A mézeskalács és a gyerekek
A padányi Csicsay Orsolya pedagógus és kisvállalkozó egy személyben. Orsolya a mézeskalácsaival vált ismertté, és egyre többen keresik minőségi édességét. A járványhelyzet számára is nehézkessé tette a vállalkozást. Az alistáli Corvin Mátyás Alapiskola napközis tanító nénijét kérdeztük az általa „mézikék” néven kínált termékeiről és az oktatásról a jelenlegi helyzetben.
Mikor döntöttél úgy, hogy kézművességgel, mézeskalács-készítéssel akarsz foglalkozni?
Kicsi koromtól szeretek a konyhában szorgoskodni. Mindig nagymamám és anyukám körül sürögtem, ha sütöttek, és tőlük tanultam a különféle trükköket. Később ezeket saját magam hasznosítottam. Karácsonykor minden évben készült mézeskalács, olyankor összeültünk a barátainkkal, és együtt díszítettünk, közben jókat beszélgettünk. Három éve a kolléganőm arra kért, hogy karácsonykor süssek neki mézeskalácsot. Ekkor jutott eszembe, hogy biztosan akad több olyan ismerősöm is, aki idő szűkében van az ünnepek előtt. Az ünnepek után pedig sok pozitív visszajelzés érkezett. Akkor még a családi recepttel dolgoztam, klasszikus és egyszerű fehér díszítést használtam, de közben már figyelni kezdtem, hogy ezt milyen profi módon is lehet csinálni. Fazekas Gitti inspirált elsősorban, aki az iskolában kolléganőm. Sokat tanultam tőle, együtt voltunk több alkalommal Budapesten képzésen. Dunaszerdahelyen Nagy Tímeától is sokat tanulhattam az egyik tanfolyamán.
Hogyan készülnek a termékeid, milyen alapanyagokból dolgozol?
A recepten azóta finomítottam, néhol vettem el az alapanyagból, másutt hozzátettem, míg sikerült tökéletesíteni. Kizárólag virágmézzel és házi tojással dolgozom, de a többi összetevőnél is hű vagyok a jól bevált márkákhoz. A tökéletes mézeskalács napokig készül, minden folyamatnak megvan a maga ideje. Miután összegyúrom a tésztát, minimum egy éjszakát a hűtőben pihen, hogy a hozzávalók összeérjenek, kihozzák egymásból a maximumot. Másnap megsütöm, majd ismét pihenni hagyom egy éjszakára a kalácsot, hadd levegőzzön. Utána szép, fényes és sima cukormázzal kelnek életre a kalácsok.
Honnan nyered az ösztönzést, ötletet?
A legnagyobb motivációm a vendégköröm. Bármilyen mézeskalácsot készítek, már a tervezéskor arra törekszem, hogy a vásárlóim örömmel és elégedetten vigyék haza, vagy adják ajándékba a mézikéimet. Az interneten nagyon sok ötletet lehet szerezni, de minden kézműves a saját stílusát követi, hogy az övének érezze a végén. Olyan ez, mint a kézírás, mindenkié egyedi. Egyre nagyobb a rajongótáborom a gyerekek körében is, tőlük is új ötleteket kapok.
Az alistáli Corvin Mátyás Alapiskolában vagy napközis tanító néni. Hogyan tudod összeegyeztetni a munkád a szenvedélyeddel?
A kézművességet könnyen össze tudom párosítani az iskolai munkaidőmmel. Imádni való csoportom van, nagyon szeretem a munkám. A gyerekek is szeretik a mézeskalács-díszítést, hiszen ilyenkor a munka után édes a jutalom. Míg az iskolában szellemileg fáradok el a nap végére, a kis mézeskalács-birodalomban kikapcsolódom, megnyugszom és feltöltődöm. Így másnap újra teljes gőzzel tudok foglalkozni a csoportommal.
Milyen a kapcsolatod a gyerekekkel? Hogyan vészelted át a karantén időszakát?
A karantén időszakát a gyerekek hiánya tette a legnehezebbé. Szoros a kapcsolatom a gyerekekkel, sokat beszélgetünk, játszunk, mesét olvasunk, filmes délutánokat tartunk. Arra törekszem, hogy a délutánok ne csak a tanulásról szóljanak, hanem valamennyien jól érezzék magukat és jó kedvvel, élményekkel menjenek haza. A leginkább szívmelengető a videók, kis üzenetek, amiket kaptam. Ez a néhány hónap lelkileg megterhelő volt mindenkinek.
Kézművesként pedig ebben az időszakban kisebb ütemben dolgoztam a termékeimen. Az előre tervezett esküvők, születésnapok, családi események, piacok is elmaradtak, ennek ellenére nincs okom panaszra, hiszen húsvétra és anyák napjára is készültem újdonságokkal, amelyek nagy örömömre a vásárlóim tetszését is elnyerték. Szerencsére a piacok már újra üzemelnek, Nyáradon és Tallóson is újra találkozom a visszatérő vásárlókkal, és egyre több születésnapi ajándékot készítek újra.
Van valamilyen időbeosztásod, amit tartani tudsz?
Az időt beosztani nem mindig egyszerű. Vannak nagyon sűrű időszakok, zsúfolt hetek. A karácsony előtti időszakban az alvásra szánt idő lecsökken, utána ki lehet pihenni a munka fáradalmait. Vannak villámgyors kívánságok is, ezekre igyekszem felkészülni, néhány előre lesütött darabot mindig tartok a dobozban. Örülök, ha néhány héttel előre jelzik a kérést, de előfordult olyan is, hogy az egész éjszakát a konyhában töltöttem, hogy reggelre elkészüljek.
Kik a vásárlóid, mire vágyik a vevő?
A díszítés nélküli natúr mézeskalács babáknak is adható, hiszen nem tartalmaz sem színezéket, sem tartósítószert. A tészta puha, édes és omlós, a gyerekek nagy kedvence. Közkedveltek a különféle témájú és formájú dobozok, amikbe jókívánságok, vagy a családtagok neve kerül. Ezeket leginkább születésnapra vagy esküvőre készítem, de készítettem már esküvőitanú-, illetve koszorúslány-felkérő mézeskalácsot is. Szeretem, ha szabad kezet ad a vásárló, legyen az akár házassági évforduló, akár egy ballagási ajándék.
Mire vagy a legbüszkébb a kézművesség, vagy a pedagógiai munka terén?
Egyik területen sem rendelkezem nagy múlttal, amire talán mégis a legbüszkébb vagyok, hogy semmire nem kellett azt mondanom, ezt nem tudom megcsinálni. Amit elvártak tőlem és magam is célul tűztem ki, azt meg tudtam valósítani. Rengeteget tanultam, nagyszerű a családom és a barátaim, akik mindig mindenben mellettem állnak. Kiválóak a kollégáim, akikre szintén bármikor, bármiben számíthatok, és ez segít abban, hogy még jobban fejlődjek.
(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2020/25. számában)
