A szépségnek ára van
„Fodrászüzlet, pletyka, hangos női csacsogás, locsogás, tartóshullám, tupír, hajfestésre várakozás” – jut eszembe Szécsi Pál Gedeon bácsija, míg a fodrászatban, az elvarázsolt meseországban ülök, és várom, hogy Mari, a hajszobrász lemossa a festéket a hajamról. Teszi mindezt még a „régi áron”, pedig az energiaválság a szépségipar kisvállalkozóit is fojtogatja.

Aki fodrászatoknak különleges hangulatuk van. Közösségi találkozóhelyek, ahol gazdát cserélnek, és szájhagyomány útján terjednek a friss információk, a legpikánsabb helybeli pletykák. A fodrász jó lélekbúvárként mindenki problémáját meghallgatja és megérti. A hajszobrász a csinos nő legjobb barátja. A fodrászatok nagyon nehéz időszakon vannak túl, és sajnos a jövő sem ígér sok jót. Már a koronavírus-járvány idején is „arcul csapták” a szépségszalonokat, a lezárások hosszú időre teljesen ellehetetlenítették a munkájukat. A járvány árnyékából kikerülve bevallhatjuk, azért megtaláltuk a módját, hogy otthoni környezetben igénybe vehessük a „szépítészek” szolgáltatásait. Ma már azonban újra beülhetünk saját „Gedeon bácsink” fodrászszékébe egy kis „karbantartásra”, de kérdés, meddig bírjuk majd anyagiakkal, és meddig bírják ők fizetni a vállalkozói villanyszámlát.
Fodrászom, Szutyányi Mari, a hidaskürti magán szakközépiskola egykori mesternője a koronavírus utolsó nagy hulláma alatt tervezte, hogy barátnőjével és valamikori tanítványával, Noémivel együtt fodrászszalont nyit a Galántai járásban lévő Felsőszeli községben. Kibérelték a falu közepén üresen álló régi borbélyüzletet, és az önkormányzat hathatós segítségével nekiláttak a felújításnak. A nyitással megvárták a járvány enyhülését, a legtovább azonban a kisvállalkozói villanyóra beszerelése tartott, valamint a szolgáltatókkal való egyeztetés. A helyiséget szépen kettéválasztották, az egyik térben Mari nyírja és festi a női vendégek haját, míg Fecske Noémi egy profi férfifodrászatot alakított ki. A két fiatal nő gyorsan kiépítette saját vendégkörét, keresett és jól dolgozó szakembernek számítanak, akik (még) reális áron dolgoznak.
Így növekszik a villanyszámla
– kérdezi Mari október elején, miközben a hajamat festi. Elárulja, a víz- és gázhasználatért a falunak fizetnek, biztosak abban, hogy azok az árak is felfelé mennek majd, de igazából a villanyenergia ára aggasztja a két lányt. A beszélgetéshez csatlakozik Noémi is, aki nem tartja igazságosnak, hogy a nagy villanyszolgáltató így „kiszúrjon” a kisvállalkozókkal. Négy hónappal ezelőtt kaptak ugyanis egy levelet, miszerint 70 euróról 180 euróra emelik a szalon havi előlegszámláját. Helybért, társadalombiztosítási és egyéb járulékokat is fizetnek a lányok, nem beszélve az anyagköltségről.
– gondolkodnak hangosan. A vendégeik száma egyelőre nem csökkent, talán abban érzik a válságot az emberek részéről, hogy elmaradt a borravaló.
Három nappal a fodrászatban folytatott beszélgetésünk után Mari telefonon keres, és elmondja, már nem aktuális a 180 eurós villanyszámla! Éppen most értesítette az áramszolgáltató elektronikus postán, hogy tovább emelik az árakat. Annak „érdekében”, hogy elszámoláskor ne legyen nagy ráfizetésük, havi 320 eurót kell fizetniük a szalon villanyhasználatáért októbertől, így magyarázták az emelt árat.
Elméleti kérdés csupán, van-e esélye a két vállalkozónak a túlélésre? Kifizetik-e majd az emberek a lassan luxusszolgáltatásnak számító hajvágást, vagy a fodrásznők reszkethetnek „Gedeon bácsi sámliján” az üres és hideg szalonban.
Szintén Felsőszeliben üzemeltet jól menő kozmetikai szalont Adamec Tán-czos Adrianna. A szépségszalonban pedikűr és szolárium is működik.
– magyarázza Adri. A legfőbb kiadásokat nála is a gáz-, víz- és villanyszámla, valamint a bérleti díj és a termékek beszerzése jelenti.
– magyarázza a kozmetikus. Nem volt más választása, október elejétől emelte a szolgáltatások árát. Ezt megelőzően 2021 januárjában volt nála áremelkedés. A Covid alatt is drágultak az általa használt termékek, de akkor még úgy gondolta, a cég kibírja az átmeneti nehéz időszakot. Most azonban 15-20 százalékkal emelte a kozmetikai szolgáltatások árát.
Adri is sokat beszélget a vendégeivel a kezelések alatt. Ugyan még nem apadt a vendégköre, de azt észrevette, hogy az emberek általában tartanak az elkövetkező évektől.
– mondja a fiatal lány. Hogy meddig bírhatja így egy kisvállalkozás? Pár hónapig talán még kihúzza, de hosszú távon biztosan nem.
Megjelent a MAGYAR7 42. számában.