pince került.
– Nagyon igyekszem tanulni, a tapasztalt borászok minden szavára figyelek, mert a legjobb bort szeretném készíteni – árulja el a köbölkúti borász.
Árendás Zsolt borásztól megtudjuk, a szüretelési szezon 2-3 héttel korábban kezdődött a korai fajtákkal. Az extrém forróság miatt a kései fajták egy része is rohamos érésnek indult. Szeptember első hetében olyan fajtákat szüreteltek, amelyek hagyományosan szeptember végén, illetve október elején kerültek volna sorra.
– fejti Árendás Zsolt.
A pincészetben egyedi, sajátos, jól fölismerhető stílusú kézműves borok készülnek, melyekben a terroir, a fajtajelleg, de leginkább a borász egyénisége védjegyszerűen fellelhető. Fontosnak tartják a terméskorlátozást, a kímélő növényvédelmet, az adalék- és segédanyagok mellőzését a borkészítés során. Borozójuk 2020-ban nyitotta meg kapuit Muzslán egy 1926-ban épült vályogházban. A borversenyeken szép eredményekkel büszkélkedhetnek, a 34. Muzslai Borversenyen Champion-díjat kaptak, a XVI.Ister-Granum Euroregiós Borversenyen a legjobb vörösbor volt az övék.
A kicsindi szőlők éppen olyan jó fekvésűek, mint a muzslai és kürti ültetvények Színai Tibor és családja Kicsinden gazdálkodnak, 2000 tőke szőlőt művelnek. A Garam parton található a két pincéjük is.
– sorolja Színai úr.
Hozzáfűzi, apjától és nagyapjától tanulta a szőlőtermesztést és a borkészítést, jelenleg a garamkövesdi Szkalában borász. A borversenyeken sorra végez előkelő helyen.
Kitér arra is, Kicsinden nincs nagy hagyománya a bortúráknak, de az ültetvények olyan jó fekvésűek, mint a muzslai és kürti szőlők. Ugyanolyan szép napsütötte terület a három folyó völgyében. A reggeli kis pára jót tesz a szőlőnek, bár permetezéskor kicsit jobban oda kell figyelni. Megtudjuk, kevesen művelik már a szőlőt arrafelé is, rengeteg az elhagyott ültetvény.