2024. július 15., 19:26

A magyarság szolgálatában

Június végén a budapesti Ráday Ház dísztermében került sor a Magyar Örökség 109. díjátadó ünnepségére, amelyen Juhász István mezőgazdászt, a magyar kultúra gömöri mecénását is a megtisztelő elismerésben részesítették.

Juhász István a Magyar Örökség Díjjal
Juhász István a Magyar Örökség Díjjal

A hanvai Agrárius Kft. tulajdonosát, elsőként a Felvidékről, tavaly decemberben tüntették ki a Nemzet Gazdásza címmel, ezúttal pedig a példamutató közösségépítő munkássága elismeréseként kapta meg a Magyar Örökség-díjat. 

B. Kovács István történész, gömörológus, a bírálóbizottság felvidéki tagja méltatásában felidézte, hogy Juhász István agrármérnök már a rimaszécsi szövetkezet élén is megmutatta tudását és vezetői képességeit, majd a rendszerváltást követő bizonytalanságban sem tétlenkedett.

Létrehozta az Agrárius Kft.-t, s újra megkezdte az építkezést, az alapoktól. A közélettől távolmaradt, de szürke eminenciásként minden jó ügyet felkarolt, így a Duray Miklós vezette Együttélésnek is a kezdetektől támasza volt. Irányításával átmentették Rimaszécsről a Sajó menti népéletet fába faragó, vászonra festő Igó Aladár köztéri alkotásait, s belőlük egy Emlékparkot létesítettek. Megmentették és átépítették a lebontásra szánt Hanvay család kúriáját, amely ma a református egyház kezelésében idősek otthonaként szolgál.

Felépítették a Tompa Mihály emblematikus versét idéző, A gólyához elnevezésű emlékházat, amelynek emeleti részében Igó Aladár alkotásai és a szintén itt született Tóth Elemér költő és lapszerkesztő könyvtára kapott helyet. A földszinten pedig cukrászdát, kávézót nyitottak, hogy az idelátogatóknak legyen hová betérniük. 

A ház udvarán a magyar irodalom két jelesének, a Magyar Örökség Díjas Mács Józsefnek és Tóth Elemérnek, majd utóbb Igó Aladárnak a mellszobra kapott helyet.

B. Kovács István kitért arra, hogy befejezéséhez közeledik a szintén pusztulásra ítélt Tamás-kúria felújítása, valamint az egykoron ott állott gazdasági épületek átépítése. A volt magtárban szobákat alakítottak ki, a volt csűrben egy nagyterem, a tetőtérben egy tanácsterem kapott helyet. A hajdani ól helyén egy 45 fő befogadására alkalmas szállóhely létesül. 

Tette, teszi mindezt Juhász István azzal a szándékkal, hogy a magyarságot szolgálja, helyszínt biztosítson a helyiek összejöveteleinek, rendezvényeinek, a táborozni érkező magyar ifjúságnak. A Felvidéken egyike ő azoknak, akik a mindinkább terjeszkedő szlovákság szorításában a magyar jövőt alapozza és építi. Számos alkalommal biztosított helyszínt Hanván országos és összmagyar rendezvényeknek, így például tavaly a Kárpát-medencei Búzaszentelő Ünnepségnek is. 

Az idén 80 éves Juhász István neve az egész felvidéki magyarság körében jól ismert, személye kitüntetett megbecsülésnek örvend. Meggyőződésem, hogy a Magyar Örökség cím méltó betetőzése ennek az életműnek

– mondta B. Kovács István.

Juhász István elmondta, hogy felemelő érzés volt részt venni a díjátadón, s nagyon jó érzéssel tölti el az újabb elismerés. Nem vágyik már semmi többre, csak még élni pár évet és dolgozni becsületesen, tovább segíteni a magyarságot, tette hozzá.

Megjelent a MAGYAR7 28. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.