A párkányi komposztálótelep megnyitása - betekinthettünk a feldolgozás folyamatába is
Szabó Eugen Párkány polgármestere ismertette a projektet, Varga Károly a párkányi Műszaki Szolgáltatások Vállalat igazgatója pedig a komposztáló üzemeltetésének műszaki paramétereit vázolta. Az érdeklődők a telep bejárásakor megismerkedhettek azokkal a folyamatokkal, melynek során a biológailag lebomló kommunális hulladékból minőségi komposzt keletkezik.

A polgármester kiemelte, fontos mérföldkő ez a város fejlesztésében három szempontból is: eleget tesznek a törvény előírásainak, nagy mértékben hozzájárulnak a környezetvédelemhez, elősegítik, hogy a zöldövezetek megfelelően legyenek kezelve.
„A „Berendezések a konyhai és a kerti biológiailag lebomló zöldhulladék feldolgozásához Párkányban” című pályázat tárgya egy új létesítmény építése volt az említett hulladékfajták levegőt igénylő fermentáció formájában történő hasznosítására. A projekt az Európai Unió támogatásával valósult meg a Környezeti Minőség Operatív Program keretében, amelyet a Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma kezel. A komposztálótelep megépítése 3 279 444 euróba került, ebből a város hozzájárulása 163 972 euró volt” – sorolta a polgármester.
Hozzáfűzte, nehezen találtak helyszínt, végül a Téglagyári úton található elhagyatott autószervíz bizonyult megfelelőnek, melyet meg is vásároltak az államtól.
Köszönetét fejezte ki munkatársainak a projekt érdekében végzett munkájukért.
„Elmondhatjuk, hogy készen állunk a zöldhulladék és a konyhai hulladék feldolgozására. Rendelkezünk az alapvető engedélyekkel, kitanított kiszolgáló személyzettel, kellő iskolázásokkal, de már elsö komposztanyagot is a kezünkben tarthatjuk, ami a tesztüzemeltetés eredménye” – kezdte a komposztáló bemutatását Varga Károly igazgató. A működésről elmondta, a zöld- és konyhai hulladék zúzása és megfelelő arányú keverése után a hulladék bekerül a bioházba, ahol a levegő jelenlétében 70 fok feletti hőmérsékleten stabilizálják, ami megszünteti a legtöbb kórokozó mikroorganizmust, valamint a magok csírázását. A stabililzált hulladék fertőtlenítése után az anyag az érlelőhelyre kerül. Érés után rostálják és kész is van a komposzt.
„Az újonnan épült gazdaságos létesítmény városunk, de egész Szlovákia úttörője, amely minimális szénlábnyomot hagy maga után. Az anyag levegőztetésén alapuló beépített modern technológia biztosítja a minimális villamosenergia-fogyasztást. Földgázt egyáltalán nem használunk. Az egész folyamat természetes, ahogy a természet megtervezte, csak egy kicsit felgyorsítjuk a modern technológiával. Természetes módon anyagforgatásnál a folyamat hat hónapig vagy tovább tartana, mi ezt a folyamatot három hónap alatt végezzük el” – fogalmazott Varga Károly.
A párkányiak ide, az újonnan átadott komposztálóba adhatják le a zöldhulladékot – ágak, fű, levelek - a hét öt napján. A konyhai hulladékot lehetőleg papír- vagy lebomló tasakokban kérik leadni. Ki mennyi zöldhulladékot hoz, annyi komposztot vihet a kertjébe. Persze a készlet végleges lesz. A komposzt iránt már most is óriási az érdeklődés, remélik a jövőben is megmarad ezt az igény. A komposztáló üzem a párkányiaké, érdemes használni.