2025. március 7., 13:04

A legendás matektanár

Érsekújváron, a 49. Felvidéki Matematikaversenyen találkoztam Hornyák Pál nyugalmazott gimnáziumi matematikatanárral, aki a versenyek egyik elindítója és sokéves szervezője volt. Pályafutása során számtalan diákot irányított a matematika világa felé.

Hornyák Pál
Peternai Zsuzsanna, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium igazgatója köszöntötte volt tanárát jubileuma alkalmából.
Fotó: A szerző archívuma

A tanár úr nemrég töltötte be 88. életévét, és szívesen mesélt a Felvidéki Magyar Matematikaversenyről, amely tulajdonképpen a 20. évfolyammal kezdődött. 1976-ban indult középiskolai háziversenyként.

Oláh György barátom, komáromi matematikatanár kiemelt szerepet játszott a magyar matematikai tehetségek felkutatásában és gondozásában, valamint a versenyek szervezésében."
A rendszerváltás körül már az egész Kárpát-medencéből hívtunk diákokat. A versenyek célja nemcsak a tehetségek felkutatása, hanem a különböző régiók közötti szintkülönbségek összehasonlítása is volt. Megszületett a gondolat, nevezzük az addigi versenyt felvidékinek. Felröppent persze egy-két ellenvetés, hogy hát mit fognak szólni, Gyuri csak legyintett, mondván, majd megszokják. És így is lett.

Hornyák Pál Párkányban kezdte tanulmányait, majd Komáromban folytatta, végül Érsekújvárban érettségizett 1955-ben. Már középiskolai évei alatt felfigyelt rá és még pár osztálytársára osztályfőnöke, Gánóczy Mihály, akinek tanácsai és példamutatása végérvényesen a pedagógusi pályára terelték.

Azt kérdezte tőlünk, hogy fiúk, ha ti nem mentek el tanárnak, ki fogja a magyar gyerekeket tanítani? Bár más terveink voltak, mindannyian pedagógiára mentünk"

– idézte fel a kezdeteket Hornyák Pál.

Az egyetemi évek során Hornyák Pál matematikai érdeklődése tovább mélyült. Bár az integrálszámítás és az analízis kezdetben kihívást jelentett számára, alapos tanulással és megértéssel ezek is a kedvenceivé váltak.

Nevetségesen egyszerű, ha jól elmagyarázzák"

– vallotta, és ezt az alapelvet később tanárként is követte.

Pályafutása alatt tehetséggondozó szakköröket indított, ahol magyar és szlovák diákokat egyaránt segített. Pedagógiai filozófiájának alappillére a személyre szabott oktatás volt. A tanulókat három kategóriába osztotta tehetségük szerint. Bármelyik csoportban kaphattak egyest, ha saját képességeik szerint jól teljesítettek. Olyan tanár volt, akinek óráira a diákok „belógtak”, csak hogy hallhassák a magyarázatait. Vallja, a matematika tanítása az alapok szilárd elsajátításával kezdődik, hiszen – ahogy mondta – olvasni sem lehet, ha nem tudjuk az ábécét.

A matematika szépsége a felfedezés öröme. Fontos, hogy a diákok ne csak a sablonokba való behelyettesítést tanulják meg. Én elsősorban gondolkodásra tanítottam őket. Amikor egy feladat körül nagy a sötétség, elemzünk és megjelenik a fénysugár. Ezt a fénysugarat kell megadnunk a diákoknak. Elindulnak egy úton, lehet, hogy zsákutca, de akkor megpróbálnak egy másik úton elindulni a megoldás felé. Egy feladatot több oldalról meg lehet közelíteni, így születnek az újfajta megoldások. Előfordult például, hogy a kollégákkal mi is megoldottuk a versenyek példáit másfél oldalon, és kaptunk a gyerektől egy szintén jó megoldást fél oldalon. Még mi is tanultunk belőle, akármilyen csekélységet is oldottak meg a diákok, boldogan osztoztam sikereikben."

Hornyák Pál példája iránymutató. Munkássága nemcsak a matematika iránti szeretetéről, hanem a tanári hivatásba vetett hitéről is tanúskodik. Egy olyan tanár, aki élete során nemcsak tanított, hanem nevelt, inspirált és örökre nyomot hagyott a diákjaiban.

Megjelent a Magyar7 2025/8. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.