2025. március 20., 18:36

A mi jelünk a kereszt

A mi jelünk a kereszt címmel nyílt kiállítás a gútai városi hivatal aulájában, március 19-én Dávid Zsuzsanna festőművész munkáiból. A vándorkiállítás április 4-ig tekinthető meg, hétköznapokon reggel 8 és délután 4 óra között.

kiállítás
Fotó: Vadkerti Neszméri Csilla

A tárlat megnyitóját Varga Emma szavalata és Varga Eszter éneke, a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont diákjainak műsora tette ünnepivé.

A megjelenteket Halász Béla üdvözölte, bejelentette, hogy délután Paterka Pállal, a Duna Menti Múzeum igazgatójával együttműködési szerződést írtak alá, ami alapján majd közös rendezvényeken, kulturális programokat fognak szervezni, a megegyezés másik célja, hogy kutassák Gúta értékeit, ez a közösen megszervezett kiállítás a kezdet.

Halász Béla
Halász Béla
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

„Ha minden igaz, és miért ne lennének igazak a régi dokumentumok, akkor itt valahol Gúta mellett, vagy Gúta környékén egy Árpád-kori templom romjai találhatóak, és ha ezt mi megtaláljuk, közösen igazgató úrral és csapatával, akkor az egy hatalmas felfedezés lenne és átírná Gúta történelmét, hogy nem 1300-ban, hanem a 800-as években itt voltak őseink és megtelepedtek városunkban. Nagyon bízom benne, hogy ez az együttműködés sikeres lesz és megtaláljuk ennek a templomnak a romjait.” – mondta a polgármester.

A komáromi Duna Menti Múzeum nevében Dancs Dániel osztályvezető mondott köszöntőt. Kiemelte: nagy öröm az együttműködés a város és a múzeum között, bízik benne, nem csak a történelmi, hanem természeti kincseket is fel tudják tárni.

Peczár Károly
Peczár Károly
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

Peczár Károly a kiállítás kurátora arról beszélt, hogy márciusban sok emlék- és ünnepnap van, többek között március 14-én született gróf Esterházy János, március 8-án van halálának évfordulója. 2010-ben az Esterházy János Polgári Társulás kezdeményezte Esterházy János boldoggá avatását, amit a Vatikán 2019-ben engedélyezett is. Az Esterházy-kiállítás terve egy éve fogalmazódott meg, szeretnének szobrot is készíteni és felavatni Gútán. A mi jelünk a kereszt a kiállítás címe, ezzel a mártír politikus életére és tevékenységére utalnak, a 28 képből álló tárlat művei sok szimbolikával rendelkeznek, ezek mind Esterházyval kapcsolatosak, életútját jelenítik meg.

Dávid Zsuzsanna 2017-ben került Alsóbodokra, festőművész, grafikus, tanár, a kápolna freskóit festette, jelenleg az alsóbodoki Esterházy János Zarándokközpont munkáját segíti.

Dávid Zsuzsanna
Dávid Zsuzsanna
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

Dávid Zsuzsanna Esterházy János egyik gondolatával kezdte beszédét: „Egyet kérek tőletek: Szívünk, lelkünk nagy kincsét, nemzeti öntudatunkat és Krisztus Urunkba vetett hitünket ne tévesszük szem elől egy pillanatra sem” - és azt tapasztalta, hogy a gútaiak ezt megtartották.

kiállítás
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

Szerinte a város lakói méltó módon őrzik magyarságukat. Megköszönte, hogy diákokkal is találkozhatott, hiszen meglátogatta az egyházi iskolát, a művészeti alapiskolában a diákokkal egy képet is készítettek. 2024-től a Petőfi Ösztöndíj Programon keresztül Zoboralján, Alsóbodokon él és tevékenykedik, dolgozik a zarándokközpontban. A gútai a 17. helyszín, ahol látható a kiállítás. Egy érdekességet is láthatnak az érdeklődők, a gútai Művészeti Alapiskola képzőművészet szakos diákjainak munkáját, ami Esterházy János arcképének mozaikja. A portré vázlatosan volt megrajzolva, és ezt a diákok festették ki, az alkotás ideje alatt Esterházy János életéről tudtak beszélgetni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.