A megyeri betonút felújítása és más déli közlekedési ügyek
Ritkán foglalkozunk egy tizenkét kilométeres útszakasz felújításával, ráadásul úgy, hogy a munkák vége még csak egy év múlva várható. Most mégis kivételt teszünk, mert a közlekedési államtitkár nagymegyeri látogatása alkalmával más közlekedési témákkal kapcsolatban is új információkkal szolgált.

A Nagymegyert Medvével (végeredményben Szlovákiát Magyarországgal) összekötő útszakasz az ország néhány, még meglevő betonútjának egyike. A kimondottan rossz állapota ellenére besorolását korábban megváltoztatták, és I. osztályú kategóriába került a nemzetközi E575-ös jelzés alatt.
Az útépítő vállalat nevében nyilatkozó Andrej Babic hangjából viszont inkább az érződött, hogy már az is öröm, hogy az előírt tervek szerint haladnak a munkák, és azok finanszírozása is. A 2024 júniusára tervezett befejezést viszont csak abban az esetben látja előbbre hozhatónak, ha nagyon enyhe lesz a tél, s egyes ilyenkor felfüggesztett munkák is elvégezhetővé válnak.
A helyszínen lévő építkezési szakemberekkel beszélgetve tudhattam meg több olyan részletet is, amely a fő beszámolókból kimaradt. Az egyik, hogy a Nagymegyertől Medvéig terjedő mintegy 12 kilométernyi betonút anyaga őrlemény formájában a helyszínen marad, s cementtel, valamint kaviccsal keverve ez jelenti majd az új, háromrétegű aszfaltút alapját. A művelet a „hideg recikláció” nevet kapta, s nekem laikusként szimpatikus megoldásnak tűnik, hiszen 12 kilométernyi országúti betonmaradvány és törmelék elszállításához lehet, hogy inkább hajóuszályokat kellene igénybe venni a közúti szállítás helyett.
Ezek hallatán, illetve a régi út hűlt helyét és az új úttest kialakítását nézve felmerül bennem, hogy itt nem felújításról, hanem egy új úttest építéséről van szó. A szakértők szerint bár ez vizuálisan így tűnhet, ők azonban maradnak az „alapos felújítás” terminológiája mellett.
A másik érdekesség vagy pontosabban inkább szépséghiba pedig az, hogy a késve érkező építkezési engedélyek miatt a Csilizradvány–Medve közötti részen most csak a kanálisok felett átvezető hidak teljes felújítására kerül sor, a köztük lévő útszakasz egy következő felújítás lesz majd. Tehát Nagymegyertől Csilizradványig minden, innen Medvéig (további 6 kilométeren) viszont csak a hidakat újítják fel.
Kihasználva az államtitkár jelenlétét más, közlekedéssel kapcsolatos, bennünket, magyarokat érintő problémákról is érdeklődöm.
Kijelentette, hogy a kelet-szlovákiai régió déli részét egyre több jelentős befektető célozza meg, így az oda vezető közlekedést mindenképpen magasabb szintre kell emelni.
Konkrétabb volt a Pozsonyt Komárommal összekötő vasútvonal terveit illetően, amikor kijelentette, hogy hamarosan megkezdődhet a hatástanulmányok elkészítése a Pozsonytól Nagymegyerig terjedő második nyomvonal kialakításával kapcsolatban. Azt is megerősítette, hogy a hatástanulmány csak a hosszú előkészítő szakasz kezdetét jelenti, s magának a második sínpárnak az üzembe helyezését 10 éves távlatban becsülte meg. Addig is mentesítő vonatkiállók beiktatásával próbálják megoldani az egyre növekvő személy- és teherforgalmat, azaz ezekkel megoldhatóvá válik, hogy egy vonatszerelvény elengedjen egy másik szerelvényt ugyanazon a nyomvonalon. Mintha az autónkkal lehúzódnánk a parkolóba, hogy az egysávos úton valakinek utat nyissunk.
Szóba került, hogy Szlovákia támogatna egy nagyobb léptékű vasúti megoldást is, amelynek lényege a medvei híd vasúti híddá alakítása lenne. Ez új távlatokat nyitna Komárom irányába, illetve újraélesztené a somorjai vonatforgalmat is.
A közlekedési tárca államtitkára szerint azonban az elképzelés egyelőre nem nyerte el a magyarországi fél tetszését, elmondása szerint a vonzóbbnak tűnő osztrák orientáció miatt.
További kérdésként a közúti táblák kétnyelvűsítéséről érdeklődtünk. Érzésünk szerint erről a szakpolitikus most hallott először, de hozzá kell tennünk, első reakciója az volt, hogy a minisztérium minden törvényi változást, azaz a kisebbségi nyelvhasználati törvény előírásait is tiszteletben fogja tartani, s ígéretet tett, hogy egy hónapon belül – amikor ismét Nagymegyerre látogat – felkészül a kérdésből.
Az útfelújítás területének bejárása után Jaroslav Kmeť kíséretével a nagymegyeri városházára hajtatott, ahol Estergajošová Mária alpolgármester fogadta. Az államtitkár a találkozón elmondta, hogy a mostani ad hoc találkozó után egy hónapon belül szeretne egy hivatalos találkozón is részt venni a csallóközi város vezetésével.
Kilátásba helyezte, hogy a Nagymegyer–Medve közti szakasz miatt a várost még inkább terhelő elkerülő forgalom jelentette problémákat, elsősorban a városon áthaladó 63-as úton okozott károkat mielőbb helyrehozzák, tájékoztatta lapunkat az alpolgármester, aki azt is elmondta, hogy hasonló gyorssegélyre már a közelmúltban is volt példa, amikor a szintén érintett Nagydűr–Sárkány szakasz rendbehozatalát támogatták ötvenezer euróval.
Várjuk az államtitkár egy hónapon belüli látogatását, s addig a magunk részéről megküldjük számára a kétnyelvű közúti táblákkal kapcsolatos információkat is!
Megjelent a Magyar7 2023/32. számában.
