2020. február 9., 13:40

A Mátyusföldön hódít a Felvidéki Históriák

Már a Mátyusföldön is hódít a Felvidéki Históriák elnevezésű internetes játék. A program fejlesztői és népszerűsítői sorra járják a régió iskoláit, hogy minél több érdeklődőt elindítsanak a felfedezés izgalmas útján.

Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Felvidéki Históriák

A Felvidéki Históriák egy újonnan kifejlesztett internetes játék, amely által az érdeklődők megismerhetik a legérdekesebb, leghihetetlenebb vagy épp a legrémisztőbb felvidéki történeteket. Ezeket a meséket, mondákat, helyi történeteket az őseink hagyták ránk, szájhagyomány útján terjedtek. A Felvidéki Históriák csapatának elsőrendű célja, felhívni az emberek figyelmét arra, nem szabad veszni hagyni az elődeinktől eredő nyelvi kincseket. Összekapcsolva ezt a nézetet

a modern-kori szórakoztató elemekkel születhetett meg a Felvidéki Históriák játék, amely a tavaly megjelent Csallóközi Históriák folytatásaként jött létre a Kukkók Polgári Társulás kezdeményezéséből.

A mátyusföldi települések is felkerültek a térképre

Szendi Tünde, a játék tartalmi felelőse, szerkesztője a nagymácsédi Mészáros Dávid alapiskolában is bemutatta a gyerekeknek a Felvidéki Históriák működését. Portálunk megkeresésére elmondta, ez a projekt harmadik éve.

A fejlesztők a tavalyi év folyamán úgy érezték, a játék túlnőtt a Csallóköz határain, ezért elindultak a Mátyusföld meghódítására is.  

Jelenleg a játék népszerűsítése zajlik a mátyusföldi régióban, valamint ezzel párhuzamban készül a Vág-Garamköze feltérképezése is. A mátyusföldi falvak közül az alábbi települések kerültek fel a Felvidéki Históriák térképére:

Alsószeli, Deáki, Diószeg, Dunajánosháza, Feketenyék, Felsőszeli, Galánta, Hidaskürt, Jóka, Királyrév, Kismácséd, Magyarbél, Nádszeg, Nagyborsa, Nagyfödémes, Nagymácséd, Nemeskajal, Nemeskosút, Pozsonyvezekény, Pered, Réte, Szenc, Taksony, Tallós, Vága, Vágfarkasd, Vághosszúfalu, Vágkirályfa, Vágvecse, Vízkelet és Zsigárd.

A népszerűsítés során mátyusföldi magyar iskolákat szólítanak meg a játék lehetőségével, és ahol érdeklődés mutatkozik, oda személyesen is ellátogatnak és bemutatják a játékszabályokat a diákoknak, akik a rövid regisztráció után bármikor, bárhol játszhatják a játékot. A feladatok élvezetesek a gyerekek számára, a szövegekből és a hozzájuk tartozó szómagyarázatokból sokat is tanulhatnak. A játék elején ki kell választani a virtuális térképen egy falut, vagy várost, ahonnan kiindulva a játékos felfedezheti a felvidéki mondatárat. A történetek elolvasása után pontokat és aranyakat érő kvízkérdések következnek. Az arany segítségével további falvak történeteit lehet feloldani, a játék pedig különleges kihívások elé is állíthatja a játékost.

A diákok élvezik a játékot

A diákok visszajelzése alapján elmondható, hogy többen már nem csak az iskolában, hanem otthon is játszák a Felvidéki Históriákat, rendkívül élvezik a pontgyűjtést, és az egymással való versengést.  

A játék készítőinek hosszútávú célja, hogy összegyűjtse és szórakoztató formában, régióról régióra ismertesse meg a Felvidék egyes településeihez kapcsolódó történeteket, népszerűsítve ezáltal a Felvidék folklórját, népi kultúráját. Csallóköz és Mátyusföld már elérhető a játékosok számára. A Felvidéki Históriák anyagának összeállításakor nyomtatásban megjelent kiadványokból dolgoztak, vagyis nem végeztek folklórszöveg-gyűjtést a Felvidéken.

A közelmúltban azonban előfordul már az is, hogy egy – egy diák válik felvidéki krónikássá, és küldi be a rendszerbe szülőfalujának, már csak a szájhagyományban létező folklórtörténetét. A történeteket neves szakemberek, néprajzkutatók jóváhagyásával teszik közzé.

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.