A megmentett freskó - Cseszte
Vöröskő várába tartva nagyon sok turista halad át az egykori kisvároson, Csesztén (Častá), hiszen a település a vár alatt terül el. Lehet, hogy a várba igyekvő látogatóban fel sem merül, hogy megálljon Csesztén és elidőzzön a főutcán található Szent Imre-templomban, amely több érdekességet is kínál.

A települést Váralja néven már 1240-ben említik. Templomát 1470 körül freskókkal díszítették. A hajó északi oldalán Jézus életét ábrázoló jelenetek kaptak helyet. Ezekből egy megközelítőleg 4,5 x 2,5 méter nagyságú freskó maradt meg, Jézus az olajfák hegyén, Mester a taníványai között és a keresztre feszítés ábrázolásának töredékei ma is láthatók, de új helyen.
Az említett freskókat a múlt század harmincas éveiben kezdődött átépítés során fedezték fel. Ekkor döntöttek arról is, hogy az értékes falfestményeket megmentik, áthelyezik. A nem könnyű feladatot Jiři Jelínek cseh restaurátorra bízták. A leválasztott freskókat a hozzáépített, új kápolna falára helyezte 1936-ban.
Meg kell jegyezni, hogy ezt megelőzően ilyen bonyolult értékmentési műveletet csak a süvetei körtemplom freskóinak áthelyezése során végeztek Szlovákiában.
A csesztei Szent Imre-templomot azért is érdemes meglátogtni, mert az áthelyezett freskók egyikén a Jézus életéből vett jelenet hátterében, a korabeli pozsonyi vár és a város ábrázolása is felfedezhető.
Megjelent a Magyar7 2025/12.számában.