2024. december 19., 15:03

A nyelvet használni kell, nem kisöpörni

A magyar nyelv folyamatosan változik. Teljesen tiszta nyelv nem létezik, a nyelvek állandó kölcsönhatásban vannak egymással, ezt bizonyítja az a rengeteg jövevényszó, ami a nyelvünkben megtalálható. De hogyan tudjuk megőrizni nyelvünk tisztaságát, egyáltalán fontos-e, hogy egy nyelv úgymond, tiszta legyen, s mi az, ami alapvetően meghatározza, mi kerül be végül a nyelvünkbe? – ezekre a kérdésekre próbált válaszokat adni Nádor Orsolya, a pozsonyi Bölcsészkar Magyar Tanszékének vendégtanára a Pozsonyi Casinóban zajlott beszélgetés során, amelyet Nagy Ildikó vezetett.

Nádor Orsolya
Fotó: Dunajszky Éva

Valószínűleg többekkel előfordult már, hogy az anyaországban járva nem értették, amit mondott, esetleg ezt nem éppen elfogadható módon szóvá is tették neki, vagy egyszerűen leszlovákozták, kezdte mondandóját az előadó.

– Nem fogadjuk el a másik nyelvváltozatát, pedig nem kisöpörni kell a nyelvet, hanem használni – mondta, hozzátéve, Magyarországon gyakran szóvá teszik a nyelvjárás vagy a tájnyelvek használatát is, pedig mindenkinek meg kellene őriznie azt, amit otthonról kapott. 

Mitől tiszta egy nyelv? Azt mondjuk, hogy a nyelvjárás nem ér semmit? Mindenkinek van egy anyanyelvjárása, egy anyanyelvi változata, szokták is mondani, hogy annyiféle magyar nyelv van, ahány beszélő van. S az a lényeg, hogy mindenki otthon érezze magát a nyelvben

– fűzte hozzá a tanárnő.

Mint mondta, vannak olyan megbélyegzett jelenségek a nyelvhasználatban, amelyek egyébként nem okoznak megértési gondot, mint például a több nyelvjárásban is gyakori suksükölés vagy nákolás, amelyeket nagyon negatív színben tüntetnek fel, mondván, hogy ellenkeznek a normatív nyelvhasználattal, miközben ez egy nyelvi babona. 

Nem lehet beletaposni egy ember lelkébe azért, mert ő másképp beszél, mint amilyen ez a bizonyos normatív nyelvváltozat, amit egyébként a 19. században találtak ki. Ez nem a beszélt nyelv, az írott nyelvből találták ki, és a szótárakban létezik meg a nyelvtankönyvekben

– tette hozzá.

A beszélgetés során szóba került az is, hogy mennyire eltérő lehet például egy erdélyi, vajdasági vagy felvidéki és egy anyaországi magyar szóhasználata.

 – A rendszerváltás utánig a határon túli magyar nyelvváltozat szókincse nem került be a Magyarországon kiadott szótárakba – mondta az előadó. Ennek a hatására döntött néhány nyelvész úgy, hogy megcsinálják, ami hiányzik. Így jött létre a Termini egyesület, amelyben minden határon túli magyar terület képviselve volt. Van egy szótáruk is, a Termini magyar–magyar szótár, amely elektronikus formában érhető el, és az az érdekessége, hogy a benne található szavak jelentésén kívül azt is tartalmazza, hol fordul elő, mondjuk, például az aragáz, ami palackos gázt jelent, csak Erdélyben használják. 

 A magyar nyelv gazdagságába ez is beletartozik. Több mint tíz év alatt összegyűjtöttünk mintegy 5600 szót, s úgy gondolom, ez is segít abban, hogy a saját nyelvváltozatunkat értéknek tekintsük, és elfogadjuk a másik nyelvváltozatát

– mondta az előadó.

A felvidéki magyar nyelvhasználatban használt szlovák szavak kapcsán megjegyezte, ebben az esetben is érvényes, mondhatnak a nyelvi intézetek akármit, mindig a beszélő közösség dönt.

Magyarázat nincs rá, hogy a közösség miért azt fogadja el, mindenki tudja például, hogy a „horcsicának” van magyar megfelelője, mégis azt használják itt az emberek, nem a mustárt

– mondta, hozzátéve, jó azonban hogyha tudják, bizonyos helyzetekben a magyar megfelelőt ajánlatos használni. Nyelvünk históriájában rengeteg olyan történet van, hogy egy-egy jövevényszó beilleszkedett, s gazdagította.  

Az elmondottak alapján nyilvánvaló, hogy a nyelvet az emberek alakítják, s végeredményben ők döntik el, mit fogadnak el és mit nem. Nyelvünket azonban meg kell becsülnünk, mert ez identitásunk egyik alapköve, s a több nyelv szókincsét keverő, zagyva beszédmód nem éppen a kulturált közlés módja.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/50 számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.